1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İrandan Kandile Çekilmeyin Baskısı!

İrandan Kandile Çekilmeyin Baskısı!

İran, Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani aracılığıyla PKK'ya "geri çekilmeyin, saldırıya devam edin" karşılığında ağır silah ve lojistik destek teklif etti. İran'ın PKK'ya bu teklifini hükümet ve Kuzey Irak yönetimi de doğruladı

A+A-

Son dönemde Kandil’le gizli bir görüşme yapan İran istihbaratının, PKK’yı çözüm sürecinden vazgeçirmeye çalışarak askeri yardım teklifinde bulunduğu ortaya çıktı.

En son Murat Karayılan’la görüşen İran’ın ünlü istihbaratçısı Kasım Süleymani’nin savaşa devam etmesi koşuluyla PKK’ya ‘ağır silah’ ve lojistik destek teklif ettiği öğrenildi. PKK yönetimi İran’dan gelen teklifi reddetti.

Milliyet'ten Aslı Aydıntaşbaş, İran'ın PKK'ya silahlı mücadeleye devam etmesi karşılığında lojistik ve askeri destek önerdiği bilgisini paylaştı.

Çözüm Sürecinden rahatsız olan İran'ın son aylarda PKK'nın Kandil'deki yöneticileriyle Devrim Muhafızları komutanlarından Kasım Süleymani tarafından temasa geçtiği ve PKK'ya silahlı mücadeleye devam etmesi karşılığında lojistik ve askeri destek önerdiği iddia edildi. 

Tahran’ın en son teklifini, İran derin devletinin en önemli isimlerinden Devrim Muhafızları komutanlarından Kasım Süleymani tarafından doğrudan Murat Karayılan’a iletildiği öğrenildi.

HÜKÜMET DE BU İDDİALARI DOĞRULADI

Doğrudan İran’ın ruhani lideri Hamaney’e bağlı çalışan ve Tahran’ın tüm Irak ve Kürt bölgelerindeki politikalarından sorumlu olan Süleymani’nin, Karayılan ve PKK yöneticilerini çözüm sürecinden vazgeçirmeye çalıştığı ve ‘silahlı mücadeleyi bırakmama’ telkininde bulunduğu öğrenildi. İran’ın Kandil’le yaptığı görüşmeler çerçevesinde savaşa devam karşılığı PKK’ya lojistik destek ve ‘ağır silah’ sözü verdiği bilgisi, hem hükümet, hem de Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi kaynakları tarafından doğrulandı.

Tahran rejimi ‘çözüm süreci’ konusundaki rahatsızlığını kamuoyundan gizlemiyor.Hafta sonu PKK’nın geri çekilme kararına ve barış sürecine ateş püsküren İran Devlet Radyosu, çözüm sürecinin ”ABD ile gerçek sömürgeci ve emperyalist Batılı güçlerle siyonist rejim lehine Ortadoğu’yu parçalamaya” ve ”Batılı İslam inanç sistemini Kürt bölgelerinden silmeye, bölgedeki antiemperyalist ve antsiyonist direniş mücadelesini imha etmeye çalıştığını” iddia etti. Batılı güçlerin İslam inanç sistemini Kürt bölgelerinden silmeye, Türkiye’nin de Suriye politikasındaki yenilgisini telafi etmeye çalıştığını öne süren radyodaki yorum, “PKK, nasyonal sosyalist ve etnik milliyetçi, laik bir ideolojiye sahiptir. Bu nedenle ABD ve AB tarafından desteklenmektedir. PKK yetkilileri, daha önceleri de kendilerini desteklemeleri halinde ABD’nin büyük Ortadoğu planına destek vereceklerini ilan etmişti. PKK ile AKP uzlaşısında; ABD ve AB etkin bir rol oynadı” dendi.

Aynı yorum, Batılı güçlerin ”Müslüman Kürt halkına PKK’yı dayatarak İslam inanç sistemini Kürt bölgelerinden silmeye, bölgedeki antiemperyalist ve antisiyonist direniş mücadelesini imha etmeye çalıştığı” iddiasına da yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!