1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hanefi Avcı'ya 5 yıl 7 ay ceza

Hanefi Avcı'ya 5 yıl 7 ay ceza

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'ya, "Devrimci Karargah Örgütü" davasında "örgüt üyeliği" suçundan verilen hapis cezasını onadı.

A+A-

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Devrimci Karargah Örgütü Davası'nda, sanıklardan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'ya "Yasadışı silahlı Devrimci Karargah terör örgütü ve mensuplarına yardım etmek" suçundan verilen 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasını onadı. Avcı'ya "Ruhsatsız vahim nitelikte tam otomatik ve yarı otomatik silah bulundurup taşımak" suçundan verilen 5 yıl hapis cezası ise düzeltilerek onandı. www.polishaber.net

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, geçen haziran ayında Anayasa Mahkemesi'nin haklarının ihlâl edildiğine karar vermesi üzerine cezaevinden çıkmıştı. Yüksek Mahkeme karara gerekçe olarak tutukluluk gerekçelerinin yetersiz olmasını göstermişti. Dört yıl tutuklu kalan Hanefi Avcı Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanmıştı. Oda TV kapsamındaki yargılanma süreci de devam ediyordu.

Yazdığı Kitaptan sonra hayatı değişti

Hanefi Avcı'nın hayatı Eskişehir Emniyet Müdürü iken yazdığı “Haliç'te Yaşayan Simonlar - Dün Devlet Bugün Cemaat” isimli kitaptan sonra değişmişti.

Avcı, Gülen Cemaati’yle ilgili bölümü geniş etki yaratan kitapta, cemaatin başta Emniyet olmak üzere, yargı, MİT, ordu ve diğer devlet kurumlarında örgütlendiğini, bu kurumların sistemlerini bozarak çalışmalarını engellediğini, personel arasında ayrımcılık ve düşmanlık yarattığını, özel yetkili mahkemelerce yürütülen soruşturmaların, arka planda cemaatin talimatıyla Emniyet İstihbarat’taki unsurları ve cemaate bağlı savcılarca yürütüldüğünü, hukuksuz işlemler yapıldığını yazmıştı.

Kendi anlatımına göre bir zamanlar Gülen Cemaati ile yakın ilişkisi olan Avcı kitabın yayınlanmasından 38 gün sonra tutuklanmıştı. www.polishaber.net

HANEFİ AVCI: KARAR HAKSIZ VE HUKUKSUZ

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin kararını değerlendiren Avcı, kararın sürpriz olmadığını, bu heyetten böyle bir karar beklediğini dile getirdi.

Daire kararının haksız ve hukuksuz olduğunu söyleyen Avcı, karara karşı her türlü hukuki yola başvuracağını kaydetti.    

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bu davaya bakmaması için daha önce reddi hakim talebinde bulunduklarını hatırlatan Hanefi Avcı, sonuçta kararın lehine sonuçlanacağına inandığını beyan etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!