1. HABERLER

  2. OTOMOBİL

  3. İşçi Eylemi sona erdi!

İşçi Eylemi sona erdi!

OYAK Renault'ta ücretlerinin iyileştirilmesini isteyen işçilerin 15 Mayıs'ta üretimi durdurarak başlattıkları eylem bu sabah sona erdi.

A+A-

OYAK Renault fabrikasında ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle 13 gündür eylem yapan işçilerin, eylemi bu sabah itibariyle sona erdi.

OYAK Renault yönetimince işçilere gece dağıtıldığı iddia edilen bilgi notunda bazı maddeler sıralanmış ve işçilerin bu sabah işbaşı yapacağı öne sürülmüştü.

Bilgi notunda, şu ifadelere yer verilmişti...

"Değerli çalışanlarımız, fabrikamızdaki eylemlere bugün itibarıyla son verilmiştir. Bugünkü toplantının sonucu aşağıdaki hususları içermektedir.

1- Yaşanan süreçten dolayı hiçbir çalışanın iş sözleşmesi feshedilmeyecektir.

2- OYAK Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş tarafından işçiler aleyhine Cumhuriyet savcılığına yapılan şikayetten vazgeçilecektir.

3- OYAK Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş tarafından tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınmaktadır.

4- Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleriyle kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak, bir ay içinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacaktır. Düşük aylık ücret alanlara daha yüksek ve yüksek aylık ücret alanlara daha düşük prim olmak üzere ayrıştırma yapılacaktır ve iç kategorizasyon sistemindeki geçişleri hızlandırma üzerinde çalışılacaktır.

5- 4 nolu madde kapsamında yapılacak iyileştirmelere mahsuben; bir hafta içinde tüm çalışanlara net bin lira avans ödemesi yapılacaktır.

6- Her yıl sonunda çalışanlara kalite, iş güvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek olup, prim miktarı asgari net 600 lira olacaktır.

7- İş yerinde çalışan ancak mevcut toplu iş sözleşmesinde dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanan sendikasız işçilerin serbestçe sözcü seçmeleri halinde yasal mevzuat çerçevesinde seçilen sözcüler işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap kabul edilecekler ve mevcut sözcüler seçime kadar işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap olacaklardır.

8- Banka maaş ödemeleri promosyonu olarak çalışanlara net 480 lira ortalama bir prim ödemesi yapılacaktır.

9- OYAK Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş yaşanan süreçle ilgili olarak uğradığı/uğrayacağı hiçbir zarar ile ilgili olarak çalışanlarından hiçbir talepte bulunmayacaktır. Aynı şekilde çalışanlar da yaşanan süreçle ilgili olarak OYAK Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş aleyhine hiçbir hukuki veya cezai talep ve başvuruda bulunmayacaklardır.

27 Mayıs 08.00-16.00 vardiyasında çalışanlarımız iş başı yapacaktır.

OYAK Renault yönetimi fabrikamız ve çalışanlarımızın geleceği için bu sürecin herkese hayırlı olmasını diler."

İDDİA DOĞRU ÇIKTI İŞÇİLER İŞBAŞI YAPTI

Bu bildirinin ardından OYAK Renault'ta ücretlerinin iyileştirilmesini isteyen işçilerin 15 Mayıs'ta üretimi durdurarak başlattıkları eylem bu sabah sona erdirdi.

İşçilerin büyük bir bölümü sabah saat 08.00 iş başı yaptı. Diğer vardiyaların da aksamadan devam edeceği açıklandı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!