1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hrant Dink Anmasından Önce Gezi Parkı Kapatıldı

Hrant Dink Anmasından Önce Gezi Parkı Kapatıldı

Hrant Dink'in katledilişinin 7. yılında düzenlenecek olan yürüyüş öncesi Taksim ve Gezi Parkı kapatıldı.

A+A-

Gazeteci Hrant Dink için katledilişinin 7'nci yılında her sene olduğu gibi bugün de bir yürüyüş yapılacak ancak yürüyüş öncesi Taksim Meydanı ve Gezi Parkı bariyerlerle kapatıldı. 

Hrant Dink katledilişinin 7'nci yılında anılıyor. İstanbul'da her sene olduğu gibi bugün de saat 15.00'da Agos Gazetesi önünde buluşulacak. Yürüyüş saat 13.30'da Taksim'den başlayacak. 

TAKSİM'DE YOĞUN ÖNLEM

Ancak, yürüyüş öncesi Taksim'de polis yoğun önlem aldı. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı bariyerlerle kapatıldı. Yürüyüş için Gezi Parkı'nın Talimhane tarafında toplanılacağı öğrenildi. 

ÖLDÜRÜLÜŞÜNÜN 7. YIL DÖNÜMÜNDE SORUŞTURMA HALA DEVAM EDİYOR 

Agos gazetesinin genel yayın yönetmenliğini sürdürürken 19 Ocak 2007'de uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin dava ve yürütülen soruşturma, cinayetin 7. yılında devam ediyor. 

Davanın iddianamesini son HSYK kararnamesiyle Gebze Cumhuriyet Savcısı olarak atanan İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen ve dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcısıyken kendi isteğiyle düz savcılığa geçen Selim Berna Altay hazırladı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin geçen yıl hükme bağladığı dava, Yargıtay'ın bozma ve onama kararlarının ardından yeniden görülüyor.

 DİNK AİLESİNİN AVUKATI, DOSYANIN YENİDEN ELE ALINMASINI İSTEDİ

 Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından ortaya atılan iddiaları anımsatarak dosyanın yeniden ele alınmasını istedi. Davanın bir sonraki duruşması, 12 Şubat'ta yapılacak. Dink cinayetine ilişkin ve bazı kamu görevlileri hakkında açılan soruşturmaları bakanlara uzanan yolsuzluk soruşturmasını başlattığı için Tekirdağ'a atanan savcı Muammer Akkaş yürütüyordu. Savcı Akkaş'ın görev yerinin değiştirilmesinin ardından Dink cinayeti soruşturma dosyasının hangi savcıya verileceği ve nasıl bir yöntem izleneceği henüz belirlenmedi.

 ÇGD'DEN AÇIKLAMA

Çağdaş Gazeteciler Derneği, Dink'in ölümünün 7. yılında katillerin hala yakalanamaması sebebiyle açıklama yayınladı.

ÇGD açıklamasında şunları kaydetti: "Ape Musa, Namık Erdoğan, Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Metin Göktepe, Uğur Mumcu'yu katleden alçak şebekeler ne ortaya çıkarıldı ne de sanık sandalyesine oturtuldu. Daha nicesinde olduğu gibi cinayete Karar veren, azmettiren arkasındaki tetikçinin yakalanmasını bize "cinayeti aydınlattık" diye yutturmaya kalkan, olayda sorumlulukları ortada olmasına rağmen hiçbir kamu görevlisi hakkında soruşturma izni vermeyen hükümet, kuşkusuz ki en hafif ifadeyle, ağır vebal altındadır.

Bugünlerde geçmişte yapılan kirli ortaklığın ifşa edilmesiyle hükümetin vebali daha da gün yüzüne çıkmıştır.

ÇGD olarak, Dink cinayetinin aydınlatılmasının, adalet özgürlük arayışının bir parçası olduğunu vurguladık. Bugün basit gerçeğin karşısında hem öfkeli, hem de daha umutluyuz. Adalet özgürlük mücadelesinin er geç devletin işlediği bütün, suçların yargılanacağı bir tanımı yaratacağına olan inancımızla, Dink Ailesinin acısını paylaştığımızı bir kez daha ifade ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!