1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İlk açıklama geldi!

İlk açıklama geldi!

Türk gemisi bombalandı: 1 ölüDışişleri Bakanlığı Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı "Tuna-1" isimli kuru yük gemisinin Libya'da, uluslararası sularda karadan topçu atışına maruz kaldığı belirtti. Gemiye aralıklarla 2 ayrı hava saldırısı düzenlendiği

A+A-


Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı, 'Tuna-1' isimli kuru yük gemisinin İspanya'dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere Libya Tobrum limanına giderken, Tobruk'un yaklaşık 13 mil açığında, uluslararası sularda karadan topçu atışına maruz kaldı. Saldırı üzerine bölgeden uzaklaşmaya çalışan gemiye aralıklarla iki ayrı hava saldırısı düzenlendi.  8'i Türk, 6'sı Gürcistan ve 1'i de Azerbaycan uyruklu olmak üzere 15 kişilik mürettebat bulunan gemide Türk vatandaşı olan  olan 3. kaptanı İlker Büyükdere hayatını kaybetti.   Saldırı sonrasında çıkan yangını mürettebat kendi imkanlarıyla söndürmeyi başardı ancak gemide ciddi hasar meydana geldi. Türkiye'ye doğru yola çıkan geminin, 24 saatte Fethiye Limanı'nda olması bekleniyor.
 
KAPTAN KONUŞTU
 
Gemi Kaptanı Ünal Bilici'den alınan bilgiye göre, gemi dün akşam  Tobruk'a doğru hareket ettiği sırada Libya'nın yaklaşık 10 mil açığında herhangi  bir uyarı yapılmaksızın karadan ağır silah saldırısına uğradı. 
 
Saldırı üzerine gemi acil durum sinyali göndererek karadan daha da  uzaklaştı. Acil durum sinyaline Yunanistan, Malta ve Fransa'dan cevap geldi.  Yaklaşık 10 dakika sonra ise gemiye hava saldırısı düzenlendi, geminin 3. kaptanı  hayatını kaybetti. Gemi, ikinci saldırının yapıldığı yerden 7 mil daha  uzaklaştığında üçüncü hava saldırısına maruz kaldı. Saldırılarda, makine dairesi  ve mürettebatın acil durumlarda sığındığı yer hedef alındı. Saldırı sonrasında çıkan yangını mürettebat kendi imkanlarıyla  söndürmeyi başardı ancak gemide ciddi hasar meydana geldi. Türkiye'ye doğru yola çıkan geminin, 24 saatte Fethiye Limanı'nda  olması bekleniyor.  Eskortluk yapacak Deniz Kuvvetleri unsurlarının 5 saat içinde gemiye  ulaşacağı öğrenildi. 
 
GEMİYİ VURAN ORDUDAN AÇIKLAMA GELDİ
 
"TUNA-1" isimli Türk yük gemisinin Libya açıklarında hem karadan hem de havadan vurulmasına ilişkin konuşan Tobruk hükümetine bağlı ordunun sözcüsü Muhammed Hejazi, geminin, Derna kentine yaklaşmaması için uyarıldıktan sonra bombalandığını söyledi. 
 
 Muhammed Hejazi geminin, IŞİD terör örgütünün kontrolündeki Derna kentine doğru seyrettiği sırada, buraya yaklaşmaması konusunda uyarıldığını kaydetti.
Hejazi, "Gemi, Derna kıyılarından 10 mil açıkta vuruldu. Gemiyi Derna limanına yaklaşırken uyardık. Bir mürettebat hayatını kaybetti, bir de yaralı var" dedi. 
 
"GEMİ LİBYA KARASULARINDAYDI"
 
Saldırıyı şiddetle kınayan Türk Dışişleri Bakanlığı, uluslararası sularda seyrettiğini kaydettiği Cook Islands bayraklı, "Bergen Shipping" firmasına ait geminin Türk vatandaşı olan üçüncü kaptanın öldüğünü açıklamış, saldırının faili olarak isim verilmeden Tobruk hükümetine bağlı askeri güçler gösterilmişti. Libyalı askeri bir yetkili ise söz konusu geminin, Libya karasularında seyrettiğini öne sürdü. Yine aynı yetkili, gemide yangın çıktığını ve Tobruk limanına çekildiğini belirtti. 
 
Dışişleri Bakanlığı ise saldırıya çok sert tepki gösterdi.
 
