1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hastanelerde kağıt dönemi sona eriyor

Hastanelerde kağıt dönemi sona eriyor

Polishaber.net - İşlemlerde kağıtların tarihe karıştığı hastanelerde yakında her işlem dijitalden takip edilecek.

A+A-

Polis Haber - Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Birliği, Bilgi teknolojileri aracılığıyla sağlığın geliştirilmesine odaklanan küresel ve kâr amacı gütmeyen bir birliktir. Bu birliğin Türkiye eğitim konferansı ve fuarı, Antalya'da başladı.

2 gün devam edecek konferansta sağlık sektöründe kamu-özel ortaklığı projeleri, sağlık hizmetlerinde bilgi teknolojileri ve mobilite, karşılıklı işletilebilirlik standartları, hastanın katılımı, kişiselleştirilmiş tıp ve genetik bilimi konuları tartışılacak.

ÇOK BÜYÜK İLERLEME

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, son 10 yılda sağlık teknolojileri açısından çok ilerleme kaydedildiğini belirtti.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Amaçlarının hastanelerden kağıdın kaldırılması olduğunu belirten Birinci, bunun için dünyada en büyük organizasyon olarak gösterdiği HIMSS'le bir iyi niyet protokolu imzalanmış olduğunu belirtti. Birinci, 2014 yılında HIMSS'in 200 hastane değerlendirmeye aldığını belirterek, "140'ın üzerinde hastanenin skorları hesaplandı ve 5 hastanenin HIMSS'teki seviyelendirmeye göre 6 seviyesinde olduğu anlaşıldı. 2014 Aralık'tan sonra 257 hastane değerlendirmeye alındı. 180'in üzerinde hastanenin skorları hesaplandı. Bu yıl da 6 hastanemizin seviyesinin 6 olduğu belgelendi. Bu dijital dönüşüm, hastalarımız adına, insanlarımız adına bizi mutlu ediyor" diye konuştu.

KAĞIT TARİHE KARIŞACAK

Birinci, 6'ncı aşamanın, hastaya verilmiş tedavinin doğrulandığı, hangi saatte hangi ilacın verildiğini gösteren süreç olduğunu belirterek, "Hedefimiz 6'da kalmak değil, tamamen sıfır kağıtlı hastane yaratmak" dedi. Yıllar sonra bile hastanın ihtiyaç duyduğu anda kendisine ait veriye erişebilmesi gerektiğini belirten Dr. Birinci, bu kapsamda sürdürülen dijitalleşme ve kağıtsız hastane sürecini bütün tedavilerin kaydedildiği ve tedavinin doğru ölçüldüğü bir finale erişmek için yürüttüklerini kaydetti.

Hastanelerde yaşanan dönüşüm tam anlamı ile tamamlandığında hastalara yapılan her türlü işlemin dijital ortama kaydı mümkün olacak ve hastalara  erişime izin verilen kendine ait tüm bilgilere her ortamda ulaşabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!