1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İran'ın Suriye'deki ACEM SENARYOSU

İran'ın Suriye'deki ACEM SENARYOSU

100 binden fazla vatandaşını katleden Esed'e baştan beri destek veren İran, şimdi de Suriye'nin mezhep haritasını değiştirmek için harekete geçti. İran'ın Humus'a 750 bin Şii yerleştirmek için plan yapıyor.

A+A-

İran Suriye'nin mezhep haritasını değiştirmek için kolları sıvadı. Lübnanlı Dürzi Liderin iddiasına göre göre İran ve Baas rejiminin ortak planıyla Humus'ta Sünnilere ait tapu dairesi yakıldı, Sünnilere ait tüm devlet kayıtları silindi. İranHumus'tan toprak almak için Suriye Gayrimenkul Bankasına 2 milyar dolar para aktardı. Tahran'ın amacı buraya 750 bin Şii yerleştirmek.

Suriye savaşında İran etkinliği giderek daha kalıcı hale geliyor. İran'ın Suriye'nin demografik haritasını tekrar çizdiğine dair güçlü iddialar tartışılmaya başlandı. İddialara göre, İran Humus'un güney bölgesinden toprak almak için Suriye Gayrimenkul Bankasına 2 milyar dolar para aktardı. Böylece Ortadoğu'dan bölge çapında 750 bin Şii'nin Suriye'ye yerleştirilmesi planlanıyor. Yeni Şafak'ın haberine göre; İddianın temel dayanaklarından biri Lübnanlı Dürzi Lider Velid Canbolat'ın, Sunnileri yerinden etmek için Humus'taki tapu dairesinin yakılarak mülk sahiplerine ait belgelerin yok edildiğine dair açıklamaları.

Jumblatt partisine ait Al-Anbaa gazetesine şu açıklamayı yapmıştı: 'Humus'daki ağır bombardıman ve katliamın yanısıra, Suriye Rejimi de tapu kayıtlarını yokediyor. Öldürme ve yerinden etme yöntemiyle azınlık grup çoğunluğa dönüştürülmeye çalışılıyor' Suriyeli muhalif kaynaklara göre ise İran ayrıca yerel birimler aracılığıyla Cebel el-Dürzi bölgesinde de nüfuzunu artırmak istiyor.

SURİYE SAVAŞ'ININ KİLİT BÖLGESİ

Dürzi lider Canbolat Suriye savaşının kilit noktasının Humus sahili boyunca Alevilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerle Lübnan'nın Bekaa Vadisi'ndeki Şii bölgeler olduğunu belirtirken İran'ın Lübnan'ın Şii bölgesindeki yatırımlarını koruyabilmesi için bu iki bölge arasında kalan alanların izole olmaması gerektiğini belirtiyor. Diğer yandan, olası bir İsrail çatışması durumunda sahil çizgisinin korunması İran için önemli. Uzmanlara göre bu iddialar gerçek dışı bile olsa, Suriye'deki mevcut demografik yapı ve bunun üzerinden yürütülen siyaset uzun süreli istikrarsızlığa sebep olacak.

'Mezhepsel temizlik' tehdidi

Suriye'deki etnik ve mezhepsel çeşitliliğin 10 yıl sürecek bir savaşın nedeni olabileceği tartışılıyor. 'Demografik oyun' iddialarına karşı uluslararası toplum Suriyeli mültecilerin eve dönmesinin sağlanması için uyarıyor. Çünkü hem Sunniler hem Şiiler belirli bölgelerde 'kimliklerin altını oyma', yerinden etme, mülk kayıtlarını silme, azınlığın çoğunluğu domine etmesi gibi bir tür 'mezhepsel temizliğe' varan yöntemlere başvuruluyor. Ayrıca çoğu Suriyeli'nin Arap ülkelerinde mülteci konumuna düşmesi kendiliğinden bir haritanın da çizilmesine yol açabilir.

Korkunç bir aile katliamı

Sünni Beyda köyünde aynı aileden, aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu 13 kişi Esed güçleri tarafından katledildi. Kurbanların diri diri yakıldığı ya da vurulduktan sonra yakıldığı iddia ediliyor. Öte yandan Esed rejimine bağlı güçlerin Tartus'a bağlı Banyas ile İdlib'e bağlı Eriha ilçelerinde düzenlediği önceki günkü saldırılarda 37 kişinin öldüğü, 61 kişinin yaralandığı belirtildi. Esed güçlerinin İdlib'in Eriha ilçesinde halk pazarını bombalaması sonucu 24 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!