1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İbrahim Kalın'dan 'Başkanlık' açıklaması

İbrahim Kalın'dan 'Başkanlık' açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın, dolar ve Başkanlık Sistemi konusunda dikkat çeken açıklamalar yaptı.

A+A-

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, doların yükselişiyle ilgili olarak, "​Geçici bir dalgalanma olduğu kanaatindeyiz. Ekonomi çevreleri gerekli tedbirleri alacaktır" dedi.

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarının ardından gündeme gelen Başkanlık Sistemi tartışmalarıyla ilgili konuşan Kalın, "Meclis'te tartışmalı ve milletin takdirine sunulmalı. Meclis çatısı altında şekillenecek ve bunun neticesinde tüm halkımız için hayırlı bir netice çıkar" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satır başları:

Cerablus'a dönenlerin sayısı 5 bini aştı. Bizim amacımız sınırdaki bütün terörist unsurları uzaklaştırmak. Fırat Kalkanı'nın amacı buydu. Demek ki ılımlı Suriye muhalefeti desteklendiği zaman DEAŞ'a karşı etkin bir mücadele mümkündür. 'Sahada DEAŞ'a karşı en etkili güç YPG'dir' efsanesi de çökmüştür. Fırat Kalkanı operasyonu devam edecek.

"TÜRKİYE FETÖ İLE MÜCADELEYİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEK"

OHAL 3 ay daha uzatıldı. Güvenlik tehditlerini bertaraf etmek ve FETÖ'nün temizlenmesi için alınan bir tedbirdir. OHAL ile ilgili yurtdışında özellikle birtakım temelsiz iddiaların ortaya atıldığını görüyoruz. Türkiye FETÖ ile mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir. Türkiye'de bütün imkanları kuruduğu için Türkiye aleyhine karalama kampanyası yürütüyorlar. FETÖ sadece Türkiye için değil uluslararası bir tehdittir.

"KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

Başika kampı bağlamında son dönemde birtakım açıklamaların olduğunu görüyoruz. Türkiye her zaman Irak halkının yanında olmuştur. Irak'taki zayıf devlet yapısı, çeşitli iç sorunlar neticesinde güvenlik tehditleri var olagelmiştir.

Bunu bertaraf etmek amacıyla Meclisimizden tezkere geçirildi. Irak'tan kaynaklanan birtakım eleştirileri görüyoruz. Asılsız ithamları kabul etmemiz mümkün değildir. Özellikle Cumhurbaşkanını hedef alan açıklamalar bu sürece katkı sunmaz. Türkiye'nin Irak'ta herhangi bir gizli gündemi yoktur.

"BİZİ ENDİŞELENDİRMEKTEDİR"

Bizim Irak'ta bir tane ortak düşmanımız vardır, o da DEAŞ'tır. Bizim Irak'a yönelik üç önceliğimiz var. Irak'ın toprak bütünlüğü, PKK tehdidi ve özellikle Musul'un işgalinden sonra DEAŞ tehdidi. Musul operasyonu bizim topraklarımzıdaki insanlarımızı da ilgilendirmektedir. Özellikle PKK'nın Musul operasyonuna Sincar üzerinden katılacağı bilgileri bizi endişelendirmektedir. Irak ile müzakere yoluyla sorunlarımızı çözeriz.

"SURİYE'DE ÇATIŞMA ACİLEN DURDURULMALI"

Halepte çatışmalar acilen durdurulmalı.Birinci önceliğimiz, Halep'teki çatışmaların durması ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması. İkincisi ise, BM öncülüğünde müzakerelerin yeniden başlatılması. Üçüncüsü ise, DAEŞ'e karşı yürütülen ortak mücadele. Önümüzdeki hafta sonu Lozan'da Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılacağı bir zirve gerçekleştirilecek. Zirveye çeşitli tekliflerle gideceğiz.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Yeni anayasa çerçevesinde gündeme gelen konu. Sayın Bahçeli'nin konuyu gündeme getirmesi siyasete bir hareketklilik getirmiştir. Sayın Başbakan da olumlu cevap vererek en kısa sürede Meclis'e geleceğini ifade etmiştir. Meclis'te tartışmalı ve milletin takdirine sunulmalı. Meclis çatısı altında şekillenecek ve bunun neticesinde tüm halkımız için hayırlı bir netice çıkar.

"ABD OLAYIN CİDDİYETİNİ KAVRAYAMIYOR"

Amerikalıların anlaması gereken bir husus var; ABD'nin sürekli delil istemesi sanki Türkiye'nin elinde delil yokmuş gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla hukuki delilleri de dikkate alarak, Türkiye'nin hassasiyetlerini gözönüne alarak bir tavır takınmalıdırlar.

Suçluluların İadesi Anlaşması çerçevesinde suçlular iade edilebilir. Biz şuana dek ABD bağlamında anlaşmanın ana ruhuna bağlı kaldık. Bu tür taleplerde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdik. Karşılıklılık ilkesi çerçevesinde karşınızdakinden iyi niyet görmüyorsunuz bu durum ortaya çıkar. ABD, olayın ciddiyetini kavramakta zorlanıyor. Bu süreç kapsamında nasıl bir yol izleyeceğimizi takip edeceğiz.

İSRAİL'LE BÜYÜKELÇİ ATANMASI

Büyükelçi atanmasıyla ilgili süreç tamamlanmıştır. Bir hafta, 10 gün içinde karşılıklı elçiler atanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!