1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Hakem Odalarında Gizli Kamera Şoku

Hakem Odalarında Gizli Kamera Şoku

Süper Lig maçlarının oynandığı bazı statlardaki ‘hakem odalarının izlendiği’ bilgisi hakem camiasını şoke etti. Olay, Sapanca’daki yaz seminerinde Temsilciler Kurulu Başkanı Fatih Tanfer’in konuşmasında ortaya çıktı.

A+A-

Zaman'ın haberine göre,İddialara göre, Tanfer, “Üç statta temsilcilerimiz kontrol yaparken gizli kamera buldu.” dedi. “Kameraları kim yerleştirdi?” sorusuna ise cevap vermedi.

Süper Lig’de geçen sezon oynanan bazı maçlarda hakem odalarına gizli kamera ve dinleme cihazı yerleştirildiği ortaya çıktı. Hakem camiasını şoke eden olay, Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’nun, 2013-2014 sezonu öncesinde Sapanca’da düzenlediği yaz seminerinde patlak verdi.

Üst klasman hakemleri ile gözlemci ve mentörleri yeni talimatlar hakkında bilgilendiren Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Fatih Tanfer’in, kürsüden skandal sayılabilecek bir bilgiyi paylaştığı belirtildi. İddialara göre Tanfer, temsilcilerin maçtan önce neler yapması gerektiğini anlatırken “Süper Lig maçlarının oynandığı üç statta temsilcilerimiz bu kontrolleri yaparken birkaç gizli kamera buldu.”  dedi. Statların hangileri olduğunu ve kameraları bulan temsilcilerin isimlerini ise açıklamadı. Tanfer, İstanbul bölgesi Süper Lig yardımcı hakemlerinden Alpaslan Dedeş’in “Statlara kamera yerleştiren kulüpler ve kişiler kimlerdir? Bu konuda ne gibi bir işlem yaptınız?” sorusu karşısında ise “Gereği yapıldı.” demekle yetindi. Olaydan tedirgin olan hakem, yardımcı hakem ve Merkez Hakem Kurulu üyeleri hakem odalarına gizli kamera yerleştirilmesinin ciddi bir konu olduğunu ifade ederek sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi.

Sapanca’daki toplantının amacı, sezon başlamadan önce hakemleri çeşitli konularda bilgilendirmekti. 19 Temmuz’daki seminerin birinci gününün konuşmacıları arasında Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Fatih Tanfer de yer alıyordu. Tanfer, kürsüden üst klasman hakemleri ile gözlemci ve mentörlere yeni talimatlar konusunda bilgiler verdi. Fatih Tanfer maçların temsilcileri olarak yaptıkları uygulamaları toplantıda şu şekilde aktardı: “Temsilciler her maç öncesi stadı gezer, soyunma odalarını ve maçla ilgili alanları denetler; gördüklerini rapor haline getirir. Aynı statta oynanan bir sonraki maçta temsilci, bu raporlara bakarak eksiklerin giderilip giderilmediğini denetler.”

Tanfer, konuşmanın devamında skandal sayılabilecek bir bilgiyi de kürsüden paylaştı: “Süper Lig maçlarının oynandığı üç statta temsilcilerimiz bu kontrolleri yaparken birkaç gizli kamera buldu.” Fatih Tanfer, burada stat isimlerini ve temsilcilerin kimler olduğunu söylemedi. Konuşmanın ardından soru- cevap bölümüne geçildi. Gizli kamera olayı salonda ciddi bir etki uyandırdı. Hakemler, yardımcı hakemler ve Merkez Hakem Kurulu üyeleri gizli kamera konusunun ciddi bir mesele olduğunu ifade ederek konunun aydınlığa kavuşturulmasını istedi.

İstanbul Bölgesi Süper Lig yardımcı hakemlerinden Alpaslan Dedeş, söz isteyerek, “Sayın Başkan, bir ayrıntıyı size soracağım. Statlara kamera yerleştiren kulüpler ve kişiler kimlerdir? Bu konuda ne gibi işlem yaptınız?” sorusunu yöneltti. Temsilciler başkanı Fatih Tanfer, olayın detayına inmekten kaçınarak, “Gereği yapıldı” cevabını verdi. Olay o gün orada kapansa da gizli kamera olayı tüm hakem camiasını tedirgin ediyor.

Sporda Şiddet yasasına göre böyle bir olay karşısında sadece Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kurulları değil, Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma yapabilir. Ayrıca TFF kendi görev ve yetkilerini kullanarak kanaate dayalı küme düşme işlemini de uygulayabilir.

Skandalın perde arkası

Temmuz ayı içerisinde Merkez Hakem Kurulu’nun Sapanca’da düzenlediği 2013-2014 hakem seminerinde Temsilciler Kurulu Başkanı Fatih Tanfer söz almış.

Konuşmasının bir bölümünde fazla detaya girmeden bazı statlarda hakem odalarında ‘böcek’ diye tabir ettiğimiz kamera ve dinleme cihazlarını tespit edip yakaladıklarını belirterek bunlara dikkat edilmesi uyarısında bulunmuş. Bu bilgi, bana geldiğinde önce inanamadım. Ancak araştırmadan da edemedim.

Bunun sonucunda da bu olayı Fatih Tanfer’in açıkladığını teyit ettim. “Acaba bizim dönemimizde de böyle şeyler var mıydı?” şüphesi de aklıma gelmedi değil. Peki kanuni yönden suç duyurusunda bulunuldu mu? Yoksa birileri bu çok önemli olayın üzerini örtbas mı etmek istedi? Ne gibi bir işlem yapıldığını işin açıkçası merak ediyorum. Şimdi burada sorgulanması gereken şeyler var.

Bu söylem Fatih Tanfer tarafından hakemlerin üzerinde durması adına uydurulmuş ya da olabilecek bir olayı olmuş gibi anlatma şeklinde midir? (Muhtemelen bu olayı böyle açıklayacaklar). Eğer böyleyse çok anlamsız, gereksiz ve kişi ya da kulüpleri suçlayıcı bir beyan olacak. Ama kendisinin iddia ettiği gibi “Birkaç statta bulundu.” diye üstüne basa basa dile getirmesi olayın gerçekliğine işaret ediyor. Hangi statta, hangi takımların maçı oynanmadan önce böyle dinleme ve kayıt cihazı bulunmuştur?

Anılan karşılaşmaların Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) adına görev yapan temsilcileri, tuttukları raporu bağlı başkanlığa, onlar da silsile yoluyla TFF’ye, TFF’de bu statların yerleştiği ilgili ilin ya da ilçenin spor cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunup bulunmadıları hususunda kamuoyunu bilgilendirmeli. Bu kadar önemli bir konu sadece bir lafla geçiştirilemez, geçiştirilmemeli...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!