1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HSYK Yeni Kararname ile Zekeriya Öz'ü Bolu'ya Gönderdi

HSYK Yeni Kararname ile Zekeriya Öz'ü Bolu'ya Gönderdi

Geçtiğimiz günlerde Bakırköy Başsavcıvekilliğine atanan Zekeriya Öz, bu kez de Bolu'ya savcı olarak atandı.

A+A-

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliğinden Bakırköy Adliyesi'ne Başsavcıvekili olarak atanan Zekeriya Öz, tenzili rütbe ile Bolu'ya düz savcı olarak tayin edildi.

ÖZ'DEN İLK AÇIKLAMA

Bakırköy Başsavcıvekili Zekeriya Öz, Bolu'ya savcı olarak atandığı yönündeki haberlerle ilgili, "Atanmam ile ilgili bilgim yok. Doğruysa da hayırlısı olsun" dedi.

10 OCAK'TA YENİ GÖREVİNE BAŞLAMIŞTI

Ergenekon davasının savcılarından Zekeriya Öz, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili" sıfatıyla 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun da altında imzası olan savcılardan biriydi. Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından (HSYK) İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili olan Zekeriya Öz, 7 Ocak 2014 tarihinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine atanmıştı. Zekeriya Öz, 10 Ocak Cuma günü Bakırköy'deki görevine başlamıştı. Bugün yayınlanan kararname ile ise, Bakırköy'den de alınarak, Bolu'ya savcı olarak gönderildi.

ÖZ VE YAZICI "HİZMET GEREĞİ"

Kararnamede gerekçelerin çoğunluğu, "talep, eş durumu, sağlık" olarak belirlendi. Savcı Öz, HSYK 1. Dairesinin 340 sayılı adli yargı mazeret ve mesleğe kabul kararnamesiyle "hizmet gereği" Bolu'ya düz savcı olarak atandı. Zekeriya Öz gibi "Hizmet gereği" gerekçesiyle atanan diğer savcı ise Mehmet Yazıcı.

YAZICI, CHP'Lİ CİHANER'İN MAKAMINI ARAYAN SAVCI

"Hizmet gereği" gerekçesiyle atanan Savcı Mehmet Yazıcı ise Mersin'den Eskişehir'e atandı. Yazıcı, Cihaner davası ile adını duyurmuştu. CHP Milletvekili olmadan önce Erzincan Başsavcılığı görevinde bulunan İlhan Cihaner'in evi ve makamı aranmış, Cihaner gözaltına alınmıştı.

BAŞKENT'E 3 YENİ BAŞSAVCIVEKİLİ

Kararname ile Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekillliklerine Ankara Cumhuriyet savcıları Zafer Ediş, Veli Dalgalı ve Ramazan Kaya getirildi.

İSTANBUL VE İZMİR'E 3'ER İSİM

İstanbul Cumhuriyet savcıları Selamettin Celep, Mehmet Salih Sol ve Faruk Erşan Yılmaz İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine, İzmir Cumhuriyet savcıları Orhun Sezer, Muvaffak Meşe ve Kazım Arapoğlu ise İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atandı.

166 HAKİM VE SAVCININ YERİ DEĞİŞTİ

Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesinin 123 kişilik adli yargı mazeret ve mesleğe kabul kararnamesi ile 43 kişilik idari yargı mazeret kararnamesi yayımlandı. 166 ismin görev yeri değişti.

SEÇEN, KANSIZ VE ŞAFAK DA TENZİLİ RÜTBE İLE TAYİN OLMUŞTU

Daha önce de yine Ergenekon soruşturmalarında görev alan ve bir süre sonra Başsavcıvekili olan Fikret Seçen, Cihan Kansız ve Ercan Şafak da tenzili rütbe ile düz savcı olarak farklı yerlere tayin edilmişti. Bu isimler karara itiraz etti. HSYK Genel Kurulu tarafından değerlendirilecek olan itirazlarla ilgili henüz bir karar çıkmadığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!