1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. FETÖ'cüler yeni darbeye hazırlanıyor İddası!

FETÖ'cüler yeni darbeye hazırlanıyor İddası!

Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının Mısır'da toplanmaya başladığı ve Kahire'yi bölge karargahı olarak kullanacağı ileri sürüldü.

A+A-

FETÖ'nün Arap ülkelerinde faaliyet gösteren üst düzey mensuplarının Mısır'da gizli bir toplantı yaptığı ve bu toplantıda Kahire'yi bölgenin merkezkarargahı olarak kullanma kararı aldıklarını öne sürdü. 
 
 15 Temmuzdaki darbe girişiminin ardından, Mısır’da daha önce görev yapmış, ülkeyi iyi bilen ve Mısırlı yetkililerle yakın ilişkileri bulunan FETÖ mensupları Kahire’ye gelmeye başladı.

FETÖ LİDERİ GÜLEN MISIR'A İLTİCA EDECEK İDDİASI

Türkiye'deki darbe girişimini destekleyen yayınlar yapan Mısırtelevizyonlarına konuk olarak katılıp Türkiye aleyhindeyorumlarda bulunan FETÖ mensuplarına yenilerinin eklenmesi ve yönetime yakın çevrelerin, FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen'in "Mısır'a iltica edebileceği" yönündeki önerileri, görgü tanıklarının ifadeleriyle örtüşüyor.

FETÖ'NÜN MISIR FAALİYETLERİ ARTTI
 
Mısır’da bir grup milletvekili de geçen günlerde 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen bir tasarıyı parlamentoya sunmuştu. 
 
FETÖ’nün Mısır’daki faaliyetleri 1990'lı yılların ortalarından itibaren artmaya başladı. Kahire’de Türkiye'den ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrencilerin kaldığı 4 öğrenci yurdu faaliyetgösteriyor.

FETÖ'YE AİT DERGİ MISIR'DA BASILIYOR
 
FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen ve Arapça yayın yapan Hıra DergisiKahire’de hazırlanıp, basılıyor ve Mısır’daki dağıtım şirketleri aracılığı ile diğer Arap ülkelerine dağıtılıyor. Başkent Kahire’de FETÖ’nün bir dilkursu ve Nil adında bir kitap evi bulunuyor. 
 
Ayrıca Kahire, İskenderiye ve Suveyş’te eğitim dili İngilizce olan ve ABDdiploması veren 3 özel okulun yanı sıra Zemalik bölgesinde bir kültürmerkezinin de faaliyet gösterdiği biliniyor.

ÇAVUŞOĞLU VE CANİKLİ'DEN AÇIKLAMA

Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı'nın iddiasına ilişkin konuştu. Çavuşoğlu açıklamasında, "Herhabgi bir temas olmadı haberi gördük ama detaylı bir çalışma yapamadık. Şu anda net bir bilgi olmadan, o ülkelerin isimlerinin kullanılmasını da doğru bulmuyorum. Burada Mısır'ın BMGüvenlik Konseyi yaklaşımı da anlamlıdır. Konsey bir deklerasyon yayınladı ve Mısır'ın bir itirazı oldu. Demokratik seçimle iktidara gelen kısmına itiraz etti. Dolayısıyla darbeyle iş başına gelenlerin bu yaklaşımda olması bizi şaşırtmadı ama üzdü."dedi.


Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise konuya ilişkin "ABD'nin bütün bu olaylardan sonra bu örgütün elebaşını başka bir ülkeye göndereceklerini düşünmüyorum. Aramızda bir anlaşma var. Suçluların iadesiyle alakalı. Hal böyle iken ABD'nin Gülen'i başka bir ülkeye göndermesi başka anlamlara gelir. Örgütün elemanları büyük orandatasfiye edildi. Sistematikleri dağıtıldı. Emniyet ve yargı içerisindeki elebaşları tasfiey edildi. 17 ve 25 'teki darbe girişimlerini emniyet ve yargı içindeki örgüt elemanları ile yaptılar."açıklamasını yaptı.

Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!