1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiltere referandum sonuçları

İngiltere referandum sonuçları

İngiltere'de referandum sonuçları açıklanıyor. İngiltere'de AB'den çıkış (Brexit ) için milyonlarca seçmen sandık başına gitti. Sandık sonuçlarına göre İngiltere AB'ye 'hayır' dedi.

A+A-

İngiltere tarihi referandumda resmi olmayan sonuçlara göre AB karşıtları çoğunluğu elde etti. 

Birleşik Krallık'ta dün yapılan referandumda Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı çıkması bekleniyor. 

YÜZDE 52 "HAYIR" DEDİ

Toplam 382 seçim bölgesinden 364'ünde resmi sonuçların açıklandığı referandumda, oy kullanan 31.3 milyon seçmenden 16 milyonu AB'den ayrılma yönünde oy verdi. 15 milyon 130 bini de birlikte kalma yönünde tercihte bulundu. Böylece AB'den ayrılma yönünde oy kullananların oranı yüzde 52'ye ulaştı. 

1 MİLYONLUK FARK

İngiliz basını, devam eden sayımlarda iki taraf arasındaki yaklaşık 1 milyon oyluk farkın kapanmayacağı ve Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılacağı öngörüsünde bulundu. 

İngiltere referandum sonuçları Brexit oylaması

Birleşik Krallık genelinde belirlenen 382 bölgede başlayan sayım işleminin ardından referandumun resmi sonucu Manchester kentindeki belediye binasında açıklanacak. 

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile ülkenin deniz aşırı toprağı Cebelitarık'ta toplam 46 milyon 499 bin 537 kayıtlı seçmen bulunuyor.

AB KARŞITLARI ÖNDE

İlk sonuç, İngiltere'nin deniz aşırı toprağı Cebelitarık'tan geldi.
Burada AB'de Kal 19,322 (% 96), AB'den Ayrıl 823 (% 4) oy aldı.
Cebelitarık'ta AB'de kalınması yanlısı sonuca kesin gözüyle bakılıyordu.
Cebelitarık sakinleri, İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda, İspanya sınırına geçişin çok daha zorlaşacağından endişe ediyordu.

06.00AB'YE EVET %51.7 HAYIR %48.3

PİYASALAR İNİŞLİ ÇIKIŞLI

İngiltere'deki referandum sonuçlarını uluslararası piyasada yakından takip ediyor. AB'ye hayır diyenlerin yüzde 50'leri aşmaya başlamasının ardından 2.84'e kadar gerileyen dolar bu sabah saatlerinde 2,97 seviyelerine tırmandı.

04.38AB'YE EVET %50.6 HAYIR %49.4

YARIŞ BAŞA BAŞ GİDİYORDU

Sonuçların açıklanmaya başlamasının ardından ilk 1 saat AB yanlıları yarışı önde götürürken saat 03.00'dan itibaren sonuçlar sürekli değişmeye başladı. Saat 03.45'te AB'den ayrılmayı isteyenlerin oranı %52'ye kadar çıktı. Saat 04.01'de ise son rakamlar AB'ye "evet" diyenler %48.9, "hayır" diyenlerin oranı %51.1'e kadar çıktı.

04.01AB'YE EVET %48.9 HAYIR %51.1
03.01AB'YE EVET %52.6 HAYIR %47.4

Seçimlerde oy kullanan 328 bölge bulunuyor. Hemen hemen pek çok bölgede oyların eşite yakın çıktığı ve sabah saatlerinde sonuçların açıklanabileceği kaydedildi. 

ANKETLERDE AB YANLILARI ÖNDE

Ipsos MORI tarafından Evening Standard gazetesi için yapılan ve sonucu bugün açıklanan bir anket, AB'de kalma yanlılarının yüzde 52, ayrılma yanlılarının ise yüzde 48 oranda olduğunu gösterdi.

Populus şirketinin referandum devam ederken internetten yaptığı ankete göre ise AB yanlıları yüzde 55'e yüzde 45 ile AB karşıtlarının 10 puan önünde.

