1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Hükumetten çekilme ile ilgili ilk açıklaması

Hükumetten çekilme ile ilgili ilk açıklaması

PKK'nın "Çekilme durduldu" açıklamasını değerlendiren Bozdağ, "Terör bitene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Biz, terör bitene kadar çalışmalarımızı, mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, A Haber televizyonunun canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye'ye yönelik olası operasyon ile ilgili çekinceler olduğunun belirtilmesi üzerine Bozdağ,Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı konusunda kimsenin tereddütü olmadığını ancak kimin kullandığı konusunda farklı iddialar olduğunu, bu durumda da BM'nin hakemliğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bozdağ, "Eğer kongre onayı ya da başka durumlar zamana yayarak bu işi unutturmak için yapılıyorsa bana göre sadece Suriye'de yaşananlar için değil dünyamızın geleceği için de büyük bir yanlışlık yapılıyor demektir"ifadesini kullandı.

Operasyon için BM raporunun beklenmesine gerek olmadığını söyleyen Bozdağ, "Gerçek bu kadar ortadayken, bu gerçeği teyit eden başka gerçekliklerin peşinde koşmak sadece başka insanların ölmesine yardımcı olur, bu işi yapanlara cesaret verir"değerlendirmesinde bulundu. Uluslararası toplum ortak adım atmadığı takdirde, kimyasal silah kullanmak isteyen başka yönetimlerin güç ve cesaret bulacağına işaret eden Bozdağ, insanlığın kırmızı çizgilerinin bir daha çiğnenmemesi için mutlaka adım atılması gerektiğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hükümetin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tavrını "ilkesizlik ve tetikçiliğe hazırlık" olarak değerlendirdiğinin hatırlatılması üzerine ise Bozdağ, şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu'nu anlamakta zorlanıyorum. Suriye'de yüz binden fazla insan öldürüldü. Sayın Kılıçdaroğlu, orada kan dursun, bir insan ölmesin diye çırpınan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını takdir edip, bunun karşısında da orada kanın akması için her türlü yola başvuran, kendi insanını bombalayan Esad'a dönüp, 'Bu zulme son ver, bu kanı durdur, insanlarını öldürme, insanlarını yaşatmak için yollar ara' demesi lazım. Sayın Kılıçdaroğlu, olayı çarpıtıp kendi siyasetine su getirmek istiyor oradan. Bu, siyasete su taşıma konusu olamaz."

Operasyonun ertesinde Suriye'den Türkiye'ye yönelik bir saldırı olması durumunda Türkiye'nin tepkisine ilişkin soruyu da yanıtlayan Bozdağ, ülkenin, vatandaşların güvenlik ve huzurunun korunması için her daim, her türlü olasılığa, senaryoya hazırlıklı olunduğunu vurguladı. Bozdağ, başka bir soru üzerine, Türkiye'nin menfaati ve vatandaşın güvenliği gerektirdiği, başka yol kalmadığı zaman asker de gönderilebileceğini dile getirdi.

KCK Çekilmeyi Durdurduklarını Açıkladı

"Çekilme durduldu" iddiaları

Terör örgütü PKK'nın sınır dışına çıkışının durduğuna dair çelişkili açıklamalar geldiğinin hatırlatılması ve sınır dışına çıkışın hangi seviyede olduğunun sorulması üzerine Bozdağ, şöyle konuştu:

"Türkiye'de olup biten ne varsa herkesin bir bilgisi olduğu gibi devletin herşeyi gayet iyi bildiğinin bilinmesi lazım. Şu anda, arzu edilen, terör örgütü mensuplarının Türkiye topraklarını tamamen terki tamamlanmış değildir. Öte yandan bu süreç içinde gerek terör örgütü gerek BDP adeta bir rol dağılımı yapmış gibi. Birisi kötü polisi birisi iyi polisi oynuyor. Birisi bir açıklama yapıyor, sert ifadeler kullanıyor.Öbürü 'o manada değil de şöyle demek istedi' diye yumuşatan, tevil eden yaklaşımlar içine giriyor. Bunu, terör örgütü ve BDP'nin kendi kamuoylarına dönük bir taktiği, stratejisi olarak görüyorum. Bunu bilinçli bir şekilde yapıyorlar. Seçim olduğu zaman, barış ortamının olduğu, baskının olmadığı, herkesin huzur ve güvenlik içinde sandığa gittiği bir ortamda, BDP böylesi bir iklimde seçime girerse aleyhine olacağını düşünüyor. O yüzden terör kozunu elinde tutması gerektiği kanaatleri olabilir."

Canlı yayın sırasında terör örgütünden "Çekilme durduldu" açıklaması geldiğinin belirtilmesi üzerine de Bozdağ, "Terör örgütünü muhatap alarak konuşmak doğru değil. Terör örgütü ne yapacaksa kendi bileceği bir iştir. Ama Türkiye, kendi yapması gerekenleri yapacaktır. Türkiye, kendi yapması gerekenler içerisinde her türlü alternatife dönük tedbirlerini her zaman almıştır, bundan sonra da almaya devam edecektir. Biz, bu konuda terör bitene kadar çalışmalarımızı, mücadelemizi sürdüreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, "Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı çekilmiş, ne zaman yayınlanacağına dair tartışma var. Bu fotoğrafın yayınlanması söz konusu mu? Hangi şartlara bağlı" sorusunu da, "Bu konuda bilgim yok. Gazetelerin yazdığı haber o. Ben doğru bir haber olduğu kanaatinde de değilim" diye yanıtladı.

"Küçük bir grubun, üniversiteleri kendilerine mal etme gayreti"

ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırıyla ilgili soruşturmadan bir sonuç çıkıp çıkmadığının sorulması üzerine Bozdağ, üniversitelerin bilim yuvaları olduğunu, radikal örgütlerin arka bahçesi olmadığını ancak ODTÜ'nün bazı örgütlerin ve radikal grupların arka bahçesi haline dönüştürülmek istendiğini söyledi. "Yönetimin de burada ihmali olduğunu düşünüyorum. Yönetim gerekli tedbirleri almış olsa böylesi hadiseler sık sık tekrar etmez" diyen Bozdağ, görüntülerde "ODTÜ'deki diğer yurtlara dönük bir karalama" olduğunun anlaşılmadığını kaydetti.

Olayla ilgisi olanların münferit bir grup olduğuna ve Türkiye genelinde sadece bir kaç üniversitede bulunduğuna dikkati çeken Bozdağ, "Buralarda kümelenmiş azıcık bir grubun, çok büyük gürültüyle o üniversiteleri kendilerine mal etme gayretidir"dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!