TOPÇU ATIŞI YAPILDI, HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ
 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, dün akşam saatlerinde bir Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı "Tuna-1" isimli kuru yük gemisinin İspanya’dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere Tobruk/Libya limanına giderken Tobruk’un yaklaşık 13 mil açığında uluslararası sularda karadan topçu atışına maruz kaldığı belirtilerek, "Saldırı üzerine bölgeden uzaklaşmaya çalışan gemiye aralıklarla iki ayrı hava saldırısı düzenlendiği, saldırılarda geminin Türk vatandaşı 3. kaptanının hayatını kaybettiği, mürettebattan yaralananlar olduğu, gemide maddi hasar meydana geldiği bildirilmiştir" denildi.
 
 
"Olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Uluslararası sularda sivil bir gemiye karşı gerçekleştirilen bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyoruz" denilen açıklama şöyle devam etti:
 
"Bu menfur saldırı ilgili Libya makamları nezdinde şiddetle protesto edilmiş, anılan gemiye ve bölgede bulunabilecek diğer Türk gemilerinin güvenliğine yönelik eylemlerin derhal sona erdirilmesi ve sözkonusu saldırının sorumluları hakkında gerekli hukuki işlemlerin yapılması talep edilmiştir. Anılan gemiye yönelik saldırı kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan tazminat dahil her türlü hakkımız mahfuzdur. Konu hakkında ilgili uluslararası örgütler nezdinde girişimler yapılmaktadır. Sözkonusu saldırı, Libya hava ve deniz limanları başta olmak üzere sivil altyapıyı bombalayan, BM gözetimindeki Libya Siyasi Diyalog Süreci’ne katılan resmi heyetlerin seyahatlerini engellemek için havalimanlarına saldıran, sivil uçakları tehdit eden ve daha önce de olduğu gibi sivil gemilere saldıran kişilerin uluslararası hukuk ihlallerinin yeni bir örneğidir. Bu tür suçları işleyenlerin BM şartı ve ilgili BMGK kararları çerçevesinde sorumlu tutulmaları hayati önem taşımaktadır."
 
ANAMUR'A ATEŞ DÜŞTÜ
 
Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı, "M/V Tuna-1" isimli kuru yük gemisinin İspanya'dan aldığı yükünü teslim etmek üzere Tobruk/Libya Limanı'na giderken, düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 3'ncü kaptan İlker Büyükdere'nin Mersin'in Anamur İlçesi'nde bulunan aile ocağına ateş düştü.
Olayın duyulması üzerine 25 yaşındaki İlker Büyükdere'nin babası Halil Büyükdere ile annesi Havva Büyükdere'nin İskele Mahallesi'nde ki evine yakınları ve çevredeki komşuları akın etti. Acı haberle yıkılan Büyükdere Çifti, gazetecilere konuşmaktan kaçındılar. Yaşamını yitiren kaptanın dayısı Adem Durdu ise, "Geminin İspanya'dan aldıkları alçıpan inşaat malzemesini Libya limanına boşaltacakları sırada saldırıya uğradıkları haberini aldık. Bütün bilgimiz bu kadar. Bütün mesele aslında Libya'nın Türk şirketlerini istememesinden kaynaklanıyor" dedi. Geminin Libya'dan ayrılarak Yunanistan kara sularına sığındığını, buradan da Fethiye Limanı'na gelmekte olduğunu kaydeden Durdu, cenazenin şu anda gemide olduğunu ve yarın kendilerine teslim edileceğini de sözlerine ekledi.
Kuru yük gemisi "M/V Tuna-1", dün akşam Tobruk'a doğru hareket ettiği sırada Libya'nın yaklaşık 13 mil açığında herhangi bir uyarı yapılmaksızın karadan ağır silah saldırısına uğradı. Saldırı üzerine gemi acil durum sinyali göndererek karadan daha da uzaklaştı. Acil durum sinyaline Yunanistan, Malta ve Fransa'dan cevap geldi. Yaklaşık 10 dakika sonra ise gemiye hava saldırısı düzenlendi, geminin 3. kaptanı İlker Büyükdere hayatını kaybetti. Gemi, ikinci saldırının yapıldığı yerden 7 mil daha uzaklaştığında üçüncü hava saldırısına maruz kaldı. Saldırılarda, makine dairesi ve mürettebatın acil durumlarda sığındığı yer hedef alındı. Gemide 8'i Türk, 6'sı Gürcistan ve 1'i de Azerbaycan uyruklu olmak üzere 15 kişilik mürettebat bulunuyordu. Saldırıda geminin Türk olan 3'ncü kaptanı İlker Büyükdere hayatını kaybederken , 3 mürettebatta yaralandı. Saldırı sonrasında çıkan yangını mürettebat kendi imkanlarıyla söndürmeyi başardı ancak gemide ciddi hasar meydana geldi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!