Tarihi referandumda oy verme işlemi sona erdi

‘KALMA’ KARARI ÇIKARSA

İngiltere’nin AB’de kalması halinde bu kararın ‘az farkla mı çok farkla mı’ alındığı belirleyici olacak. Her iki durumda da AB’de bazı değişimler yaşanacak olsa da nüansları oy farkı etkileyecek. Muhtemel gelişmeler şöyle:

Fark az olursa: İngiltere Başbakanı David Cameron’ın şubat ayında AB ile yürüttüğü ve Euro Bölgesi, ekonomik yönetişim, rekabet, egemenlik ve serbest dolaşım ayakları üzerine oturttuğu müzakerelerde varılan anlaşmanın unsurları hayata geçirilmeye başlanır. AB’de kalma kararı çok farkla alınırsa bu unsurlar daha hızlı ve daha az dirençle karşılaşılarak devreye sokulur. Karar az farkla çıkarsa süreç daha yavaş işleyebilir. İngiltere’nin AB ile vardığı anlaşma diğer ülkeler tarafından da talep edilmeye başlanabilir. Bu durumda AB belli adımlar atmak zorunda kalabilir. İngiltere’nin genişleme konusunun da aralarında olduğu bazı politikalarını gözden geçirmesi kaçınılmaz olabilir. Mevcut yaklaşımlarından daha sert politika izleyebilir.

Fark çok olursa: Seçmen açık arayla AB’de kalma kararı alırsa İngiltere mevcut politikasını sürdürülebilir. Londra yönetimi karar alma mekanizmalarında çok daha aktif bir pozisyon alabilir. Başbakan Cameron’ın Avrupa ile ilişkilerinde kendi kamuoyuna yönelik eli nispeten rahatlar.

‘AYRILMA’ KARARI ÇIKARSA

Brexit, yani ayrılma kararı alınması halinde AB’nin kimyası kaçınılmaz şekilde değişecek. Muhtemel gelişmeler şöyle:

AB’nin ilk hamlesi Brexit’in domino etkisi yaratmasını engellemeye çalışmak olur. Fransa’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda AB ülkesinde popülist partilerin güç kazanmaya devam etmesi dikkate alınarak, Brexit örneğinin izlenmesini engellemek amacıyla radikal adımlar atılabilir.

Brexit etkisi altına girme riski en yüksek ülkelerden biri Fransa. Brexit’in İngiltere açısından fazla sorun yaratmadığı bir durum oluşması halinde Fransa’nın çıkışını savunan aşırı sağın iktidara ulaşması şehir efsanesi olmaktan çıkabilir. Bu da Avrupa projesini yaşamsal bir sorunla karşı karşıya bırakabilir.
Brexit, bazı AB ülkelerinde ekonomi alanında çok olumsuz sonuçlar doğuracağından ekonomik ve sosyal şoklar olabilir. Bunlar da yeni krizleri tetikleyebilir.

Tarihi referandumda oy verme işlemi sona erdi

BREXIT’TE SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Brexit kararı alması halinde sancılı bir ‘boşanma süreci’ yaşanacak. Sonucun yasal açıdan İngiliz hükümeti açısından bağlayıcılığı yok. Ancak böyle bir sonucu siyasi açıdan görmezden gelmenin imkanı olmadığından İngiltere Başbakanı Cameron’ın ilgili prosedürü hızla başlatması bekleniyor. Boşanmanın başlaması için Cameron’ın kararı Lizbon Antlaşması’nın 50’nci maddesine bağlı olarak AB Konseyi’ne bildirmesi gerekiyor. Süreç bu bildirim yapıldığında başlayacak. Taraflar ayrılığı müzakere edip bir anlaşma sağlayacak. Bu anlaşma sağlandığı andan itibaren ya da bildirimden sonra en geç iki yıl içinde AB antlaşmaları İngiltere için uygulanır olmaktan çıkacak. Bu süreyi uzatma imkanı olsa da AB ve İngiltere’nin oybirliği gerekiyor.

AYRILMA HALİNDE OPSİYONLAR NELER

İzlanda ve Norveç modeli: Bunlardan ilki ve en sık dile getirileni İngiltere’nin İzlanda ve Norveç’in de yer aldığı Avrupa Ekonomik Alanı’na dahil olması. İngiltere, ortak pazara erişim sağlayacak, ancak AB kararlarına ortak olamayacak.

İsviçre modeli: Yüzlerce anlaşmaya dayanan İsviçre modeli de bir başka model ancak bu anlaşmanın İsviçre’yi bile tatmin etmediği düşünüldüğünde

İngiltere için bir opsiyon olabileceğini düşünmek zor. AB’yle Serbest Ticaret Anlaşması ya da Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği benzeri bir anlaşma imzalamak da öteki seçenekler arasında.

Ajanslar

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!