1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Financial Times'ta Kuzey Irak ve Türkiye analizi

Financial Times'ta Kuzey Irak ve Türkiye analizi

Financial Times yazarı David Gardner, Türkiye'nın Kuzey Irak'la petrol anlaşması planlarını analiz etti.

A+A-

Financial Times gazetesi yazarı David Gardner, Türkiye'nin Kuzey Irak yönetimiyle petrol ve doğal gaz anlaşması yapma planlarını"Osmanlı sonrası düzeninin sona ermesinin işareti" olarak değerlendiriyor.

ANKARA KUMAR OYNAMAKLA SUÇLANIYOR

Bu planlar nedeniyle Ankara'nın özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından Irak'ın bölünmesiyle sonuçlanabilecek bir kumar oynamakla suçlandığını belirten yazar özetle şöyle devam ediyor:

"Ama Irak'ın bölünmesi, Suriye'deki iç savaşın etkisiyle Orta Doğu'dakiparçaların dağılmasıyla ilgili tartışmanın sadece bir parçasını oluşturuyor. Savaş, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt bölgesinin elini güçlendirdi ve bu durum, Türkiye'yi kendi Kürtleriyle barışmaya ve Iraklı ve Suriyeli Kürtleri ekonomik açıdan dinamik Türk nüfuz alanına çekmeye sevk etti."

100 YIL ÖNCEKİ OSMANLI GİBİ 

Bu durumu, Osmanlı'da Suriye ve Mezopotamya'da 100 yıl öncesine kadar uygulanan devlet sistemine geri dönülmesi olarak yorumlayan yazar şöyle diyor:

"Fakat bu tartışmayla ilgisi sorun, başlangıç noktası olarak neyi alacağınızda. 1916'da İngiltere ve Fransa'nın Osmanlı'nın elindeki Arap topraklarında kendi çıkarlarına uygun bir düzen kurması mı, 2003'te Irak'ın işgal edilmesi mi? Şimdi Türkiye'nin kucaklamaya çalıştığı genişlemiş birKürdistan'ın yanı sıra iki fiili bölge daha ortaya çıkıyor."

"TÜRKİYE YUMUŞAK SINIRA İNANIYOR" 

"Bunlardan biri Fırat'la Dicle arasında Irak'ın batısındaki Sünnilerle Suriye'nin doğusundaki akrabalarını birleştiren Cezire bölgesi. İkincisi isekuzeybatı Suriye'deki Alevi bölgesi. Yani bir yerden çekilince hepsisökülecek. Bu aşamada tepki ne olur bilmek zor ama doğru tavırmuhtemelen dış politikasında eski Osmanlı topraklarında yumuşak sınırlara inanan Türkiye'ye konferans vermek değil."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!