1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Herkes nasıl istiyorsa evladına onu giydirsin

Herkes nasıl istiyorsa evladına onu giydirsin

A+A-

Başbakan Erdoğan, okullarda kıyafet serbestliğini sağlayan değişikliğe ilişkin, ''Bırakalım herkes nasıl arzu ediyorsa, gücü neye yetiyorsa onu alsın, onu evladına giydirsin" dedi.

Başbakan Erdoğan ile İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Türkiye'nin talep ettiği Patriot füzeleriyle ilgili, ''Şu anda NATO'dan görevlendirilen heyetler ülkemize gelmiş ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizden de görevlendirilen arkadaşlarımızla bölgede çalışmalarını sürdürüyorlar ve bu bölgedeki çalışmalar neticesinde de konuşlandırmaların nerelerde olacağını, bunu belirleyecek ve adımlarını da ona göre atacaklardır'' dedi.

Kıyafet serbestliği

Okullarda kıyafet serbestliğini sağlayan değişikliğe ilişkin bir soru üzerine de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:
''Bir sıkıntı olduğu içindir ki bu adım atılıyor. 'Bugüne kadar böyle bir şey yok' diye bir yaklaşım tarzı yanlıştır. Ülkemizde yıllarca tek tip giyim tarzı hep eleştiri konusu olmuştur. Hatta hatta bunun komünist ülkelerde bile 90'lı yıllarda kaldırıldığını ama demokrasinin egemen olduğu bu ülkelerde hala bu tek tipçiliğin yürümesinin yanlış olduğunu, bırakalım herkes nasıl arzu ediyorsa, gücü neye yetiyorsa onu alsın, onu evladına giydirsin ve bu şekilde bu tür adımlar atılsın. Bunlar hepsi bir talebin neticesinde atılan adımlardır.

Ben bu adımın da 2013-2014 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulacağını buradan hatırlatmak istiyorum ve yapılan bu iş tabii bütün kamuoyu araştırmalarına dayalı olarak da bizim attığımız bir adımdır. Hayırlı olacağına inanıyorum. Şimdiden de bütün yavrularımıza hayırlı olsun diyorum.'' 

Avrupa Birliği'ne eleştiri

Avrupa Birliği'nin hiçbir ülkeye reva görülmeyen yaklaşım tarzını siyasi nedenlerle Türkiye'ye reva gördüğünü de belirten Erdoğan, ''63'ten bu yana geldiğimiz nokta sadece 35 fasıl içinde 14 faslın açılmasıdır. Kaldı ki bizler son birkaç yıla kadar 'fasıllar sadece açılır ancak kapanmaz' diye bir şeyle de yeni tanıştık. Bunlar siyasi nedenlerle. Zira daha önceleri fasıllar açılır ve ondan sonra kapatılırdı'' diye konuştu.

Hiçbir millet zalimlere yaşama hakkı tanımaz

Erdoğan, Suriye'deki gelişmelere ilişkin de ''Bu dünya hiçbir zaman zorbalara kalmamıştır, zalimlere kalmamıştır. Siyasetçi adil olduğu sürece karşılığını bulur. Adil olmayanlar ise tarihte olduğu gibi, onlar zulümleriyle baş başa kalırlar. Hiçbir millet zalimlere yaşama hakkı tanımaz. Sonunda Suriye'nin de Suriye'nin başındakilerin de uğrayacağı netice budur. Bunu inanarak söylüyorum ve şu anda da gidiş orayadır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
''Bizim Suriye halkıyla bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz Suriye'deki rejimledir. Bizim şu ana kadar yaptığımız harcama 400 milyon doları aşmıştır. Bu desteğimizi, lojistik desteğimizi kendilerine vereceğiz.''

MADRİD - Hasan Öymez

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!