1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Hz. Peygambere hakaretin 'BirGün'cesi

Hz. Peygambere hakaretin 'BirGün'cesi

A+A-

Hakan GÖKSEL'in haber analizi


"Dini bütün devlet televizyonu" başlıklı haberde,  "23 Ocak'taki  TRT ana haber bülteni metni"nde 'Mevlit Kandili'nden bahsedilirken Hz. Peygambere, "efendiler efendisi", "peygamber efendimiz" denilmesinin TRT'nin yayın ilkelerine ve Anayasa'ya aykırı olduğunu öne sürdü.

Birgün'ün haberine göre "TRT, bir inancın menfaatine alet olmuştu ve laik devlet kurumunun dini olup olmadığı" soruluyordu.

Gazete, "bilgi edinme hakkı"nı kullanarak TRT'ye 4 soru yöneltdiğini açıkladığı haberde aldığı cevaplardan "TRT'nin peygamberinin Muhammed olduğuna" hükmetti.

TRT'deki yayın şeklinin Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırı olduğu iddia edilen haberde dayanak olarak TRT'nin kendi sitesindeki yayın ilkelerine gönderme yapılıyordu.

Haberde TRT'nin  Birgün'ün kurumsal mailine cevap gönderdiği ifade edildi. Habere göre, TRT cevabında "Nüfusunun tamamına yakını Müslüman olan bir ülkede peygamberimizden bahsederken, sıradan, herhangi bir insan gibi bahsedilmeyeceği aşikardır. Laiklik dinsizlik demek değildir" diyordu.

Bilgi Edinme Hakkı kapsamında TRT'nin cevabıyla tatmin olmayan Birgün bu kez de sorulara yenilerini ekledi. TRT'nin verdiği cevabın "büyük harflerle yazıldığı"nı aktaran Birgün, niyet okuyuculuğuna soyundu ve TRT'nin kızdığına hükmetti. Birgün muhabiri bu kez de Başbakanlık'a başvurdu ve  "Sorularınızın muhatabı olan TRT, sorularınıza cevap vermiştir " cevabını da cevaptan saymadı.

Gazete haberinin savunmasını da böyle yaptı: "Farklı araştırma kuruluşlarının yaptığı araştırmalar Türkiye'de milyonlarca Ateist, Dinsiz, Agnostik'in yaşadığını göstermektedir. Yine Türkiye'de yaşayan 10 milyonlarca alevi vardır ve bazı aleviler inançlarının İslam'ın bir  parçası olmadığını düşünmektedir. Nüfusları az sayıda da olsa Hıristiyan, Yahudi e Budist topluluklar da Türkiye'de yaşamaktadır. TRT hangi kurumun verilerine dayanarak Türkiye'nin neredeyse tamamının Müslüman olduğunu iddia etmektedir"


BİRGÜN'ÜN HABERİ "NERESİNİ DÜZELTEYİM" FIKRASINI HATIRLATTI

Birgün'ün metni "Bilmiş geçinen ve topluluk önünde hava atmak isteyen cahil adamın fıkrasını aratmadı.

"Adamın biri, bir şeyler bildiğini ima ederek, biraz da huzurda bulunanlara hava olsun diye: "Hocam!" demiş. Hani bir peygamber vardı ya! Onu, amcaları kaçırıp, havuza atmışlardı. Sonra onu, oradan, eşkıyalar alıp götürmüştü... O, Musa Peygamber miydi?

Hoca şöyle bir düşünmüş... "Yahu (demiş), ben bunun neresini düzelteyim! Bir kere o, Musa değil, Yusuf Peygamberdi. Ona, amcaları değil; kardeşleri tuzak kurmuştu. Sonra onu havuza değil kuyuya atmışlardı. Onu, eşkıyalar değil; oradan geçen bir kervan bulmuş ve alıp götürmüştü..."


BİRGÜN'ÜN NERESİNİ DÜZELTELİM

Yayın ilkeleri üzerinden niyet okuyuculuğuna çıkan Birgün, iddiasına dayanak yaptığı maddeden bir sonraki maddeyi okuma zahmetinde bile bulunmuyor.

TRT'nin yayın ilkelerinin de yer aldığı haberde Birgün "d" ve "m" maddelerini görürken "e" ve "j" maddelerini görmezden geliyor.

Gazete kendi kullandığı ifadede de samimiyet testi veriyor. Haberin girişinde "Hazreti Muhammed" ifadesini kendi kullanıyor oysa ki TRT'ye gönderdiği sorularda sadece "Muhammed" yazıyor...

Anayasal hak olan "Bilgi Edinme Hakkı"na hiçbir resmi kurum yetkili birimin imzası olmadan cevap verilmiyor. Diğer biçimlerde verilen cevaplar "resmi" nitelik taşımıyor. Buna rağmen gazete isimsiz bir e-postayı haberine kaynak yapıyor.

Kurumların değil insanların dini olduğu herkesçe biliniyor. TRT'nin dinini İslam ilan eden Birgün Diyanet'i nereye koyacağı merak ediliyor

TRT'nin "Nüfusunun tamamına yakını müslüman" ifadesine takan ve bu ifadeyi mesnetsiz bulan gazete kendi düşüncesine dayanak olarak " Farklı araştırma kuruluşlarının yaptığı araştırmalar" gibi muallak ifadeleri kullanıyor. Araştırma şirketi, araştırma adı vb bilgiler yer almıyor...


AMACI ANLAYAN VAR MI?

TRT'ye veya yöneticilerine olan nefretleri gözlerini boyuyan Birgün Gazetesi, Hz Peygamber'i "sanki bu yöneticilerin peygamberiymişçesine" siyasete alet etmek, başkaları üzerinden peygamberin şahsına hakaret etmek, Türkiye içerisindeki azınlık rahatsızmış gibi lanse etmek yoluyla nifak sokmaya, infial çıkarmaya çalışıyor...

Kimliği belirsiz araştırma kuruluşlarına ve adı belirsiz araştırmalarına göre Müslümanları azınlık bile çıkaran Birgün gazetesi, sınırlı etkin olduğu çevrenin takdirini kazanmak ya da kendinitatmin etmek üzere imza attığı haberlerde basın ahlakını rafa kaldırıyor.

Milyonların sevdiği Hz Peygambere hakaret ederek kitleleri tahrik edip saldırılarına maruz kalmayı istiyorlar. Bu yolla haklı çıktıklarını iddia ediyor ve reklamlarını yapıyorlar..hakan.goksel@haber7.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!