1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Her mahalleye butik hastane

Her mahalleye butik hastane

Sağlık Bakanlığı çalışmalara başladı.

A+A-

2002'de sağlık ocaklarında yapılanmuayene sayısı 69 milyon iken bu rakam 2012'de 240 milyona yükseldi. Bu veriler üzerine çıtayı daha da yükselten Sağlık Bakanlığı aile hekimlerine tam donanımlı binalar hazırlamaya başladı.

MODERN TASARIM

Sağlık Bakanlığı, aile hekimliği binaları için örnek proje belirledi. Aile sağlığı merkezleri yeni yapılarıyla göz kamaştıracak ve görünümü itibariyle etrafındaki diğer binalardan ayrılarak vatandaşın dikkatine sunulacak. 1-2-3-4 hekimli aile sağlığı merkezleri modern bir tasarımla bağımsız bir bina olarak yapılacak.

HİZMETLER AİLE HEKİMLİĞİ ÜZERİNDEN

Öte yandan, hastanelerin yükünü azaltması için aile hekimliği çalışmalarına hız verildi. Aile hekimliğinde muayene olan kişi sayısı ile hastanelerde muayene olanların sayısını aynı seviyeye getiren Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerininçoğunluğunun aile hekimliği üzerinden verilmesini sağlayacak.

AİLE HAKİMİ MUAYENE SAYISI ARTIYOR

Türkiye gazetesinin haberine göre; 2002'de hastanelerde 110 milyon kişi muayene olurken bu sayı geçtiğimiz yıl 252 milyona ulaştı. Diğer taraftan 2002 yılında sağlık ocaklarında yapılan muayene sayısı 69 milyon iken bu sayı 2012 yılında 240 milyona yükseldi. Bir yıl içinde ülke genelinde yapılan toplam muayenelerin yüzde 70'inin aile hekimleri tarafından verilmesi için bir dizi tedbir alınacak. 20 binden fazla olan aile hekimi sayısı ve gezici sağlık hizmetleriartırılacak.

LABARATUVAR HİZMETLERİ ARTTIRILACAK

Rolleri güçlendirilecek olan aile hekimlerinin gezici sağlık hizmetleri artırılacak. Hastalarına ait diğer sağlık kuruluşlarındaki tıbbî işlem ve bilgilere ulaşmasını sağlayacak geri bildirim sistemi kurulacak. Yaşlı sağlığı, evde sağlık ve ruh sağlığı gibi hizmetlerin aile hekimliği sistemine uyumu iyileştirilecek. Aile hekimliği laboratuvar hizmetlerinin altyapı ve teknoloji kapasitesinigüçlendirilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!