1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta rekorlar yılı olacak

İhracatta rekorlar yılı olacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bu yıl ihracatta rekorlar beklediğini açıkladı.

A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi Delegeler Çalıştayına katılan ve açılış konuşması yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk ekonomi tarihinin en yüksek ihracat oranı bu yılın Ocak ayında gerçekleştiğini, bu ihracat rakamını da hem genel ticaret sistemine hem özel ticaret sistemi verilerine göre verdiğini söyledi.

Bakan Pekcan “Brexit Avrupa’da bir gerilime neden olmuş, dünyada yaşanan ihracat savaşları ve ülkelerin aldıkları özel önlemlere rağmen ihracatçıların Türk ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam ettiğini, göreve geldikleri günden beri sivil toplum örgütleri, ihracatçılar ve sektörler tam bir fikir ve güç birliği ile çalışmalarına devam ettiler.”dedi.

21.’nice yüzyılın yeni teknolojilerine yatırım yapan gençlere rol model oluşturan öncü girişimler ile ortak çalışmalar üretmek için Yenilikçi Ticaret Platformunu kurduklarını, son 10 yılın en önemli girişimlerine destek olduklarını ve yatırımcıyı çekmek için ihtisas serbest bölgeleri kurduklarını ifade etti.

Pekcan açıklamalarına ;”Bakanlığımız sivil toplum örgütlerinin tüm taleplerini inceliyor ve konular bakanlığımızı ilgilendiriyorsa kurduğumuz çözüm ekibi ile bu konuda ki çözümü en kısa zamanda ve en doğru şekilde yapıyoruz. Son 10 yılda bakanlığımıza 1114 talep gelmiş, Bu taleplerin neredeyse yakını bizim bakanlığımızla alakalı taleplerdi. Küresel çalışmaları çok yakından takip ediyor, çözüm ekibimiz ile beraber sektörlerin almış oldukları kararları istişare ediyoruz. İhracatımız daha uzun dönemler artarak devam edecektir” diyerek tamamladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın konuşmasını tamamlamasından sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi çalıştayına katılan katılımcıların alkışları arasında kürsüden indi. Çalıştay daha sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi üyelerinin yıl içinde yaptıkları ihracatlar hakkında bilgiler vermesi ve yöneticilerinin açıklamaları ile son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!