1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Ev kredisi kullananlara Yargıtay’dan emsal karar

Ev kredisi kullananlara Yargıtay’dan emsal karar

Banka hem bankayı, hem sigorta şirketini ve davalıyı kusurlu buldu

A+A-

Ailesi ve kendisi için ev almak isteyen bir vatandaş bankadan 10 yıl vadeli kredi çekti. Banka kredilerini gününde ödeyen vatandaş bankaya ödemesini 3’üncü yılında hayatını kaybetti. Banka kredisi çeken vatandaşın ölümü üzerine borç geride kalan ailenin birinci derece yakınlarına kaldı.

Aile kalan borcun ödenmesi için hem bankaya hem sigorta şirketine defalarca müracaat etti. Ancak bankadan ve sigorta şirketinden olumsuz cevap aldı. Banka kredi kullanırken yapılan hayat sigortasının 9 ay önce bittiğini ve hayat sigortası poliçesini yenilemediği için sigorta şirketinin ödemeyi red ettiğini söyledi.Aile mahkeme başvurarak hakkını aramak istedi.

Tüketici mahkemesi aileyi haksız bularak sigorta şirketini ve bankayı haklı buldu ve davayı reddetti. Aile tüketici mahkemesinin bu kararından sonra davayı Yargıtay’a taşıdı.

Yargıtay borçlunun, bankanın ve sigorta şirketinin ortak kusurlu olduklarını ve kusur oranlarının belirlenerek karar verilmesine hükmetti.

Yeniden görülen davada bilirkişi raporuna göre banka %40 kusurlu bulundu. Mahkeme ayrıca bankayı 9758 TL tazminata mahkum etti. Aile tazminatı az bulduğu için tekrar dava açmaya hazırlanıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!