1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hakaret İçerikli Kelime Kullananlara Hapis Cezası

Hakaret İçerikli Kelime Kullananlara Hapis Cezası

Nefret ve yaşam tarzına müdahale gibi suçlar TCK'ya girecek. Din ve ırk gözetilen suçlarda ceza katlanacak.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi'nde yer alan nefret, ayrımcılık, yaşam tarzına müdahale gibi suçlar ilk kez Türk Ceza Kanunu'na girerken, Türk Ceza Kanunu'na yansıması ve uygulanması aşamasında da ilginç ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Buna göre belirli suçlar, kişinin, dili, ırkı, milliyeti, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini veya mezhebi nedeniyle işlenirse, cezası katlanacak.

BU KELİMELERİ KULLANANLARIN CEZALARI DAHA DA ARTACAK

Aynı kapsamda yine bazı kelimeler nefret ve hakaret kapsamında değerlendirilerek verilen cezalar artırılabilecek. Buna göre, ''Zenci, Çingene, Yobaz, Yezid, Ateist, Gavur, Kızılbaş'' gibi hakaret içeren kelimelerin bir şahsa nefret saikiyle kullanılması halinde verilen cezalar artırılabilecek.

SALDIRI DA SUÇ KAPSAMINDA

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Hacıbektaş'ta yapılan saldırı ve MardinBağımsız Milletvekili Ahmet Türk'e yönelik düzenlenen saldırılar da nefret suçu kapsamında değerlendirilecek. Kişinin inançlarının engellenmesi durumunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

TCK ile yaşam tarzına saygı da güvence altına alınacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!