1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gülden Reyhanlıda Çok Önemli Açıklama

Gülden Reyhanlıda Çok Önemli Açıklama

Reyhanlı'daki saldırı sonrası bölgeye giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, saldırıyı gerçekleştirenler bunun hesabını verecek" dedi.

A+A-

"Bu terör olaylarını yapanlar ve teşvik edenleri lanetliyorum. Suçlular mutlaka cezalarını çekecek, hesabını verecekler" diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Reyhanlı'da önemli açıklamalar yaptı.

* Devlet sorumluluğu ve kararlılığı neyi gerektiyorsa muhakkak yapılacak.

* Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye olarak üstümüze düşen insanlığın gereğini yapıyoruz. Suriyeliler buraya sığınmıştır. Hatay'ı bu asil davranışından dolayı kutluyorum

* MİT ve Emniyet hep koordineli çalışmıştır ve çalışmaya devam edecektir. Yanlış yapanları bulmak emniyetin, istihbaratın işidir. Kimsenin yanına kar kalmaz.

* Gün birlik günüdür. Sağduyulu olalım ve oyunlara gelmeyelim

İŞTE CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN AÇIKLAMALARI 

Maelesef bu terör olayında çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Önce hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bütün Reyhanlı halkına başsağılığı diliyorum. Yaralılara Allah'tan acil şifalar diliyorum. Bütün siyasi partilerden hep beraber buradayız. Bu olay çok üzücüdür ve acısı çok derindir. Türkiye'de tek hamlede yapılan en çok acı çektiğimiz bir olaydır.

YAPANLAR, TEŞVİK EDENLER HESABINI VERECEK

Bu olayı teşvik edenler yapanlar ve yardım edenleri şiddetle lanetliyorum. Bu olayı gerçekleştirenler cezasını çekecektir. Bu olayın bütün detayları aydınlatılacaktır. Emniyet ve istihbarat birimlerimiz çalışmalarını yapmıştır. Delilleri somutlaştırma çabaları içerisindedirler.

HATAY HALKINI ASİL DAVRANIŞINDAN DOLAYI KUTLUYORUM

Hatay ilimizin özel hassasiyetlerini bilenler halkımızı kışkırtmak istemiştir. Suriye'de olup bitenler hepimizi olumsuz etkilemektedir. Komşu bir ülkenin kendi kendini tüketiyor olması üzücüdür. Suriye halkı evini barkını terk etmek zorunda kalmışlardır. Evini terk eden kişiler doğal olarak komşusuna sığınacaktır. Bu insanlar can derdine düşen kardeşlerimizdir. Can derdine düşüp evini barkını terk eden insanaları misafir etmiştir. Bu asil davranışından dolayı tüm halkımızı tebrik ediyorum. Hiç kimse evinin barkını isteyerek terk etmez. Onun için burada büyük bir olgunluk göstermemiz gerek.

OYUNLARA GELMEYELİM

Oyunlara gelmeyelim, gün birlik beraberlik günüdür. Ayrılıklar farklılılar tabi olacak. Farklı fikirler olur ama sözlerin nereye gideceğini unutmayalım. Gün birliğimizi beraberliğimizi muıhafaza etme günüdür. Yanlış yapan insanlar her yerden çıkabilir, emniyet güçlerimiz bunları bulacaktır.

Bu olayların gerçekleştiği yerlerde kamu hizmetlerinin daha iyi yapılması kaçınılmazdır. Bütün bakanlıklarımız ellerinden geleninin fazlasını yapacaktır. Bütün Reyhanlı halkımızın acılarını paylaşıyorum. Bu kandil gününde büyün dualarımız onlarla birlikte olacaktır.

Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Bu şehirlerimiz olağanüstü bir durumda. Birdenbire nüfus artışı olmuştur. Bir çok hassas durumlar vardır. Kötü niyetlilerin tam arayıpda  bulamadığı bir ortam olduğunu dile getirmeliyiz. Bugün zanlı olarak mahkemeye sevk edilen kişileri takip edilmiştir. Emniyet teşkilatımız çalışmalarını sürdürüyor. MİT ve emniyetin uyarıları var. 100 tane olayladan 99 tanesini önlersiniz bunları duyurmazsınız ama bir tanesi elden kaçınca... Hepimizin görevi yüzde 100 başarılı olmaktır.

Suriye'de akan kanın durması ve Suriye halkıda nasıl demokrasinin nimetlerinden faydalanan haklar gibi bütün bu haklardan faydalanması meşrudur. Bu olayların uzamaması bizim için önemlidir.

ACILI AİLELER BÜYÜK BİR OLGUNLUK GÖSTERİYOR

Acılı ailelerden mümkün olanlarla bir araya geldim. Büyük bir olgunlukla karşılaştım. Devlet olmanın zorunluluğu muhakkak gösterilecektir. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye'nin kategorisi hukuk ve demokrasidir. Suriye'de olup bitenlerin Türkiye'ye taşınmasına asla müsade etmeyiz.

200 BİN KİŞİ ÇADIRDA YAŞIYOR

200 bin kişi çadırlarda yaşıyor. Biz kendi ihtiyaçlarımızla onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Unutmayın Ürdün gibi bir ülkede 400 bin kişi var. Türkiye'nin büyüklüğünü düşünebiliyor musunuz?

Allah hiç kimsenin ülkesini bu duruma düşürmesin. Türkiye'nin bu zor şartlarda kalan insanlara yardımı semboliktir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!