1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gökçek: ODTÜ Arazisine Olay Çıkmasın Diye Gece Girdik

Gökçek: ODTÜ Arazisine Olay Çıkmasın Diye Gece Girdik

Melih Gökçek, ODTÜ arazisindeki yol güzergahı çalışmalarına ilişkin açıklamalar yaptı. Gökçek "Olay çıkmasın diye gece girdik." dedi.

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Odtü kampüsündeki ağaçların neden bayramda gece vakti söküldüğünü açıkladı. Gökçek, ''Biz bu işlerin olay çıkarak büyümesini arzu etmedik'' dedi. Gökçek, kaldırılan 2 bin 388 ağaç için deOdtü'ye 211 bin TL ödeme yaptıklarını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,ODTÜ arazisindeki yol güzergahı çalışmalarına ilişkin,"İmar Kanunu'na göre, plan yürürlüğe girdiği andan itibaren her türlü iş ve işlemi yapabilirsiniz. Türkiye'deki bütün belediyelerin istisnasız uygulaması da budur. Herhangi itiraz olursa, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı verilirse onun da gereği her zaman yapılabilir. Biz yasal olarak prosedürü yerine getirdik" dedi.

"BİR GECE ANİDEN GİREREK ORAYI AÇTIK"

Gökçek, Büyükşehir Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında, Odtü'nün koruma ve parselasyon planının yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Bunun üzerinesıcak havadan da yararlanıp Odtü yolunu kısa sürede Ankaralıların hizmetine açmak istediklerini belirtenGökçek, "Bayramın bitmesinimüteakip, bir gece aniden girerek orayı açtık" ifadesini kullandı.

Gökçek, çalışmalar sırasında,ODTÜ'nün tespitine göre292 çam, 133 dişbudak, 916 Ahlat, 293 badem, 58 kavak, 696 diğer yapraklılar olmak üzere 2 bin 388 ağacın araziden kaldırıldığını söyledi.

"AĞAÇLARIN PARASINI Odtü'YE ÖDEDİK"

Belediyenin fiyat tespitlerine göre ağaçların 211 bin lira tuttuğunu dile getirenGökçek, "Bu parayı da bugün itibarıyla Odtü'nün banka hesabına yatırdık. Fiyatlara itiraz olursa herhangi problem çıkarmayız. Odtü'ye yardımcı olmak bizim için onurdur" diye konuştu.

Ağaçlardan 600'e yakınını naklettiklerini anlatan Gökçek, bunun karşılığında en az 10 katı yetişkin ağacı Odtü'nün dilediği yere dikmeye hazır olduklarını bildirdi.

Buradaki ağaçların kaldırılmasının tek nedeninin yolun zaruriyeti olduğuna işaret edenGökçek, ayrıca planın ilk kez Murat Karayalçın döneminde yapıldığını hatırlattı.

"BİZ YASAL PROSEDÜRÜ YERİNE GETİRDİK"

Plan üzerinde Odtü'nün isteğiyle değişiklik yapıldığını belirten Gökçek,"Çevre ve Şehircilik Bakanlığıplanı ve arkasından parselasyon planını onayladı. Plan onaylanınca, otomatikman yürürlüğe girdi" dedi.

Planın kesinleşmediğini dile getiren Gökçek, askı süresinin ardından itirazların neticelendirileceğini, ardından da mahkeme safhasının açılacağını bildirdi.

Gökçek, "Ancakİmar Kanunu'nun 19. maddesine göre, plan yürürlüğe girdiği andan itibaren siz her türlü iş ve işlemi yapabilirsiniz.Türkiye'deki bütün belediyelerin istisnasız uygulaması budur. Herhangi itiraz olursa, mahkemedenyürütmeyi durdurma kararı verilirseonun da gereği her zaman yapılabilir. Biz yasal olarak prosedürü yerine getirdik" değerlendirmesinde bulundu.

"YENİ AĞAÇ DİKECEĞİZ"

Yol çalışması için tatil döneminin tercih edildiğini anlatan Gökçek, "ODTÜ'deki bu çalışmalarımıza özellikle marjinal gruplar devamlı engel olmaya ve olay çıkarmaya çalıştı. Bu işlerin olay çıkarak büyümesini istemedik. İşler, mümkün olduğu kadarHadise olmadan, kimseye zarar verilmeden gerçekleşsin istedik. Herhangi bir olay olmaması,ne kadar isabetli düşündüğümüzü açık ve net ortaya koydu" dedi.

MelihGökçek, mevcut 4 kilometrelik yola 3 bin yeni yetişkin ağaç, 500 bin çalı grubu dikeceklerini debildirdi.

"Avm YAPILACAĞI YALAN"

Bölgede "Avm yapılacağı, rant tesisleri kurulacağına" yönelik iddiaların gündeme getirildiğini ifade eden Gökçek,"Bunu söyleyenler İmar Kanunu'ndan son derece bihaber ve bilgisiz" dedi. Düzenleme ortaklık paylarında kimsenin rant tesisi yapamayacağına işaret eden Gökçek,"Büyükşehir Belediyesine kalan sadece ve sadece yollar, başka birşey yok. Boşu boşuna kimse bunun demagojisini yapmasın" ifadesini kullandı.

