1. HABERLER

  2. TRAFİK

  3. "Güvenli Taksi" projesi

"Güvenli Taksi" projesi

Polishaber.net - Taksilerde güvenlik kameralı dönem

A+A-

Polis Haber - "Güvenli Taksi" projesi kapsamında, kentteki taksilere güvenlik kamerası ve panik butonu takılmasına başladı.

Projenin başlaması dolayısıyla şişli şehir Kültür Merkezi`nde düzenlenen etkinlikte konuşan iTEO Başkanı Yahya Uğur, sistemin iki kameradan oluştuğunu belirterek, bir kameranın taksinin içini, diğerinin ise dışını görüntülediğini söyledi.

Takılacak panik butonuna basıldığında da görüntünün anında alarm merkezinden izlenebildiğini dile getiren Uğur, "Kendisinin görüntülendiğini bilen taksicimiz de müşterimiz de daha derli toplu olacaktır. Konuşmalarına dikkat edecek. şoföre yönelik bir tehdit kafasından geçiriyorsa, aklına bile getirmeyecek. şu anda sistemi taksilerimize takmaya başladık. önümüzdeki aylarda bin taksiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu sistemin meslektaşlarıma çok aşırı faydalı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Yahya Uğur, taksicilerin zaman süre iftiraya uğrayabildiğini söyleyerek,"Taksicinin hiç gitmediği yerlerden şikayet geliyor bize. birileri da gerçek olabiliyor. Bunları sistem sayesinde bundan böyle net olarak tespit edebileceğiz. Yanlış yapmayan iftiradan kurtulacak, yanlış oluşturan da hemen cezalandırılacak, en ciddi şey bu" değerlendirmesinde bulundu.

"Takside kayıp eşya sorununa son vereceğiz"

Uğur, sistem yardımı ile taksicilerin işlerini daha huzurlu yapacağını vurgulayarak, bu durumun müşterilere hizmet kalitesi şekilde yansıyacağını dile getirdi.

Sistemin her yönüyle taksiciye ve müşterilerine kolaylıklar sağlayacağının altını çizen Uğur, \"örnek olarak taksilerdeki yitik eşya rahatsızlığına son vereceğiz. alıcı unuttuğu eşyasına, aracın plakasını almamış olsa da kolaylıkla ulaşabilecek. Taksicinin gün arasında hangi güzergahı kullandığı ve nerelere gittiğini, sistem tümüyle rapor biçimine getirecek. Sistemle oldukça çok şikayetin azalacağını, hatta sıfırlanıp ortadan kalkacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Sistemle sigorta şirketlerinin taksicilerden aldıkları yüksek ücretlerin düşmesini beklediğini bildiren Uğur, Rusya`da kamera sistemi uygulandıktan sonra kazalarda büyük oranda düşüş yaşandığını kaydetti.

Alper: "Ceza hakkında da faydalı olacak"

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper de taksiciliğin riskli iş gruplarının başında geldiğini belirterek, taksicilerin yaşadığı zorlukların farkında olduklarını söyledi.

Alper, ikametleri olan taksilerin kapılarını fark yapmadan herkese açan taksicilerin büyük bir risk altında olduğuna dikkati çekti.

Taksilerdeki güvenlik sisteminin aşırı faydalı olacağını vurgulayan Alper, şöyle devam etti:

"Gerçekte çok geç kalınmış bir sistem. Taksicilerin öldürülmesini yahut gasp edilmesini bırakın, burnunun dahi kanamasını istemeyiz. Taksicilere aynı sürede ceza meselesi için da faydalı olacak. örnek olarak bazı taksiciler bize ulaşıyor. Aldığı cezadan dolayı mağdur edilmiş ama bu kamera yardımıyla hata yapıp yapmadığını da kanıtlayabilir. Biz de emniyet olarak her süre taksicinin yanındayız."

Alper, taksilerin dışına da uyarı verebilen bir sistemin takılmasının faydalı olacağını belirterek, tehlike anında vatandaşlar ve trafik polislerinin ikaz sağlayan taksinin tehlikede olduğunu anlayabileceğini aktardı.

Vatandaşlardan taksiciler meselesinde birtakım rahatsızlıklar aldıklarını da bildiren Alper, mahallenin asayişinin sağlanmasına yardımcı olacak taksiciler istediklerini dile getirmiştir.

Projenin detayları

proje kapsamında taksilere takılacak 2 güvenlik kamerası ve panik butonuyla, taksicilerin can güvenliğinin korunması ve müşteri memnuniyetinin artırılması hedefleniyor.

birisi taksinin içini diğeri dışını görüntüleyen güvenlik kameralarından elde edilecek sesli görüntüler, bir merkezde toplanarak 2 ay muhafaza edilecek. mümkün bir şikayet yahut unutulan eşya konularında görüntülerden faydalanılacak.

Hem sürücü hem de yolcu için taksilere konulacak panik butonu ise herhangi bir olumsuzluk durumda kullanılabilecek. Panik butonuna basılması şeklinde taksideki görüntüler, anında alarm merkezine iletilecek ve güvenlik güçlerine ihbarda bulunulacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!