1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İki ülke Türkiye'den rahatsız oldu

İki ülke Türkiye'den rahatsız oldu

Türk askerinin Musul'a yerleşmesi sonrası iki ülkeden 'rahatsızız' mesajı geldi.

A+A-

Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi'yle telefonda görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Türkiye'ninMusul'a asker sevkiyatını yasadışı olarak nitelendirdi.

Lavrov, Rusya olarak Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini tanıdıklarını söyledi. Türkiye'nin tutumunu yasadışı olarak niteleyen Lavrov, “Irak yönetiminin uluslararası hukuk ve BMr tüzüğü gereği attığı adımları desteklemeye hazırız" dedi.
 
İRAN'DA CUMA HUTBELERİNDE TÜRKİYE TEPKİSİ...
 
İran'da birçok imam Cuma namazı hutbelerinde Türkiye'nin bölge politikalarını eleştiren hutbeler okudu. Hutbelerde, Türkiye'nin Irak'ta asker bulundurması, Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi ve Türk makamlarının İran'la ilgili ifadeleri eleştirildi.
 
Tahran Cuma imamı Hüccetül İslam Kazım Sadıki, Türk askerinin Musul'da bulunmasını değerlendirerek, "Bunu kınıyoruz. Türk makamları düşmanı sevindiren ve kendi devletlerini zayıflatacak bu tip hareketlerden vazgeçmeliler " dedi.
 
Hamedan kenti imamı Ayetullah Muhammedi, Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk jeti tarafından düşürülen Rus uçağı meselesine değinerek, "Türkiye, Rus uçağını hedef alarak kendini sefalete düşürdü" ifadesini kullandı.
 
TÜRKİYE PİŞMAN OLACAKTIR
 
Gazvin kenti imamı Ayetullah Abdülkerim Abidini, Türkiye'nin Irak toprağını ihlal ettiğini iddia ederek, "Türk makamlarının İran'la ilgili kullandığı ifadeler, Ankara'nın yaptığı yanlışların devamıdır. Türkiye, daha Rusya yanlışını düzeltmeden başka yanlış hareketler başlatmıştır ve bundan pişman olacaktır" diye konuştu.
 
Reşt kenti imamı Hüccetül İslam Gulamrıza Şefizade, Batının Irak'ta Türkiye için tuzak kurduğunu iddia ederek "Bölge yeni olaylara gebe gibi görünüyor. Özel dikkatle Batının planları suya düşürülmeli" ifadelerini dile getirdi.
 
RUSYA SOĞUKKANLI OLMASAYDI...
 
Mahellat kenti imamı Hüccetül İslam Mehdi Rebani, bölgedeki kriz ve gerilimin nedeninin Türkiye olduğunu öne sürerek, “Rusya düşürülen uçağı konusunda soğukkanlı davranmasaydı bölge ateş çemberine dönüşürdü. Türkiye'nin Musul'da asker bulundurması ise IŞİD'i desteklemeye yöneliktir " iddiasında bulundu.
 
Zencan kenti imamı Ayetullah Ali Hatemi, Türkiye'nin Musul'a birlik göndermesine değinerek, "Ankara macera aramaktan vazgeçmeli. Türkiye bu tip faydasız eylemlerle bölgedeki Direniş Cephesi'ni zayıflatıyor" diye konuştu.
Kaşan kenti imamı Ayetullah Namazi, "Türkiye'nin Irak topraklarında tank ve birlik bulundurması, ABD ve İngiltere'nin planladığı bir komplodur " iddiasını ileri sürdü.
 
Kerec kenti imamı Hüccetül İslam Hamedani Cuma hutbesinde Türkiye'nin Irak'ı parçalamak istediğini öne sürdü. Ülkenin diğer kentlerindeki Cuma namazlarında da Türkiye'nin eleştirildiği hutbeler okundu.
 
İran'da il merkezlerindeki Cuma imamları bizzat ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafında atanır . Liderin ildeki temsilcisi konumunda olan imamlar, Hamaney'i temsilen hutbe verir.

Ajanslar

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
3 Yorum