1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Gül'den BDP'lilere ve siyasetçilere uyarı

Gül'den BDP'lilere ve siyasetçilere uyarı

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörle mücadele ve dokunulmazlık konusunda açıklamalarda bulundu.

Gül, ''Terör, kan, şiddet, şiddeti teşvik edici konuşmaların hiçbiri tasvip edilemez'' dedi ve BDP'lileri uyardı.

Örgütün en zayıf dönemde olduğunu belirten Gül, "Geçmişti yaşanan kötü şeyler tekrar edilmemeli. Örgütün en zayıf olduğu dönem, bu nedenle propaganda yapıyor. Terör örgütü son aylarda çok kayıp verdi. Örgütün elinden silahı almak devletin görevidir. Devletimiz kanıdurdurmak için çalışıyor. Kendimizi çıkmaz sokaklara itmememiz gerekiyor. BDP'lilerin terörle arasına mesafe koyması gerekir. Çalışmalar bundan sonraki adımlar için caydırıcı olacak" dedi.

"KENDİMİZİ ÇIKMAZ SOKAKLARA İTMEMEMİZ LAZIM"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BDP'li 9 milletvekilliyle Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenlenmesine ilişkin, ''Geçmişte kendi siyasi tarihimizde, yakın siyasi tarihimizde bu olup bitenlerden örnekler var. Dolayısıyla kendimizi çıkmaz sokaklara itmememiz lazım. Burada herkesin sorumluluğu vardır. Bütün milletvekillerinin hepsinin sorumluluğu vardır. Yoksa geçmiş şeyler tekrarlanırsa bunların hiçbir yere götürmediğini de gördük. Daha önceki denemelerde de. Bu açıdan bu konuları herkesin çok büyük bir sorumluluk içinde götürmesi gerekir'' açıklamasında bulundu.

"DARBE KOMİSYONU'NUN ÇALIŞMASI CAYDIRICILIK İÇİN"

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun kurulmasının önemine dikkat çeken Gül, ''Türkiye'de demokrasinin geldiği durumu gösterir. Tabii ki orası mahkeme değil, Türkiye'nin siyasi tarihini araştırıyorlar, TBMM adına. Orada önemli rol alanlar, hayatta olanların dinlenmesi, bunlar çok iyi. Belgeler haline gelmiştir, çok değerli bir belge haline gelmiştir. Bunlara itirazlar var ama hepsini topladığınızda çok büyük anlam ifade etmektedir. En azından bunlar caydırıcıdır'' ifadelerini kullandı.

SURİYE SINIRINA PATRİOT

Suriye'den açık tehlike gelmeyeceğini ifade eden Gül, Türkiye'nin talep ettiği Patriot füzeleriyle ilgili değerlendirmede bulundu. Gül, ''Güvenliğin bölünmezliği bir bütünlüktür. NATO bünyesi içerisinde bir kısmının güvenliğini sağlayalım bir kısmını sağlamayalım anlayışı yoktur. Bu çerçeve içerisinde bunlar ihtiyati tedbirlerdir. Kesinlikle saldırı amacı söz konusu değildir, savunma amaçlıdır. Riskleri tamamen minimize etmek içindir. Şu anda açıkçası Türkiye'ye karşı açık bir tehdidin, tehlikenin gerçekleşeceğine çok fazla ihtimal vermiyorum, Suriye tarafından. Çünkü bu bir çılgınlık olur'' dedi.

"GÜL'DEN GÖRÜŞ AYRILIĞI HABERLERİNE CEVAP"

Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı sorularını yanıtladığı gazetecilere bir de uyarıda bulundu. Başbakan Erdoğan ile dokunulmaz konusunda ters düştükleri yönünde medyada yer alan haberlere gönderme yapan Gül, "Acaba nasıl yansıtacaklar diye tedirginlik duyuyoruz. Siz bizim söylediklerimizle birlikte niyetimizi de aktarırsanız iyi bir gazetecilik yapmış olursunuz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!