1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Gardiyanlar isyan etti: Biz pe.....k miyiz?

Gardiyanlar isyan etti: Biz pe.....k miyiz?

A+A-

Hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yasalaştı. Hükümlülere eşleriyle en az 3 ayda bir 3 saat özel hazırlanmış bölümlerde görüşme izni veren tasarının Meclisʼte kabul edilmesiyle birlikte gözler mahrem görüşmenin hangi koşullarda gerçekleşeceğine çevrildi.

YÖNETMELİK HAZIRLANIYOR

Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre, Kanun Resmi Gazeteʼdeyayımlandıktan iki ay sonra yürürlüğe gireceği için Adalet Bakanlığı bürokratları yönetmelik üzerinde çalışmalarını hızlandırdı. Tartışmalı konuların da bulunduğuyönetmeliğin ayrıntıları şöyle:

GARDİYAN KAPIDA

Kanun maddesinde, "...ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın..." denildiği ve görüşmenin mahremiyetine zarar vereceği için gardiyanlar mahrem odanın önünde veya yanında, içeriye kulak kabartacak şekilde beklemeyecek, ancak güvenlik riskine karşı özel odanın yakınında biryerde bulunacak.


TEMİZLİĞİ ODAYI SON KULLANAN YAPACAK

Odanın temizliğini, en son kullanan mahkûm ve eşi yapacak. Pis bırakan bir sonraki hakkından yararlandırılmayacak.

PREZERVATİF KANTİNDE

Dışarıdan prezervatif güvenlik riski taşıdığı için cezaevi kantininde satış yapılacak.

6 AY EVLİLİK ŞARTI

İlk etapta seks için ʻnaylon evliliklerʼ artabilir endişesine karşı ʻ6 ay evlilikʼ şartı getirilmişti ancak, bundan vazgeçildi.

GÖRÜŞME 3 SAAT VE GÜNDÜZ

24 saate kadar görüşme süresi güvenlik gerekçesiyle bu kadar uzuntutulmayacak. Görüşmeler 3 saatten az olmamak şartıyla genellikle gündüz yapılacak.

GÖRÜŞME İÇİN İYİ HAL ŞARTI

Eş görüşmesinden yararlanabilmek için disiplin cezası almamış ya da almışsa kaldırılmış olmak, tutum ve davranışlarıyla diğer hükümlü ve tutuklulara iyi örnekolmak gibi şartlar gerekiyor.

EŞCİNSEL İLİŞKİYE İZİN YOK

İmam nikâhlı ve eşcinsel mahkûmlara aile görüşmesi izni verilmeyecek. Deprem konteynerleri cezaevlerinde mahrem oda yapılmak üzere gönderiliyor.

GARDİYANLAR İSYANDA: "BİZ PE....NK MİYİZ"

Özel odanın yakınında bekleme, nöbet tutma düşüncesine gardiyanların önemlibir bölümü, "Biz pe....nk miyiz?" diyerek karşı çıkıyor. Bunun için formül aranıyor. Gardiyanların bekleyecekleri sınırlar yönetmelikte net olarak çizilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!