1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İslam ülkelerindeki acıları bitirecek formül

İslam ülkelerindeki acıları bitirecek formül

A+A-

Peki İslam ülkeleri neden bu kadar sıkıntıda. Onları bu sıkıntıdan kurtaracak bir şey yok mu? Bu sorunun cevabı İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt'dan geldi.

Türkiye'de 150'ye yakın sivil toplum kuruluşunun  bir araya gelerek başlattığı ''Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye'' kampanyası büyüyerek devam ediyor. Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının destek verdiği kampanya yurt  dışında 16 ülkede karşılık buldu. Kampanyaya Türkiye'yle birlikte Malezya, Pakistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Kuveyt, Lübnan, Libya, Fas, Yemen, Ürdün, Mısır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ABD, Belçika, Bahreyn ve Cezayir de destek veriyor.

İnsanların ekmek kuyruklarında bile katledildiği Suriye'de insanların hali perişan... Evlerini yurtlarını kaybetmiş, kışın soğuk şartlarında hayatta kalma mücadelesi veren Suriyeli kardeşlerimiz bir ekmeğe bile muhtaç... Dünya devletlerinin özelliklede Avrupa'nın Suriye'deki acılara kulak tıkadığı, görmezden geldiği bir süreçte Türkiye Suriyeli kardeşleri için seferber oldu. Şimdiye kadar 50 milyon dolara yakın bir para toplandı.

Kampanyayla ilgili bilgi veren İslam Dünyası Sivil Toplum Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Ali Kurt, Türkiye'nin Suriye konusunda çok iyi bir sınav verdiğini ve STK'lar olarak bu sürece destek verdiklerini söyledi. Kurt, İslam ülkelerinde çekilen bu acıları bitirebilecek formülü ise şöyle açıklıyor:

''İslam dünyası kendi meselelerine kendisi kafa yoracak ve kendi enstrümanlarını kendisi geliştirecek bir noktaya gelmezse bu sıkıntılar yaşanmaya devam edecek''

Bu kampanyanın mimarlarından olan İslam Dünyası Sivil Toplum Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Ali Kurt, Yeryüzü doktorları 2. Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Suriye Türkleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Şirin Suriye için başlatılan kampanyayı ve Suriye'deki son durumu Haber 7'ye değerlendirdi.

İslam Dünyası Sivil Toplum Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Ali Kurt:

Türkiye Suriyeli mültecilere yaptığı yardımlarla ve başlattığı bu kampanyayla diğer ülkelere örnek oldu, ülkemiz uluslararası büyük bir kampanyaya öncülük ediyor. Bu durum Türkiye'nin imajı açısından nasıl değerlendirilebilir?

Türkiye yeni gelişen dış politika anlayışında hakikaten vizyonel bir tavır sergiledi. Bu güne kadar edilgen bir yapı içinde  hareket eden Türkiye gerek İslam coğrafyasında gerek dünya coğrafyasında kendisi açısından kıymet ifade eden bütün adımları bilinçli olarak atıyor.

TÜRKİYE  ÇOK İYİ BİR SINAV VERDİ

Ortadoğu coğrafyası başta Filistin problemi olmak üzere bizim ilgi alanımız. Bu coğrafyada yaşananlar tüm dünyadan önce bizi  ilgilendirir. Suriye'yle asırlara dayanan ilişkilerimiz akrabalıklarımız var. Bizim dindaşlarımız kardeşlerimiz. Yaşadıkları dram çok iç acıtıcı bir dram. Bu sıkıntının karşısında Türkiye çok iyi bir sınav verdi. Türkiye 650 milyonluk bir devlet yardımıyla çok iyi bir sınav verdi. Biz STK'lar olarak bu konuda destek veriyoruz.

Bütün STK'lar Suriye için bir çatı altında toplandı... başlatılan kampanya 16 ülkede karşılık buldu. Bu kampanyayı 53 ülkeye taşımayı düşünüyoruyoruz.

