1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. G.Kurmay Başkanı'ndan Balyoz Avukatlarına Tepki

G.Kurmay Başkanı'ndan Balyoz Avukatlarına Tepki

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Balyoz avukatlarının iddialarını kendi avukatı aracılığıyla yalanlandı.

A+A-

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Yargıtay Başkanı Ali Alkan’ın kendisini ziyaretine ilişkin ortaya atılan iddialara tepki gösterdi.

Özel’in avukatı Umut Kemal Yıldırır aracılığı ile yapılan açıklamada, Balyoz davasında avukatlar tarafından dile getirilen ‘yargılamaya müdahale’ ithamlarının doğru olmadığı vurgulandı.

Yargıtay Başkanı Alkan’ın yalnızca nezaket amacıyla Genelkurmay Başkanı’nı ziyaret ettiği belirtilen açıklamada, söz konusu görüşmenin Yargıtay Başsavcılığı tebliğnamesinden yaklaşık bir ay sonra gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Özel’in hukukun üstünlüğü ve kanunlara saygı çerçevesinde görevini devam ettirdiği kaydedilen açıklamada özetle şöyle denildi:

“Genelkurmay Başkanı, tüm personeline, kanuni düzenlemelerin öngördüğü şekilde, rütbe ve statü gözetmeksizin tarafsız ve adil bir yaklaşım göstermektedir. Buna rağmen yargılama yapılan personel arasında ayrım yaptığı, yargıya müdahalede bulunduğu anlamına gelecek gerek mevzuat hükümlerine gerekse Genelkurmay Başkanı’nın kişiliği ile örtüşmeyen, personel arasında huzursuzluk çıkarmaya yönelik yakışıksız ithamlarda bulunulması üzüntüyle karşılanmıştır.”

İşte o basın açıklaması:

1. Bazı basın yayın organlarında, Balyoz Davası olarak bilinen davanın Yargıtay nezdindeki 24 Temmuz 2013 tarihli temyiz duruşmasında Avukat Nevzat Güleşen tarafından yapılan savunmaya ilişkin olarak yayınlanan haberler kapsamında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında birtakım iddia ve yorumlara yer verilmiştir.

2. Tamamen gerçek dışı olan söz konusu haber ve iddialarda kamuoyunun yanlış şekilde yönlendirilmesi sonucuna neden olabilecek unsurlar bulunduğundan, açıklama yapılması zarureti ortaya çıkmıştır.

3. Sayın Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, göreve geldiği tarihten itibaren hukukun üstünlüğü ve kanunlara saygı çerçevesinde görevini yerine getirmektedir. Bu itibarla, adil yargılanma hakkını güvence altına alan Anayasa ve Kanun hükümleri uyarınca hareket etmeye özellikle dikkat ve özen göstermektedir.

4. Bu anlayış kapsamında, Sayın Genelkurmay Başkanı, tüm Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanı sıfatıyla, tüm personeline, Kanuni düzenlemelerin öngördüğü şekilde, daima saygı ve güven esası dahilinde, rütbe ve statü gözetmeksizin, tarafsız ve adil bir yaklaşım göstermektedir.

5. Buna rağmen, Yargıtay Başkanı tarafından, 17 Haziran 2013 tarihli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğnamesinin sunulmasından yaklaşık bir ay sonra, 12 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen nezaket ziyareti üzerinden, Sayın Genelkurmay Başkanı’na yönelik olarak, hakkında yargılama yapılan personel arasında ayrım yaptığı, yargıya müdahalede bulunduğu anlamına gelecek, gerek mevzuat hükümleriyle gerekse Sayın Genelkurmay Başkanı’nın kişiliği ile örtüşmeyen, personel arasında huzursuzluk çıkarmaya yönelik yakışıksız ithamlarda bulunulması üzüntüyle karşılanmaktadır.

6. Yüce Türk Milletinin bilgilerine saygılarımızla sunarız.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel

Vekili

Av. Umut Kemal Yıldırır

NE OLMUŞTU?

15 sanığın avukatı Nevzat Güleşen, Balyoz Davasının temyiz duruşması öncesinde Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hem de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüştüğünü anımsatarak, "Zımni olarak baskılar gelebilir, biz endişe ediyoruz. Genelkurmay Başkanı konuşmasın. Başbakan'ın Yargıtay Başkanı ile tek bir gündemi olabilir, adli yıl açılışı. Bunun dışında ortak bir konuları olamaz" değerlendirmesinde bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!