1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP'nin kalelerine güçlü isimler

HDP'nin kalelerine güçlü isimler

Polishaber.net - AK Parti'den HDP'nin kalelerine güçlü isimler

A+A-

Polis Haber - AK Parti 7 Haziran'da Diyarbakır'da HDP'nin en güçlü rakibi olarak öne çıkıyor.

HDP'nin kalesi Diyarbakır'da birden fazla milletvekili çıkarmak isteyen AK Parti, milletvekili listesine güçlü isimleride katarak adeta gövde gösterisi yaptı. AK Parti Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ı Diyarbakır birinci sıradan aday gösterdi.

AK Parti'nin Diyarbakır'dan birinci sıradan aday göstereceği konuşulan Mehmet Selim Ensarioğlu ise, ikinci sıradan milletvekili adayı oldu.

Mehmet Selim Ensarioğlu'nu Haşim Haşimi izlerken, Oya Eronat, Diyarbakır'da dördüncü sıradan milletvekili adayı oldu. 2008'de bir dershaneye düzenlenen terör saldırısında oğlunu kaybeden Oya Eronat Diyarbakır'dan Ak Parti milletvekili seçilmişti.

Diyarbakır'da AK Parti'nin diğer adayları ise, Fazıl Hüsnü Erdem ve Abdurrahman Kurt oldu.

MARDİN'DE KÜRT HAREKETİNİN ÖNEMLİ İSMİ

Kürt hareketinin önemli isimlerinden olan Miroğlu 1. sıradan aday gösterildi.

Gençlik seneleri Batman ve Diyarbakır'da geçen Miroğlu. 1970-1980 yılları arasında demokratik gençlik hareketi içinde bulundu. 1980 senesinde Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu. Bir yıl öğretmenlik yaptı. 12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra tutuklanarak Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne çıkarıldı. Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi davasından 15 yıl mahkûmiyet cezasına çarptırıldı. 1988 yılında cezaevinden tahliye edildi. 1995 senesine kadar siyasi yasaklıydı. 1999 yılından bu yana önce HADEP, DEHAP ve Demokratik Toplum Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!