1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmralı sürecinin şifreleri!

İmralı sürecinin şifreleri!

A+A-

Öcalan’la görüşmeleri MİT Müsteşarı Fidan’la birlikte çalışan çekirdek bir ekip yürütüyor. MİT ve hükümet çevreleri ihtiyatlı ve sürece ilişkin tarih telaffuz etmiyor. MİT’in hedef alınması dikkat çekti

Kürt sorununa çözüm konusunda İmralı’da Abdullah Öcalan’la yeniden görüşmelere başlanması kulisleri hareketlendirdi. Yapılan değerlendirmeler şöyle:

- Görüşmeler, doğrudan MİT Müsteşarı Fidan ile birlikte çalışan çekirdek bir ekip tarafından yürütülüyor.

- BDP’li yetkililer: Fidan’ın birden çok görüşmede yer aldığını biliyoruz.

- Başbakanlık kaynakları, görüşmeleri bizzat Fidan’ın yaptığı bilgisini doğrulamıyor ama yalanlamıyor da. Hükümet çevreleri, görüşmeleri yapanı açıklamak durumunda olmadıklarını söyleyip, “Görüşmeleri bizatihi MİT’in yürütüyor olmasının, süreçte hükümetin iradesinin somut göstergesi olduğu” noktasına vurgu yapıyor.

- Örgütün Kandil ve Avrupa ayakları ile görüşmelerin de yapıldığı Oslo sürecinden farklı olarak, MİT’in şimdilik - tek temas adresi İmralı.

- “2013’ün ilk çeyreğinde somut sonuçların ortaya çıkacağı” şeklindeki haberler, hükümet kanadında, ‘örgütün baskı kurmak amaçlı dayatması’ olarak değerlendiriliyor. Ankara’ya göre PKK, kısa sürede kazanım ve hükümeti sıkıştırmak için bu haberleri gündemde tutuyor.

- MİT ve hükümet çevreleri ihtiyatlı ve sürece ilişkin hiçbir tarih telaffuz etmiyor, tahminde bulunmuyor.

- Başbakan’a yakın kaynaklar, sürecin ‘zorlu’ olduğuna dikkat çekiyor ve “Bu süreçte iki tarafın söyledikleri ve yaptıklarının tek başına önemi yok. Yani, iş devlet ve hükümet ile PKK’nın ne dediğiyle bitmiyor. Süreçte çok sayıda faktör ve aktör var. Bölgesel konjonktür önemli. Bunun yanı sıra, PKK’nın bir aktör olarak kalmasını isteyen birçok dış güç var. Bu güçler, yakın geçmişte Oslo sürecini sabote etmekten kaçınmadılar” şeklinde konuşuyor.

- Aynı kaynaklar bir süredir, birçok farklı konuda MİT’i hedef alan ve yıpratmak isteyen bir anlayışın baş gösterdiği görüşünde. Bu kaynaklar, “Sanki MİT kötü işler yapıyormuş gibi bir hava yayılmaya çalışılıyor” diyor.


Murat ÇELİK / VATAN ANKARA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!