1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Haşim Kılıç'tan resepsiyonda türbanlı avukat çıkışı

Haşim Kılıç'tan resepsiyonda türbanlı avukat çıkışı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç: "Türbanlı avukat konusunda Danıştay kararı uygulanmalı"

A+A-

23 Nisan Resepsiyonu'na katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, türbanlı avukata izin veren Danıştay kararının uygulanması gerektiği uyarısında bulundu.

"90. MADDE UYGULANSA SORUN KALMAZ"

Kılıç, uzun tutuklamaya itiraz başvurularının kabul edilebilirliğinin 2-3 gün içinde usülden görüşülüp karara bağlanacağını açıkladı ve "Anayasanın 90. maddesi uygulansa Türkiye'de sorun kalmazdı" dedi.

KILIÇ: DANIŞTAY BAŞKANI DOĞRU SÖYLÜYOR

Kılıç gazetecilerin, "Türbanlı avukat kararını bazı mahkemeler uygulamıyor"sözleri üzerine, "Danıştay Başkanı doğru söylemiş. Ortada bir yargı kararı var. Bunun uygulanması lazım. Aksi düşünülebilir mi yoksa bu kararlar niçin veriliyor uyulmayacaksa? O hakimin görüşü, düşüncesi tabii. Ona bir şey diyemem. Ancak bununla ilgili herhalde taraflar temyiz ettiğinde üst makamlar gerekli cevabı verecektir" dedi.

Kılıç, laiklik ve uzun tutuklama itirazlarıyla ilgili şunları söyledi:

2-3 GÜN İÇİNDE KARAR

"Adalet Bakanlığı'nın uzun tutuklama itirazlarıyla ilgili görüşü esasa ilişkin usüle ilişkin değil. AİHM tutuklamayı kesin hüküm niteliğinde görüyor. Eğer mahkeme usülden bu yönde karar oluşturursa, kabul edilebilirlik kararı verilebilir. Bakanlığın yaptığı bir savunma da değil. Bakanlık sadece yasada olanları aktarıyor. Anayasa Mahkemesi de oraya bilgi için gönderiyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!