1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gül'den önemli açıklama

Gül'den önemli açıklama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Herkesin yargı sürecine saygılı olması gerekir.”

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de son 10 yılda köklü reformlar yapıldığını belirterek, "Bütün bunların yapıldığı bir ülkede herhangi bir yolsuzluk veya yanlışlık söz konusu olursa bunların üstü falan kapanmaz, kapanamaz. Bunun bilin çünkü Türkiye bundan 15-20 sene önceki Türkiye değil" dedi.

İddia edilen yolsuzlukların yargı önüne taşındığını belirten Gül, "Şu anda yargı sürecinin çalışmasını ve neticede meselenin aslı ne ise ortaya çıkartmasını herkesin beklemesi gerekir. İnanıyorum ki mahkemeler bunu en doğru şekilde neticeye ulaştıracaktır" diye konuştu.

DEVLET OTORİTESİ DIŞINDA HİÇBİR DAYANIŞMA SÖZ KONUSU OLAMAZ

Demokratik hukuk devletinde, devlet kurumlarında çalışanların bireysel olarak farklı düşünceleri ve ideolojileri olabileceğini ifade eden Gül, şunları söyledi:

"Bunların hepsi devlet işleri ve kamu işleri dışında meşrudur. Devlet işleri kamu işleri söz konusu olduğunda devlet otoritesi, Anayasa, kanunlar ve çalıştıkları kurumların kuralları bağlar. Bunun dışında hiçbir otorite söz konusu olamaz, hiçbir dayanışma söz konusu olamaz."

Başından beri bu tip yanlışlara her zaman dikkat çektiğini belirten Gül, "Bütün bunlar demokratik hukuk devleti ilkelerinin en gelişmiş ülkelerdeki gibi uygulanmasına her dönemde dikkat edilmesi gerekir" dedi.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ile kabine değişikliğini geniş bir şekilde ele aldıklarını belirterek, "Kendisinin çeşitli düşünceleri var. Ben de tabii düşüncelerimi kendisi ile paylaştım. Hazırlıklarını yapıyor, değerlendirmelerini yapıyor. Yurt dışına gitti biliyorsunuz. Gelince zaten görüşeceğiz ve o zaman zaten duyacaksınız" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!