1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. FETÖ'den 13 maddelik talimat

FETÖ'den 13 maddelik talimat

FETÖ'ye yönelik sürdürülen operasyonlarda örgütün üyelerine operasyonlara karşı gönderdiği gizli talimatlar da gün yüzüne çıkmaya başladı.

A+A-

Şanlıurfa'da gözaltına alınan bir emniyet amirinin bilgisayarında da 13 maddelik talimat listesi çıktı. Geçen yıl gönderildiği belirlenen listede cep telefonlarının formatlanmasının yanı sıra FETÖiçinde iletişimi sağlayan “Bylock” adlı programın silinmesi istendi. Talimatlarda, özellikle ev aramaları ile sorgu sırasında nasıl davranılacağı tek tek anlatıldı.

Hükümetin arka arkaya yayımladığı Olağanüstü Hal kararnameleriyle devletten tasfiyesi gerçekleştirilen FETÖ'nün üyelerine gizlilik sağlanması ile zor durumda kalındığında yapılacakları liste halinde gönderdiği gün ışığına çıktı.

Milliyet'in haberine göre; Bylock kullanan FETÖ üyelerinin yakalanması çalışmaları sırasında Şanlıurfa'da gözaltına alınan
emniyet amiri Erdem İ.'ye ait bilgisayarda yapılan incelemede, FETÖ'den gelen 13 maddelik talimat listesine ulaşıldı.

Arama kararı uyarısı

Talimatların 2015'te gönderildiği anlaşılırken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında güvenlik güçlerinin varlığını öğrendiği ve FETÖ üyelerinin cep telefonu üzerinden iletişimi sağlayan Bylock adlı programın telefonlardan silinmesi talimat listesinin en başında yer aldı. Talimat listesinde, geçmiş yıllarda gerçekleştirilen ve 17/25 Aralık'tan sonra kumpas olduğu ortaya çıkarılan Ergenekon ve Balyoz gibi dosyaların hazırlık sürecinde yapılan hukuksuzlukları aksine FETÖ üyelerine olası gözaltı, ev araması ve sorgu sürecinde yapılacak işlemlerin tek tek ve ayrıntılı biçimde anlatılması dikkati çekti.

FETÖ'den gözaltına alınan yasadışı örgüt üyelerine polise ifade vermemeleri, savcılıklara ifade verilmesi talimatı verilirken, aramalar sırasında polisin getirdiği arama kararlarının dikkatle incelenmesi ve usulsüzlük durumlarının tespit edilmesi istendi.

FETÖ'nün üyelerine gönderdiği talimatlar:

1. Bylock silinsin.

2. Telefonlar formatlansın.

3. Hanım, çocuklar mümkünse memlekete gönderilsin.

4. Aramalarda kim refakat edecek hazır olsun.

5. Evimizde dijital hiçbir şey olmasın.

6. Bodymiz kimse irtibatlansın.

7. Gözaltı ve sonrasında emniyete hanımlar girmesin.

8. Görüşmeleri avukatlar yapmalı. Aileler avukatlar üzerinden bilgi almalı.

9. Arama kararının bir suretini alıp avukatı ile inceleyip hemen itiraz etsin ve hemen hakime çıkmak istediğini söylesin.

10. Aramalarda kesinlikle avukat istensin ve arama yapacak polislerin üzerinin aranması istensin.

11. Arama kararındaki saat ve adrese dikkat etmeli. Tutanak mutlaka okunmalı. İmza aşamasında gerekirse ben imzalamıyorum size güvenmiyorum diyerek imza atılmamalı, aramada usulsüzlükler yapılmışsa bunlar zapt altına alınmalı ve tutanağa geçirilmeli.

12. Bizzat soruşturma dosyasını okumadan kesinlikle ifade vermeyeceğim demeli ve polisin soracağı bütün soruları dinledikten sonra ifademi savcıya vereceğim desin ve susma hakkını kullansın. Savcıya geldiğinde dosyayı incelemek isteyip ondan sonra avukatı ile görüşerek ifade vereceğini söylesin ve itiraz dilekçesini dosyaya eklesin.

13. Ev aramalarında 3-4 tane hatta aramaya gelen polis adedince avukat veya refakatçi olmadan aramaya izin verilmesin. Odalar avukat veya refakatçi beraberliğinde aransın. Birileri aramaya nezaret ederken diğeri kamerayla kayıt yapmalı. Yatak odası mahremiyetinde yapılan aramalar için mutlaka bayan polis talep edilmeli.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!