1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçiren talep

İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçiren talep

Polishaber.net - Türkiye’deki yabancı resmi makamların nüfus müdürlüklerinden yaptığı talepler İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

A+A-

Polis Haber - Yabancı makam ve temsilciliklerin, Dışişleri Bakanlığı'nı devre dışı bırakarak, valilik ve kaymakamlıklardan bilgi ve belge talep etmeleri İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Türk vatandaşlarının "soyağacı" bilgilerinin yer aldığı MERNİS üzerinden tutanaklar ve nüfus kayıt örneği gibi belgelerin de aralarında olduğu talepler konusunda valiliklere yazı gönderen Bakanlık, "Diplomatik süzgeçlerden geçirilmeden taleplerin karşılanması mümkün değildir" uyarısında bulundu.

DIŞİŞLERİ DE UYARDI

Uyarının, Dışişleri Bakanlığı'nın yazısı üzerine yapıldığı belirtildi. "Yabancı Makamların Mahalli Makamlarla İlişkileri" başlıklı yazı, İçişleri Bakanı adına Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan imzasıyla 81 il valiliği ve ilgili birimlere gönderildi. Bakanlık uyarısında, "Valiliklere Bazı yabancı makamların belirli konularda yerel makamlarımızdan talep edilen bilgilerin kişisel veri kapsamında değerlendirilmesi ve bilgilerin verilmemesi gereklidir" denildi.

Bilgi ve belge verilmemeli

Bu tür yazışmalarda diplomatik kanalların kullanılması gerektiğinin altı çizilen uyarı yazısında diplomatik süzgeçten geçirilmeden bilgi ve belge taleplerinin karşılanmaması istendi.

Talepler mercek altında

Yabancı makamlardan giden taleplerin çoğunlukla, vatandaşların soyağacı bilgilerinin de olduğu MERNİStutanakları ve nüfus kayıt örnekleri gibi bilgi ve belgelerden oluştuğu belirtildi. Uyarı yazısı, kritik bir döneme de rastladı. Özellikle paralel yapıyla ve terör örgütü DAEŞ'le mücadele kapsamında çeşitli önlemler devreye sokulmuştu. İçişleri Bakanlığı'nın, prosedürleri görmezden gelen yabancı makamların taleplerini mercek altına aldığı bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!