1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İSO 500 Firmaları Apple'ın Yarısı Olamadı

İSO 500 Firmaları Apple'ın Yarısı Olamadı

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun (İSO500) kârı, Apple’ın 4’te biri etmiyor.

A+A-

İSO 500 firmalarının ihracatının yerinde saymasında Avrupa’daki daralma ve Ortadoğu’daki karışıklıklar etkili oldu. 500 büyük, kârda ise bilişim devi Apple’ın yarısına bile ulaşamadı.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu (İSO500) araştırmasında, en büyük firmaların ihracatını sadece binde 6 oranında arttırabilmesi ve ihracat yükünü KOBi'lerin üstlenmesi tartışma konusu oldu.

İş dünyasına göre bunun birkaç sebebi var. Türkiye İş Adamı ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye’de artık ihracatın büyüme motorunun KOBi’ler olduğunu söyledi.

Yeni pazara açılamıyorlar

Küçük işletmelerin rızıklarını dünya pazarlarında aradığı tespitini yapan Meral, “KOBi’ler çok ciddi gayretle dünya pazarındaki payımızı arttırıyorlar. Hem ürünlerini hem ülkemizi tanıtıyorlar. Tanındıkça talep artacak” dedi. İlk 500’ün ihracatını neden artıramadığı konusuna da değinen Meral, tespitlerini şöyle sıraladı: “Büyüklerin ana pazarı gelişmiş ekonomiler. Daha çok Avrupa ve Amerika. Onun dışında, Ortadoğu ve Kuzey Afrika onlar için önemli pazarlardan. Gelişmiş ülkelerdeki daralma ve Ortadoğu ile Kuzey Afrika’daki karışıklıklar sebebiyle büyükler ihracatı artıramadı. Ayrıca büyükler, yeni pazarlara açılmakta KOBi’ler kadar mahir ve atak değiller. Bundan dolayı ihracat sıkıntısı yaşıyorlar.”

Avrupa etkisi

Ankara Sanayi Odası (ASO)Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’deki büyük şirketlerin çoğunun taşıt, metal, dokuma ve tekstil sanayi gibi alanlarda üretim yaptığını söyledi. Özdebir de, ihracat sıkıntısında Avrupa’nın etkisine dikkat çekerek, “Euro Bölgesi 2012’de yüzde 1,5 büyüdü, 2013’ü de binde 6 küçülerek kapatması bekleniyor. Devlerin ihracatındaki düşüşün nedenlerinden biri bu” dedi.

Elmanın kârı 41.7 milyar

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’de işletmelerin büyütülmesi gerektiğini savundu. Firmalar küçüldükçe kârlılıkların da azaldığını ifade eden Özdebir, “500 firmanın kârı, 24.1 milyar lira ve bu Apple’ın 4’te biri etmiyor. İlk 200’deki firmaların cirosunun toplamı Apple’a ulaşmıyor. Bu nedenle işletmeleri de pastayı da büyütmeliyiz. Bunun için de bürokratik engellerin kalkması gerekiyor” şeklinde konuştu. Apple 2012’de 41.7 milyar dolar kâr, 156,5 milyar dolar da ciro elde etmişti.

Bugün

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!