1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP Birleşmiş Milletler'e başvurdu

HDP Birleşmiş Milletler'e başvurdu

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın "Hukuk dışı, keyfi ve yargısız infazlar" hakkında Birleşmiş Milletler'e inceleme başvurusunda bulundu.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi adına HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, "Hukuk dışı, keyfi ve yargısız infazlar" hakkında Birleşmiş Milletler Özel Raportörü Christof Heyns'a yaptıkları inceleme başvurularında, 20 Temmuz 2015 tarihinden itibaren başlayan olaylar sonucunda hayatını kaybedenlerin kronolojik olarak sıralayarak,"Yargısız infazlar ve sivil kayıplarının incelenmesini talep ediyoruz" dedi.

"YARGININ YETKİSİ AĞIRLIKLI OLARAK HÜKÜMETİN TASARRUFU ALTINDADIR"

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti yürütme makamlarındaki en 

üst yetkili konumda yer alan yetkililer" in suçlu olarak gösterildiği başvuruda, şu ifadelere yer verildi:"Başvuru konusu olayların tamamı tarafımızca hukuk dışı, keyfi veyargısız infaz olarak değerlendirilmektedir. Olaylar sonrası hükümet ve güvenlik bürokrasisindeki temsilcilerin beyanları olaylarla ilgili adil ve gerçek bir yargılama yapılacağı konusunda ciddi soru işaretleri ve şüphe barındırmaktadır. Çatışma sürecinde sivillerin hedef alınarak kurban edildiği bu tür olaylar bakımından yargının yetkisi ağırlıklı olarak hükümetin tasarrufu altındadır.

"HÜKÜMET BİLGİ VE BELGELERİ GİZLEYEREK OLAYIN AYDINLATILMASINI ENGELLİYOR"

Zira hükümet bizzat sorumlu olduğu olaylar bakımından, kendisini zor durumda bırakacak soruşturma ve kovuşturmaların yapılması konusundaki isteksizliğinin yanı sıra adli işlemleri sürüncemede bırakarak, yargı makamlarından bilgi ve belgeleri gizleyerek olayın aydınlatılmasını engelleyici rol oynamaktadır. Yukarıda açıklanan olaylarda da yer verdiğimiz hükümet temsilcileri beyanlarında polis- asker ve diğer kamu görevlileri ve hükümet kurumlarının rollerini inkar ederek gerçek failler hakkında işlem yapılamayacağını açıkça işaret etmektedir. Daha önce gerçekleşen benzer olaylar bakımından Türkiye cumhuriyeti hükümetleri bugüne kadar adli bir işlem ve soruşturma yürütmemiştir. Benzer olaylarda hükümetin yaklaşımı ve başvuru konusu olaylar sonrası yapılan açıklama ve olası failleri aklamaya dönük girişimler ile soruşturma dosyasındaki işlemlerle ilgili gizlilik kararı verilmesi dolayısıyla kurbanların yakınları ve vekillerinin dosyaya ulaşmada soruşturmaya katılmalarının engellenmesi bakımından 

da başvuru zorunluluğu doğmuştur.

"BM MEKANİZMALARI İÇERİSİNDE İNCELEME BAŞLATILMASI GEREKMEKTEDİR"

Bahsedilen olaylar bakımından BM sözleşmelerindeki yaşam hakkı yargısız infazlar ileilgili kararları ihlal edilmiştir. Yukarıda belirtilen bulguların ışığında, bildirilen olaylar ile ilgili BM mekanizmaları içerisinde inceleme başlatılması gerekmektedir.Olaylar ile ilgili ulusal mekanizmalar düzeyinde sorumluların ve faillerin açığa çıkarılarak yargılanması temel amacımız ve kaygımız olmakla birlikte yaşadığımız ülkede sivil kayıpları ve yargısız infazlar bakımındanyargı ve hükümet uygulamaları "cezasızlık" politikasının halen çok güçlü bir şekilde uygulandığını göstermektedir. Yine en temel korkularımızdan biri de çatışmalı süreçte bu tür yargısız infaz ve toplu sivil katliamlarının bundan sonra da artarak yaşanabileceği ihtimalinin güçlü olmasıdır. Bu noktada uluslararası kurumaların ve işletilecek mekanizmaların yaptırım gücü ve önleyiciliğini önemsemekteyiz. Belirtilen bu sebepler itibariyle, başvurucu ve bildirimde bulunanlar olarak, Raportörlüğünüzün belirtilenler başta olmak üzere bundan sonra gelişecek hukuk dışı, keyfi ve yargısız infazlar ile ilgili inceleme başlatması için tarafınıza çağrıda bulunmaktayız."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!