1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Hüseyin Çelik: Gaza Gelip Suriyeye Girecek Değiliz

Hüseyin Çelik: Gaza Gelip Suriyeye Girecek Değiliz

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, dış politika, çözüm süreci ve seçimler gibi gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

A+A-

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

İşte, Çelik'in açıklamalarından satırbaşları:

"GAZA GELİP SURİYE'YE GİRECEK DEĞİLİZ"

Mübarek’in tahliyesiyle adalet duygusu yara aldı. Silah adalete hükmetmiştir, vicdanlar yara almıştır. Biz darbe yapanların yanında yer almaktansa onların uzağında kalmayı her zaman tercih ederiz. Bizim Mısır ve Suriye halkıyla hiçbir zaman problemimiz olmadı. Ama oradaki yönetimlerle her zaman problemimiz oldu. Şimdi de var.

Diplomaside kısa vadeli hesaplar yapanlar borsada kısa vadeli tepe taklak olanlara benzerler. Ak Parti hiçbir zaman maceracı bir dış politika gütmedi. Biz gaza gelerek Suriye’ye filan girecek değiliz. Biz duygularımızı muhafaza ediyoruz. Aklımız duygularımızı idare ediyor.

BAĞIŞ VE TAYYAR SURİYE'YE GİRERİZ DEMİŞTİ

Hüseyin Çelik'in bu sözleri Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve AKP Milletvekili Şamil Tayyar'ın "Suriye'ye gireriz" sözlerini hatırlattı.

Geçtiğimiz yıl Egemen Bağış, “1 saatte Suriye’yi yerle bir ederiz” derken Şamil Tayyar da Savaşabilecek her türlü hazırlık yapılmıştır. Yeter ki Türkiye’nin sabrını zorlamasınlar. Şam’a kadar varabilecek harekat hazırlığının yapıldığını ve tamamlandığını ifade ediyorum. Burada herkes bir pozisyon alacak. Esad’dan yana mı değil mi? Onlar sizin reflekslerini test edecek, bomba yağdıracak, 5 vatandaşınız hayatını kaybedecek ve Türkiye’nin eli kolu bağlanmış gibi sessiz kalmasını bekleyeceksiniz? Bugün eğer Türkiye arzu ederse, iddia ederek söylüyorum 3 saatte Şam’a varır” ifadelerini kullanmıştı.

PARTİLERİN SON OY ORANLARI

Ağustos ayında yapılan araştırmada yüzde 51.4 CHP 24.9 MHP 13.1 BDP 7 oy oranına sahip.

Demokrasi vatandaş memnuniyetine dayanır. Size bundan sonra da yetki veriyorsa yolunuza devam edersiniz. Her siyasi kadronun olduğu yerde eksiklik vardır. Medya, think thank kuruluşları, muhalif partiler bize eksiklerimizi söyleyebilir. Biz Türkiye'nin en açık partisiyiz. Türkiye'de açık ekonomi modelini uyguluyoruz. New York Borasası'nda biri öksürdüğü zaman Borsa İstanbul'da grip olmamız mümkün değil.

MISIR

Mısır'da kasıtlı bir katliam yapıldı. Orada planlı bir şekilde vahşet işlendi. Bunu Uluslararası Af Örgütü söylüyor. Suriye'de dün yaşanan elzem tabloyu hepiniz biliyorsunuz.

EKONOMİ

Türkiye'de ekonomi büyüdü diyorsunuz? Bu vatandaşa yansıdı mı diyorlar? Son olarak kamu çalışanlarıyla toplu sözleşme imzalandı. Herhangi bir sıkıntı olmadan iki tarafı da memnun edecek bir anlaşma imzaladı. 2002'de en düşük memur maaşı 302 lira. Şimdi 1870 lira. Ortalama bir memur maaşı 2050 lira alıyor.

SURİYE

Suriye bizim komşumuz. Suriye halkı ile ciddi bir dayanışmamız var. Suriye'de yaralılar da sağlar da ne zaman kapımızı çalsa gönlümüzü açtık. Hastanemizi, imkanlarımızı onlarla paylaştık. Olması gereken budur. Birileri bize aferin desin diye bunu yapmıyoruz. Şam biraz daha ötede, sınıra yakın bölgelerde olsalardı çok daha insan gelebilirdi.

"ÇÖZÜM SÜRECİ ADIMLARA BAĞLI"

Çözüm süreci ile ilgili çeşitli açıklamalarımız var, bu amaçla kurulmuş olan komisyon çalışmalarını bitirdi. Ancak PKK olmasa da biz kendini öteki hisseden, farklı etnik unsurlarının taleplerini karşılarız, bu bizim demokratik anlaşımızın gereğidir. Bunu yapacağız.

PKK ile ilgili husus şudur, PKK silahlı unsurlarını çeksin derken, peki silahlarını bıraktılar, bunlar ne olacak? İşin o kısmı belli zamanlamaya, adımlara bağlıdır. Eve dönüş yasasıyla mı, pişmanlık yasaıyla mı dönecekler? Bunlar yapılacaktır. Bu fitneyi bitirmemiz lazım.

"ÖZKÖK'ÜN TALİMATIYLA HAREKET ETMEYİZ"

Bütün ömrü darbelere payandalık yapmakla, verilen talimatlarla gazetecilik yapmakla geçmiş birisi bizi susmaya davet ediyor. İtibarının sonuna gelmiş, darbe şakşakçısı... Biz Ertuğrul Özkök ve benzerlerinin talimatıyla hareket etmeyiz. Ne zaman susup, ne zaman konuşacağımızı onlara sormayız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!