"CAMİ Odtü ARAZİSİNDE DEĞİL"

"Cami yapılmasına" yönelik itirazları hatırlatan Gökçek, planlama alanında Hazineye ve şahıslara ait yerlerin de bulunduğunu söyledi.

Caminin de Odtü'nün arazisinde olmayacağını dile getiren Gökçek,"Cami Anayasa Mahkemesinin civarında bir yere, İncek'e konulmuş. Yani Odtü'nün arazisinde değil. Ayrıca orada mevcut arazi Odtü'ye ait değil, kamu arazisi. Kamudan veya Hazinenin payından karşılanmak suretiyle verilecek yer. Yani burada da itiraz edilebilecek bir konu kesinlikle yok" diye konuştu.

"O YOLDAN EN ÇOK Odtü'LÜLER YARALANACAK"

ODTÜ'lü öğrencilere seslenen Melih Gökçek, "Bu yeri Ankaralılar ve özellikleOdtü'lüler için yapıyoruz. Yapılacak yoldan en fazla yararlanacak kişilerOdtü'lüler" dedi.

Gökçek, Odtü'deki bazı öğrencilerin konuya bakışının tamamen ideolojik olduğunu, marjinal grupların özellikle Hadise çıkarmak istediklerini savundu.

Sadece planın gereğini yaptıklarını vurgulayanGökçek, herkesin yasalara saygılı olmasını istedi. Gökçek, "Yasalara uymadığımızı iddia eden varsa savcılık yolu açık, ayrıca idari mahkemede yürütmeyi durdurma kararı almaları için itiraz merciaçık. Hukukun dediğine zaten söyleyeceğimiz en ufak bir şey yok"diye konuştu.

ODTÜ'nün de yolun yapılmaması gerektiğine inanmadığını anlatan Gökçek, "Sadece ağaçlar konusunda bayramda bu işin yapılmamasını ifade ediyorlar. Bu bir tercih meselesi, biz tercihimizi böyle kullandık" dedi.

CHP'li milletvekillerinin olayı köpürtmek istediğini öne süren Gökçek, TCK'nın 113. maddesini hatırlatarak, inşaata müdahalede bulunacaklardan şikayetçi olacaklarını bildirdi.

"TWEET ESPRİYDİ"

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gökçek, olayın ardından attığı twett ile ilgili"İşi yumuşatmak maksadıyla kullanmış olduğum bir ifade. Fazla dayorum yapmadım. Kullandığım esprili bir ifade" dedi.

Gökçek, "ODTÜ'de fidan dikimi buluşmasının" sorulması üzerine de "Fidan dikmesinler, ben kendilerine ağaç vereyim, ağaç diksinler. Ancak oyola dikilmesi tabii söz konusu olamaz. Plana göre yoldur ve o yolu yapacağız" diye konuştu.

ODTÜ'nün "araziye izinsiz girildiği ve yasal işlem başlatılacağına" yönelik açıklamalarının sorulması üzerine de Gökçek,"En tabiihaklarıancak plan yürürlüğe girdikten sonra artık sorun bitmiştir. Onun hukuki herhangi sorumluluğu yok" ifadesini kullandı.

"Mahkeme sürecinin yaşanmaması durumunda yolun ne zaman bitirileceğine" ilişkin soruyu daGökçek, "Çok kısa sürede, size de sürpriz olacak. Bir üst geçidi dahi yaparken 35 güne kadar indirdik, bunu çok daha kısa sürede yapacağımızı düşünüyorum" şeklinde yanıtladı.

Gökçek, soru üzerine, sökümü yapılan ağaçlardan600'e yakınının fidanlıklarınaaktarıldığını söyledi. Gökçek,ODTÜ Rektörünün"600 ağacınbir gecede taşınamayacağına" ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine de "Desin, o da onun iddiası" diye konuştu.

"FOTOĞRAFLAR BAŞKA BİR YERE AİT"

ODTÜ'ye "3 Kasıma kadar müdahale olmayacağına" dair söz vermediğini de ifade eden Gökçek,gece müdahalesine ilişkin soruyu da "Mühim olan yolun açılmasıydı. Gece açılırsa ne olur? Biz Ankara'nın dört bir tarafında 24 saat çalışıyoruz zaten" dedi.

Gökçek, bir gazetede "Yarım asırlık ağaçlara kıydılar" şeklinde yer alan haberin fotoğraflarını dagöstererek, fotoğrafların başka bir yere ait olduğunu kaydetti.

ÇANKAYA'DAKİ SU KESİNTİSİ

Melih Gökçek, bir soru üzerine, özellikle son zamanlarda apartmanların çoğalması, yeni yapılaşmalar nedeniyle Çankaya'ya suyun kifayet etmediğini söyledi.

Bunun üzerine yeni hat yapıldığını dile getiren Gökçek, yeni yapılan hattın ise iki kez arıza verdiğini ve suyun mecburen kesildiğini bildirdi.

Gökçek, "Bundan mağdur olan tüm Ankaralılardan özür diliyorum. Zaten inşallah sıkıntı bitti,bugün sabah itibarıyla su verildi. Elimizde olmayan bir şey. Boruyu yapmasaydık, özellikle bu yıl yaza doğru çok ciddi su sıkıntısı çekecektik, suyumuz olduğu halde Çankaya'ya su veremeycektik" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!