1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İlave 1 Derecenin Maaşa Etkisi

İlave 1 Derecenin Maaşa Etkisi

Devlet memurlarına ilave 1 derece yükselme hakkı tanınmasının, unvanlar ve dereceler itibariyle aylık ücretlere etkisinin bilinmesi, ilave derece verilmesi talebi konusundaki düşünceleri de etkileyebilecektir.

A+A-

15 Ocak 2005 sonrasında göreve başlayan Devlet memurlarına ilave derece verilmesi konusu yıllardır konuşulmasına rağmen, bunun uygulamaya konulması için henüz bir adım atılmamıştır.

 

Devlet memuriyetine 15.01.2005 tarihinden önce işe başlamış olanlara ilave 1 derece yükselmesi uygulanmış, ancak bu tarihten sonra göreve başlayanların da benzer şekilde derece yükselmesi yapması için yeni bir düzenleme yapılmamıştır.

 

İlave derece ilerlemesinden yararlanmamış olan memurlar, 15 Nisan 2014 tarihi itibariyle en çok 9 yıl 3 ay hizmet süresine sahip olacak (memuriyette sayılabilecek diğer süreler hariç), ilave başka kademe ilerlemesi de yapmamış olmaları durumunda, 9/1'den memuriyete başlamışlarsa en çok 6/1'e, 8/1'den memuriyete başlamışlarsa en çok 5/1'e ulaşmış olacaklardır. (Başlangıç derecelerine ve memuriyette değerlendirilecek hizmet sürelerine göre  farklı derece ve kademelere ulaşılmış olunabilir.)

Memurlara ilave 1 derece verilmesi halinde, bu uygulamanın 15.01.2005 tarihinden sonra memuriyete başlayanları kapsayacağı beklenmekle birlikte, bu memurların kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilebilecek hizmetlerin bulunabileceği ve çeşitli düzenlemelere bağlı olarak ilave kademe ilerlemesi de yapmış olabilecekleri göz önünde bulundurularak, bu çalışmamızda; 1 ila 9 uncu dereceler arasındaki derecelerde bir derece yükselmesi yapmanın aylık maaşa net etkisine bakılmaya çalışılmıştır.

İlave 1 derecenin maaşa etkisi

Devlet memurlarına ilave 1 derece yükselmesi yapılmasının, aylık ücretlerde yaratacağı net etki konusunda bilgi vermesi bakımından bazı unvanlardaki lisans mezunu (hemşire mesleki lisans) personele göre memurunyeri.com olarak yaptığımız değerlendirmede, aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

Tablodan da görüleceği üzere;

*5 inci dereceden 4 üncü dereceye yükselen Devlet memurlarının maaşında görülen net artış miktarı, genlikle diğer dereceler arasındaki yükselmelerin sağladığı artıştan daha fazla olmaktadır.

*Mühendis unvanlı personel 2 nci dereceden 1 inci dereceye yükselmesi, ek göstergesinin 3000'den 3600'e çıkmasının emekli keseneğini artırmasının etkisiyle, aylık net ücretini azaltmaktadır.

Bazı unvanlardaki memurların ilave 1 derece yükselmesi yapmasının maaşlarına net etkisi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!