1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Fırat Üniversitesi'nde şok!

Fırat Üniversitesi'nde şok!

A+A-

Yeni yılın ilk günü YÖK'ü hackleyen Redhack (Kızıl Hackerlar), bugün yine YÖK'ün sayfasını hackleyerek birçok önemli dosyayı ele geçirdiğini duyurdu.

YÖK'ün Elektronik Paylaşım Sistemi ebys.yok.gov.tr'i hackleyen Redhack, binlerce gizli dosyayı ele geçirdiğini duyurdu.

Dosyaların bir kısmı internet üzerinden paylaşılırken, önemli yolsuzluk iddialarının yer aldığı görüldü.

Bu iddialardan biri de Fırat Üniveritesi ile ilgili.
Ele geçirilen belgelerin birinde, üniversite harçlarının yatırıldığı bankadan alınan promosyon ile eski rektöre (Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl) 480 bin TL'lik bir otomobilin alındığı ortaya çıktı.Mevcut rektör Prof. Dr. Demirbağ, ise, eski rektör Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl hakkında soruşturma yapılmasını istiyor.

Türkiye’de satılan en pahalı otomotivler arasında gösterilen Audi A8 Long’un satış fiyatı 480 bin TL seviyesinde.

Kızıl Hacker'lar, Fırat Üniversitesi dışında, İstanbul, Giresun, Gazi, Adnan Menderes ve Uludağ Üniversitesi'ne ilişkin belgeleri de paylaştı. Grup, YÖK'e yönelik gerçekleştirdikleri siber saldırıda 60 bin belge ele geçirdiklerini açıklamıştı.

ESKİ REKTÖR BİNGÖL, PROMOSYON LÜKS ARABAYI DOĞRULADI

Fırat Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, kendisi hakkında YÖK tarafından soruşturma başlatılacağına dair kamuoyunda çıkan haberlerle ilgili olarak DHA’ya konuştu. Prof. Dr. Bingöl, kendi döneminde alınan aracın banka tarafından hibe edildiğini ve aracın ise hala üniversitenin malı olduğunu ifade ederek, şöyle dedi: "Olayın aslı şu; 22 Ağustos 2008 tarihli resmi gazetede yayınlanan kamu haznedarlığı tebliği doğrultusunda, üniversite hesapları normal olarak Ziraat Bankası’nda o güne kadar çalışırken, bu tebliğ doğrultusunda eğer anlaşma yapılabilinirse devlet bankalarından her hangi birisi ile hesaplar tutulabilir ve bu tutulan hesapların, vadesiz olarak tutulması gerekiyor. Çünkü bu hesaplar sürekli harcanan hesaplardır. Bu vadesiz hesaplar karşılığında da belirli oranlarda faiz alınabilir, tebliğ buydu. Bunun üzerine üniversitemiz 29 Nisan 2009 tarihinde Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’na yazışma yaparak tebliğden bahsetmiştir. Tebliğ gereği bizim maaşların dışındaki kurum hesabımızın bu bankalardan birine yatırıldığı taktirde, üniversitemize ne verecekleri konusunda kendilerine yazılı bildirdik. Halk Bankası o dönemde özelleştirme olabileceğini düşünerek bize olumsuz yanıt verdi. Diğer iki bankanın ilk teklifleri yüzde 5’di. Bunun üzerine kendileri ile yapılan görüşmelerde açık artırma ile bu faizi 5.5’in üzerindeki değere getirilmiş ve bu para Vakıf Bank’ın üniversite hesabı olarak açılan hesaba yatırılmış ve kurumun hesaplarına işlenmesi sağlanmıştır. Buradan alınan faiz Fırat Üniversitesi hesabına yatırılmıştır."

AUDİ A6 YERİNE AUDİ A8 ALDILAR

Alınan lüks araç konusuna da açıklık getiren eski Rektör Prof. Dr. Bingöl, şunları söyledi:

"Araç konusunda ise Vakıf Bank o dönem bir çok üniversitede olduğu gibi Fırat Üniversitesi’ne de bir araç hibe etmiştir. O dönemde hibe etmek istedikleri araç Audi A6 idi. Ama o sırada KDV oranlarının sıfıra inmiş olması nedeniyle Audi A8 vermişler. İç denetim raporunda da bu bila ücret, yani her hangi bir ücret alınmadan verdiği de yazmaktadır. Öğrenci harçlarına gelince; Bu Vakıf Bank’ta açılan kurum hesabına yatırılmamıştır. Öğrenci harçları sadece kayıt sırasında Vakıf Bank Elazığ Şubesi’ne yatırmışlar. Kayıt bittikten sonra Ziraat Bankası’na aktarılmıştır ve hesaplarımıza geçmiştir. Bu kısa dönemde yatırılan paralara Vakıf Bank binde üç oranında bir parayı her hangi bir işleme tabi kalmadan Ziraat Bankası’na ödemiş. Durum bundan ibarettir" diye konuştu.

Prof. Dr. Feyzi Bingöl, bankadaki paraların üniversitenin hesabında görünmediği yönündeki soruya, "O konuyu şu anda tam bilemiyorum. Vakıf Bank’ın Fırat Üniversitesi hesabında bu paralar duruyor" diye yanıtladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!