Bizim bu kampanyadaki hedefimiz Suriye'deki sıkıntı bitene kadardır. Ama hiç değilse kış boyunca ağır geçen bu hava şartlarında Suriyeli kardeşlerimize destek vermek istiyoruz.

50 MİLYON DOLAR PARA TOPLANDI

Sadece Türkiye'de 50 milyon dolar civarında bir para toplandı. İngiltere'de bugün yardım kuruluşları  milyon dolar vaadinde bulundu. Bu yardımların 100 milyon dolar civarına yükseleceğini ümit ediyoruz. Yurt dışında ciddi yardımlar bekliyoruz.

İslam dünyası kendi meselelerine kendisi kafa yoracak ve kendi enstrümanlarını kendisi geliştirecek bir noktaya gelmezse bu sıkıntılar yaşanmaya devam edecek.

Yeryüzü doktorları 2. Başkanı Dr. Kerem Kınık:

Avrupa'da Amerika'dan Arap ülkelerinden dünyanın bir çok ülkesinde Suriye için kampanya başlatılmış oldu. İnşallah daha da yayılarak devam edecek  Şu ana kadar 50 milyon dolar civarında bir para toplandı. Bu kampanya dışında da sivil toplum kuruluşlarımızın ve devletimizin yardımları devam ediyor.

Peki bu kampanya ne zamana kadar sürecek?

Ümit ediyoruz ki bu siyasi ve insani durum bir an önce çözülür. Böyle kampanyalara ihtiyaç duyulmaz. Biz bundan  sonra Suriye'nin yeniden yapılanmasıyla uğraşırız. Ama bu kriz devam ettikçe bu kampanya da devam edecek.

Toplanan yardımlar Suriye halkına nasıl ulaştırılıyor. Yardımlar ulaştırılırken sıkıntı yaşanıyor mu?

Sıkıntılar  tabiki yaşanıyor. Özellikle lojistik koridor noktasında güvenlik noktasında sorunlar var. Karşı tarafta bir paydaş yada sizinle aynı işi yapan bir kuruluş olmadığı devlet otoritesi olmadığı için bu yardımlar doğrudan insani yardım kuruluşlarının personeli tarafından bölgeye intikal ettiriliyor.

Bu, güvenlik açısından oradaki depolama, dağıtma, lojistik açısından ciddi sorunlar yaşanıyor.

Suriye Türkleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Şirin:

Bu kampanya daha erken yapılmalıydı çok gecikmiş bir kampanya ancak Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermemiz bizim  için çok önemli... Hele ki bu kış şartlarında çok önemli... Yazın bunu pek hissedemiyorduk ama kışın o insanların ayaklarında ayakkabı, üzerine giyecek bir kazak olmadığını görüyoruz.

ONLARIN SIKINILARINI TV'DEN İZLEYEREK ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Yiyecek noktasında çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Fırınların çoğu çalışamaz durumda. Fırınlar akaryakıtla çalışıyor ve akaryakıt Türkiye'den bile pahalı. Yakıt temin etmek çok zor. Ya Türkiye'den kaçak yollarla temin ediliyor, ya da Suriye'nin iç bölgelerinden fahiş fiyatlarla alınıyor. Gıda da değil sadece insanların barınma şartları çok zor. Kendi imkanlarıyla barınan insanların sıkıntıları daha da çok. Gidip onları görmek gerekiyor. Onların sıkıntılarını televizyondan ya da internetten izleyerek bilmek mümkün değil. Oradaki insanların temel ihtiyaçlarını belirleyip ona göre hareket etmek en doğrusu olur.

STK'LARIN BU ACIYI ANLATMASI LAZIM

Türkiye insani yardım noktasında öncülük ediyor.  Bazı STK'lar yardım noktasında gecikti ancak şuan bile olması bizi gururlandırıyor. İnsanlar, medya bu dramı ne kadar duyurursa, bu acıdan o kadar haberdar olabiliyor. Dünya ülkelerinin STK'larının Suriye'de yaşanan dramı kendi halklarına anlatması gerekiyor. Suriye'deki acı şuanda dünyanın hiçbir yerinde yok.


Remziye Karakuş'un haberi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!