1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. İlişiği kesilen personel "araştırmacı" olacak

İlişiği kesilen personel "araştırmacı" olacak

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) 12 Mart 1971 ile 22 Mart 2011 tarihleri arasında ilişiği kesilen askeri personelin, ''araştırmacı'' kadrosuyla atanmaları için gerekli şartlar belirlendi.

Atanacak olan personel, 657 sayılı kanunda olması gereken şartları taşıması gerekiyor

Söz konusu personel, atama teklifinin yapılmasını müteakip göreve başlamasıyla birlikte aylık ve diğer mali haklar haricinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olacak. İlk aylığa göreve başladıkları günden itibaren hak kazanacaklar, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten göreve başladığı tarihe kadar geçen süre için aylık ödenmeyecek.

Zorunlu emeklilik tarihi Milli Savunma Bakanlığı'ndan (ilgili Kuvvet Komutanlıklarından) daha önce temin edilen formlarda belirtilen tarih olacak. Göreve başladıkları yıl için yıllık izin kullanma hakkı bulunacak, göreve başlamadan önceki yıl için yıllık izin hakkı bulunmayacak.

Devlet memurluğuna ilk defa atanması sebebiyle ilk atamada harcırah ödenmesi mümkün olmayacak.

Kamu kurum ve kuruluşları, ''Araştırmacı'' unvanlı kadrolarına atama teklifi yapılan personelin atama, göreve başlama veya başlamama işlemlerini, tamamlanmasını müteakip Devlet Personel Başkanlığı'na ivedilikle bildirecekler.

Araştırmacı unvanlı kadroların bağlı olduğu teşkilatın (merkez, taşra veya döner sermaye) belirlenmesi hususu atama teklifi yapılan kurum ve kuruluşun takdirinde bulunacak.

Araştırmacı unvanıyla atanan personelden yükseköğrenim yapmış olan astsubayların intibakları, 926 sayılı Kanunun ilgili maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde başvuru tarihinden itibaren ileriye dönük olarak halihazırda çalıştığı kamu kurum ve kuruluşu tarafından, fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulunu bitirdiğine dair resmi belgeyi ibraz edip müracaatını yaptığı tarihteki derece ve kademelerine, ''2 yıl süreli yüksek öğrenim için 1 kademe, 3 yıl süreli yüksek öğrenim için 2 kademe, 4 yıl süreli yüksek öğrenim için 1 derece'' ilave edilerek yapılacak.

İntibak işlemleri hususunda ortaya çıkabilecek tereddütlerde ilgili Kuvvet Komutanlığının görüşü alınacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!