1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hasan Cemalden PKKda Savaşa Hazırlık Tweeti

Hasan Cemalden PKKda Savaşa Hazırlık Tweeti

Aralarına karıştığı PKK'lılarla ilgili çıkış süreci izlenimlerini gün gün yazan Hasan Cemal, son tespitini Karayılan'ın ağzından Twitter'da böyle paylaştı...

A+A-

Hasan Cemal'in Twitter hesabında, dikkat çeken ifadeler: "Karayılan: Kandil’e çekilen güçlerimiz eğitim görecekler. Savaş olasılığını da dikkate alan bir eğitim olacak bu..."

Terörle mücadelede yürütülen çözüm sürecinin teröristlerin sınır dışına çıkması aşamasında PKK'lılara yürüyüşlerinde eşlik eden Gazeteci Hasan Cemal, T24'te yayımladığı izlenimlerinin 12. gününde önemli bazı bilgiler paylaştı.

Kandil'i "Bir PKK akademisi. Ya da ideolojik, siyasal eğitim yapılan bir parti okulu..." şeklinde tanımlayan Hasan Cemal, teröristlerin dağda savaşa yönelik silahlı eğitimden geçtiklerini, diğer yandan Türkiye ve dünya gündemini yakından takip ettiklerini ve kendi ideolojileri ile ilgili bilgi-bilinç düzeylerinin yüksek olduğunu yazdı.

PKK Liderlerinden Murat Karayılan'ın Hasan Cemal'in tespitlerinin kaynağı söylemleri şöyle, “Yeni gelmedik Kandil’e. 2 Mayıs 1983’den beri 30 yıldır Kandil’deyiz. Burası Kürdistan’dır. Güçlerimizin çekilmekte olduğu topraklar da yine Kürdistan’dır. Şimdi Kandil’e çekilen güçlerimiz eğitim görecekler. Savaş olasılığını da dikkate alan bir eğitim olacak bu...”

Hasan Cemal, Kandil'deki ilgili gözlemlerini ise yazısında şu ifadelerle anlatıyor:"Burası Kandil’de, dağların tepelerinde, uçurumların yamacında bir PKK akademisi. Ya da ideolojik, siyasal eğitim yapılan bir parti okulu...

Bir tarafta Rus malı Kalaşnikof’ları duruyor, öbür tarafta sürekli bir şeyler öğreniyor ve tartışıyorlar. Çanak antenler sayesinde televizyonlardan Türkiye ve dünyanın hallerini belirli ölçülerde izleyebiliyorlar.

Şunu söyleyebilirim:

Gerek çekilen ilk grupla dağdan inerken, gerek yine Metina bölgesinde ikinci grupla, gerekse Şehit Sara Akademisi’ndeki kadınlı erkekli gerillalarla geçirdiğim saatler, bilgi ve bilinç düzeyi konusunda çıtanın beklemediğim kadar yüksek olduğunu gösterdi bana..."

ve Hasan Cemal'in o tweeti:

"Karayılan: Kandil’e çekilen güçlerimiz eğitim görecekler. Savaş olasılığını da dikkate alan bir eğitim olacak bu..."

 

hasancemaltweet.jpg

 

Geçtiğimiz günlerde Milliyet'ten Namık Durukan da kendisine konuşan eski bir PKK yöneticisinin "PKK yönetimi genel af da dahil kapsayıcı düzenleme gerçekleştirilene kadar silahlı gücünü korumayı tasarlıyor." dediğini yazmış ve yine o örgüt liderinin ağzından 'PKK'lı teröristlerin ana kamplarda 6-7 ay kapsamlı askeri ve siyasi eğitime tabi tutulacağı' bilgisini paylaşmıştı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!