1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Günümüzün 4 saati sosyal medyada geçiyor

Günümüzün 4 saati sosyal medyada geçiyor

Günümüzün 6/1 internette ve sosyal medyada geçiyor

A+A-

GFK ve Cereyan Medya işbirliği ile yapılan araştırmada sosyal medya hakkında ilginç veriler ortaya çıktı. Türkiye’de her 10 kişiden en az 8 tanesi sosyal medya hesapları kullanıyor. Kullanıcılar günlük ortalama 4 saatlerini sosyal medyada geçiriyor.15 ile yapılan araştırmada 15 yaş üzeri 2500 kişi ile yapılan görüşmelerde, kullanıcıların sosyal medya kullanma nedenlerinden, sosyal medya fenomenlerine olan ilgisine kadar değişik sorular soruldu.

Yapılan araştırmada 15-24 yaş grubundaki gençler sosyal medyada diğer yaş gruplarına oranla daha fazla kalıyor. Normal ortalama 4 saat olan sosyal medyada geçirilen vakit bu yaş grubunda 5 saat ve üzerinde oluyor. Araştırmaya katılan vatandaşlarımızın % 91’i Facebook, % 72’si Instagram ve % 44’ünün Youtube üyelikleri bulunduğu öğrenildi.

Araştırmaya katılan vatandaşlarımızın % 88’i sosyal medya hesabı kullanma amaçları olarak fotoğraf paylaşımı olduğunu, % 79’u takip ettikleri sosyal medya hesaplarının paylaşımlarına bakmak için,% 66’sı bilgi sahibi olmak, % 69’u video paylaşmak ve %45’i de sadece dizi film ve film izlemek için sosyal medyayı kullandıklarını açıkladılar.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan her 4 kişiden 1’i sosyal medyadaki fenomenlerin hesaplarını takip ettiklerini ve bu fenomenlerin paylaştığı ürün ve hizmetleri satın alanların oranları da % 28 civarında olduğu öğrenildi. Bu kullanıcılar özellikle giyim konusunda sosyal medya fenomenlerini takip ederek onların tarzını kendilerine uyarladıklarını ifade ettiler.

Sosyal medya kullancılarının her 4 tanesinden 3 tanesi de sosyal medyada ünlü isimleri takip ettiğini, hayranı olduğu sanatçının paylaşımlarını ciddi olarak takip ettiklerini yine her 4 sosyal medya kullanıcısı hayatlarında en az bir kez olsun hayranı olduğu bir ünlü sanatçı ile yazışmak için girişimde bulunduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!