1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güngör Uras'tan altın ve borsada ne oluyor yazısı

Güngör Uras'tan altın ve borsada ne oluyor yazısı

Türkiye'ye ekonomiyi en iyi anlatan isimlerden Güngör Uras borsa ve altında büyük bir oyun oynandığını yazdı.

A+A-

Ekonomiyi Ayşe teyzeye anlatan profesör Güngör Uras altında ve borsada yaşanan anlık yükseliş ve düşüşün perde arkasını yazdı. Bunun bir keriz silkeleme operasyonu olduğunun altını çizen hoca, küçük yatırımcıların nasıl 'çarpıldığını' tüm detaylarıyla anlattı.

İşte Güngör Uras'ın o yazısı:

Altın fiyatlarında geçtiğimiz günlerde sert dalgalanmalar oldu. Borsalar yükselirken altın düşüyordu, şimdilerde borsalar düşüyor, altın yükseliyor.
Piyasalarda olan biteni iyi izleyen Zeynel Balcı dünyadaki altın fiyatları ile Dow Jones endeksi arasındaki ilişkiye dikkat çekiyor. Bunu sergileyen bir de tablosu var.

DOW JONES DÜNYAYI ETKİLİYOR

Bilindiği gibi Dow Jones Endeksi, ABD'nin önemli hisse senedi endekslerinden biridir. 1996 yılından beri borsadaki hareketi gösteren endekste şimdilerde ABD'nin 30 önde gelen şirketinin hisse senedi değerindeki hareket farklı ağırlıklarla izleniyor. Dow Jones endeksindeki hareket dünya borsalarının yönünü de büyük ölçüde etkiliyor.

2009 yılına kadar Dow Jones Endeksi ile altın fiyatı aynı çizgide artarken, 2013 yılında bu ilişki tersine döndü. Altın fiyatı Dow Jones Endeksi'nin altında inişe geçti.

KÜÇÜK YATIRIMCILAR DIŞARI ATILIYOR

Nisan-Haziran 2013 tarih aralığında altın fiyatlarında sert düşüşler görüldü. Gerekçe olarak da FED'in likiditeyi kısabileceği, mali açıdan zor durumdaki bazı ülke merkez bankalarının altın rezervlerini satmaya başladığı, altının uzun dönem primli bir yatırım aracı olduğu gibi değerlendirmeler sıkça yapılır oldu.
Altının onsunun bin doların altına gelebileceği konuşuldu, yazıldı. Birçok küçük yatırımcı da gerek dışarıda, gerekse içeride etkilendi.

ALTINDA DA KERİZ SİLKELENİYOR

Büyük oyuncular, borsa zirve yapınca borsada, altın zirve yapınca altında fiyatları düşürüyorlar. "Keriz Silkeleme" operasyonu ile küçük yatırımcıların elindeki hisse senetlerini, altınları topladıktan sonra fiyatları tekrar yükseltiyorlar.
Altın fiyatları gerilerken sayıları az da olsa bazı piyasa uzmanları, piyasa oyuncularının kendilerine yeni oyun alanları açtığı, zirve seviyelerindeki borsalardaki hisselerden çıkıp tekrar altına yönelecekleri uyarısını yaptılar. Bu uyarı pek fazla ilgi görmedi.

Dow Jones Endeksi ve altın fiyatı arasındaki uyumsuzluğun uzun süre devam etmesi imkansız. Tekrar uyumun ortaya çıkması demek, bu ters ilişkinin eski durumuna dönmesi demek, altın fiyatının önümüzdeki dönemde yükselişe geçeceği demektir.

FİYATLAR YÜKSELECEK

FED'in likidite kısacağı varsayımlarına rağmen altın fiyatları yükseliyor, borsalarda fiyatlar düşüyor.

28 Haziran'da 1.180 doları gören altının ons fiyatı bugünlerde 1.385 dolar seviyelerinde. Yaklaşık yüzde 15 oranında bir getiri söz konusu.
Mısır, Suriye'deki karışıklıklar altının "Güvenli liman" olma özelliğini tekrar hatırlattı. Ayrıca altının daha da yükselebileceğine dair yorumlar arttı. Borsa konusundaki karamsar yorumlara karşılık altın fiyatları konusundaki değerlendirmeler daha iyimser.

BÜYÜK PARA HAKLIDIR

Ortada getiri arayan, fonlar ve gruplar var. Bunların parasal büyüklükleriyle orantılı olarak piyasayı etkileme güçleri de yüksek. Bu fonlar "Büyük para haklıdır" sözünün gereği olarak nereye giderlerse orayı canlandırıyor. Borsaya gidiyor, borsa yükseliyor, altını satıyor, altın düşüyor, sonra dönüp altını alıyor, altın tekrar yükseliyor. Bu ticari süreç geçmişte olduğu gibi tekrarlanmaya devam ediyor. Özetle, yatırım kararları alırken yaratılan yapay algılamalara ve piyasaların rüzgarına kapılmamak gerekiyor. Çünkü algılamalar ve rüzgarın yönü kısa sürede değişebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!