1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. İdris Naim Şahin'den özeleştiri

İdris Naim Şahin'den özeleştiri

A+A-

Bakan Şahin, kolluk güçlerinin bazen gereğinden fazla güç kullandığını söyledi.

 

 

İçişleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları arasında ''Polis ve Kanun Uygulayıcılarının Mesleki Sağlık ve Güvenliği Projesi''ne ilişkin protokol imzalandı.

EĞİTİM ŞART

Şahin, Polis Akademisi'ndeki imza töreninde, projenin, kolluk personelinin, görev sırasındaki ekipman kullanımında sağlık ve güvenlik yönünden uymaları gereken asgari şartların belirlenerek eğitilmesini öngördüğünü söyledi.

ŞİKAYETLER EN AZA İNDİRİLMELİ

Bakan Şahin, projeyle kolluk birimlerinin görev yaparken kendi güvenliklerine ilişkin hassasiyetin artırılmasının ve görevin ifası sırasında mesleki eğitimin ve güvenliğin sağlanması için uluslararası normlara uygun müdahale şekillerinin belirlenmesinin hedeflendiğini belirtti. Kolluğa verilen yetkilerin yasal sınırlar içinde, etkin biçimde kullanmasının net olarak belirlenmesi gerektiğine işaret eden Şahin, kolluk birimlerinin müdahalesine yapılan itiraz ve şikayetlerin en aza indirilmesinin de önem taşıdığını vurguladı.

 

"DEVLETİMİZİN İMAJI ZEDELENİYOR"

Bakan Şahin, kolluğun görevi esnasında güç kullanımında geçmişten beri birçok sorunla karşılaşıldığını anımsattı.

Kolluğun güç kullanımı esnasında, kendisinin ve mağdurların ölümcül şekilde yaralanabildiğini belirten Şahin, şöyle konuştu: ''Bazen kolluğun gereğinden fazla güç kullanması sonucu muhatapların ölümüne sebebiyet verilerek kamuoyunda haklı eleştiri konusu olunmaktadır. Bunun sonucunda kolluk kuvvetlerinin ve dolayısıyla devletimizin imajı ister istemez zedelenmektedir. Bu olumsuz durum, toplumumuz içinde güvensizlik oluşturduğu gibi kolluk personelimizin kendine olan güvenini de sarsmakta, çalışma şevkini ve etkinliğini etkilemektedir. Bu da suç işlemeyi meslek edinmiş kişilerin cesaretini artırmakta, görev yapan kolluk personeline karşı gelme isteğini körüklemekte, güçlendirmektedir.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!