1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hakan Fidan adaylıktan çekildi

Hakan Fidan adaylıktan çekildi

Polishaber.net - Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Eski Müsteşarı Hakan Fidan, 25'inci Dönem milletvekili genel seçimleri aday adaylığı başvurusunu geri çekti.

A+A-

Fidan, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Gördüğüm lüzum üzerine, bugün itibariyle 25'inci Dönem milletvekili genel seçimleri aday adaylığı başvurumu geri çekmiş bulunuyorum.

Ülkeme ve milletime hizmet yolunda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tevdi edilen her vazifeyi hakkıyla yerine getirmenin gayreti içinde olacağım. Bu vesileyle, destek ve itimatlarından dolayı, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve aziz milletimize şükranlarımı arz eder, saygılar sunarım. Dr. Hakan Fidan."

GERİ ÇEKİLME DİLEKÇESİ PARTİDE

Başbakan kaynaklarından edilen bilgiye göre, Sayın Hakan Fidan'ın talebi Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile istişare edilerek uygun bulundu. Bunun üzerine de Hakan Fidan geri çekme dilekçesini partiye verdi.

HAKAN FİDAN İSTERSE MİT'E GERİ DÖNEBİLİR Mİ? YASA NE DİYOR?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ek 7 nci maddesinde;"Yüksek mahkeme üyeleri, hakimler, savcılar ve bu meslekten sayılanlar ile Subay ve Astsubaylar hariç olmak üzere; milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde aday ve aday adayı olan Devlet memurları ve diğer kamu görevlileri, adaylığı veya seçimi kaybetmeleri halinde, Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde müracaat etmeleri kaydıyla eski görevlerine veya kazanılmış hak aylık derecelerindeki başka bir göreve dönebilirler." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükümde yer alan düzenlemeye göre, aday adaylığı listeleri kesinleşmeden hiçbir aday adayının kamudaki görevine bir ay içinde dönmesi mümkün değildir. Ancak buradaki düzenleme, seçimden dolayı geri dönüşe dair düzenlemedir.

Bir de, normal olarak 657 sayılı Kanunun 92. maddesine göre istifa sonrası dönüş prosedürüyle geri dönüş imkanı bulunmaktadır. Fakat 92. maddeye göre geri dönebilmek için, en az 6 ay beklenmesi gerekmektedir. Burada da başka bir ayrıntı bulunmaktadır. 6 ay bekleme kuralı istisnai kadrolarda uygulanmamaktadır. MİT kadrolarının tümü de, 657 sayılı Kanunun 59. maddesine göre, istisnai kadrodur, bu nedenle de bekleme süresi uygulanmamaktadır. Dolaysıyla, hükümet ve Cumhurbaşkanlığı isterse Hakan Fidan yeniden MİT Müsteşarlığı'na atanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum