1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hatay'a tayini çıkan memur ev bile bulamıyor

Hatay'a tayini çıkan memur ev bile bulamıyor

Resmi rakamlara göre 14 bin 999 Suriyeli sığınmacının yaşadığı Hatay'da Vali Celalettin Lekesiz şehirdeki konut sıkıntısına dikkat çekti.

A+A-

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz'in, Suriye'deki iç karışıklık nedeniyle Türkiye'ye gelen sığınmacılarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'na uyarı yazısı gönderdiği ortaya çıktı.

Vali Lekesiz uyarı mektubuna şehirdeki konut sıkıntısını anlatarak başladı. Şehirde 14 bin 999 Suriyeli sığınmacının kaldığını hatırlatan Lekesiz "Bizim tespitlerimize göre il merkezinde 290 evde 2 bin 675 kişi, ilçelerde ise bin 82 kişi olmak üzere 3 bin 757 kişi il ve ilçe merkezlerinde ev kiralayarak ya da akrabalarının yanına yerleşerek kalıyor" dedi.

PROVOKASYON İKAZI

Lekesiz, Hatay'da barınan Suriyeliler"in kendi örf ve geleneklerinden kaynaklanan yaşam tarzları ve rahat hareketlerinin şehirde huzursuzluğa yol açtığını belirtti. Huzursuzluğun provokasyonlara neden olabileceğinin altını çizen Hatay Valisi uyarı yazısını "Bu sebeple Hatay’a yasal giriş yapan Suriye uyruklu vatandaşların uygun görülen illere nakledilmesi, illegal gelenlerin ise diğer illerde bulunan konaklama merkezlerine sevk edilmesi uygun olacaktır” şeklinde bitirdi.

MÜSTEŞAR’DAN EMİR

Hatay Valiliği’nin talebi üzerine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, Suriyeli vatandaşlara karşı izlenecek politika konusunda Kahramanmaraş, Kayseri, Konya ve Şanlıurfa Valiliklerine yazılı talimat gönderdi. Hacımüftüoğlu, Suriyeli vatandaşların akrabalarının yanında serbest ikametlerine izin verilmesi durumunda şehirdeki yoğunluğa işaret ederek, Hatay’da mevcut koşullarının yanı sıra tayini çıkan devlet görevlileri bile konut bulmakta zorlandığını belirtti.

Güvenlik hizmeti uyarısı

Müsteşar, sığınmacıların misafir edildiği illerde Emniyet Müdürlükleri’nin mevcut iş yükünün fazla olmasının yanında aynı personelin çadır kentlerde bulunan Suriyeliler’in iş ve işlemleri ile ilgilendiğinden illerde asayiş ve güvenlik hizmetlerinin aksayabileceğini ifade etti. Hacımüftüoğlu, Valilere şu emri verdi:

*Ülkemize yasal olarak gelmiş olan ve Hatay’da ikamet etmekte olan Suriyeliler Kahramanmaraş, Kayseri, Konya ve Şanlıurfa illerine ikamete bağlanmak üzere sevk edilsin.

*Hatay Valiliği, yasa dışı yollarla ülkemize giren sığınmacıların konaklama merkezi bulunan uygun illere sevklerini sağlasın.

*Söz konusu yabancılar illere geldikten sonra kayıt altına alınsın. Emniyet müdürlükleri, bunları harçsız ve cezasız olarak ikamet iznine bağlasın. İkamet tezkeresi defter bedelleri de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan karşılansın ya da valilikler AFAD’Ddan talep etsin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!