1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşte emniyet personeline ödenen taltiflerin detayı

İşte emniyet personeline ödenen taltiflerin detayı

Polislere yapılan operasyonların ardından emniyet mensuplarına verilen maaş taltifleri gündeme geldi. Polislere kaç maaş taltif verilebilir? Taltif nedir taltif sistemi nasıl işler? İşte detaylar...

A+A-

Emniyet müdürlerine ve polislere verilen taltiflerin operasyonlarla gündeme gelmesi üzerine emniyet teşkilatında taltif sisteminin nasıl işlediği merak konusu oldu. 

Polisler neye göre taltif alıyor? Bir emniyet personeli kaç maaş taltif alabilir? Derece ve kademelere göre taltif ödemeleri...

memurlar.net'in haberine göre, Para mükafatı (taltifin) dayanağı 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu'nun (ETK) 86'ncı maddesidir.

Taltifin dayanağı nedir ve bir personel kaç adet maaş taltifi alabilir?

 Buna göre Emniyet Teşkilatı mensuplarından; ülkenin güvenlik ve esenliği, devletin çıkarları ve kişilerin can, ırz ve mallarını korumada yüksek hizmetleri görülenlere, fiilen almakta oldukları aylık tutarlarının iki katından beş katına kadar ve olağanüstü durumlarda yaşamını ortaya koyarak büyük yararlıklar gösterenlere, fiilen almakta oldukları aylık tutarlarının altı katından yirmidört katına kadar, para verilerek ödüllendirilme yapılmaktadır.

Yapılacak bu ödüllendirmede, ödüllendirilecek hizmeti yerine getiren birim tarafından açıklayıcıbilgilerle, ayrıntılı olarak özel ve somut anlatımla 'taltif Teklif Dosyası' hazırlanmakta ve buna göre ödenmektedir. Yılda ortalama üç kez toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Taltif Komisyonu kararına istinaden yapılacak ödüllendirme miktarı her toplantı için personel başına yirmidört maaş tutarını geçememektedir.

Emniyet mensuplarına ödül olarak verilen para (taltif) tutarı nasıl hesaplanır?

Alınacak taltif tutarı; Emniyet Teşkilatı mensuplarının fiilen almakta oldukları aylık tutarların yani gösterge ve ek göstergeleri toplamının maaş katsayısı ile çarpımından oluşmaktadır. Buna göre; 1. Sınıf Emniyet Müdürü'nün alacağı taltif tutarı (1500 +3600)*0,076998 = 392,69 TL'dir. Diğer personelin taltif tutarı da aynı şekilde hesaplanabilir. Hizmet yılı düşük personelin alacağı tutar ise ister istemez düşük olmaktadır.

ETK'na göre yapılacak ödüllendirmede, ödüllendirilecek hizmeti yerine getiren birim tarafından açıklayıcı bilgilerle, ayrıntılı olarak özel ve somut anlatımla "Taltif Teklif Dosyası" hazırlanmakta, hazırlanan dosyalar İl Emniyet Müdürlükleri, Daire Başkanlıkları, Kriminal Polis Laboratuvar Müdürlükleri, Eğitim-Öğretim birimleri ve Polis Moral Eğitim Merkezleri bünyesinde bir 2. Sınıf Emniyet Müdürü başkanlığında yoksa il/birim Müdürünün uygun göreceği bir Şube Müdürünün başkanlığında personel işlemlerini yürüten şube müdürü ile İl/Birim Müdürünün uygun göreceği en az 2 Şube Müdürü, Şube Müdürü yoksa daha alt rütbeli personelden oluşacak en az 4 üyeli Taltif Ön Komisyonu tarafından gerekli incelemeden geçirilmektedir.

Taltif Ön Komisyonu tarafından gerekli incelemelerin yapılmasından sonra ödüllendirilmesi uygun bulunan dosyalar Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderilmektedir. Taltif teklif dosyası hazırlayan birimlerin bağlı bulunduğu Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki Daire Başkanlıklarında kurulan komisyon tarafından dosyalar yeniden değerlendirilerek Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığı'na gönderilmektedir. Birimlerden gelen tüm dosyalar Emniyet Genel Müdürlüğü Taltif Komisyonu tarafından değerlendirilerek personelin ödüllendirilmesi karara bağlanmaktadır.

Yılda ortalama üç kez toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Taltif Komisyonu kararına istinaden yapılacak ödüllendirme miktarı her toplantı için personel başına yirmidört maaş tutarını geçememektedir. (Türk Polis Teşkilatı'nda Motivasyon Aracı Olarak Uygulanan Ödüllendirme Sistemi,sosyaldergi.usak.edu.tr/Makaleler/2292c089-d4e5-4b3e-a7a2-2d0c4eb2)

adsiz.jpg

EMNİYET PERSONELİNİN %91'İ MAAŞ TALTİFİ ALDI 

Emniyet Teşkilatı personeline, başarıya olan katkılarına göre verilen maaş taltiflerinin dağıtımında adil davranılmadığı iddialarını dile getirerek konuyu birkaç defa Meclis'e taşımıştı.

Tanal önceki önergesinde, emniyet Teşkilatında görevli emniyet hizmetleri sınıfına dahil personele dağıtılan taltif ödemelerinin dağıtımında hakkaniyetli ve adil davranılmadığı, bizzat operasyonlara katılan ve aktif görev yapan polis memurlarına çok düşük, operasyona katılmayan üst rütbeli memurlara ve amirlere ise çok yüksek taltif ödemeleri yapıldığı iddialarını dile getirmiş, Emniyet Genel Müdürlüğünden gelen cevapta ise "3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu'nun 86 ncı maddesine istinaden başarılı görülen Emniyet Teşkilatı personeli taltifle ödüllendirilmektedir. Taltifler il, birim, görev unvanı ve rütbe odaklı olmayıp personelin başarıya olan katkısına göre değerlendirilerek verilmektedir." ifadelerine yer verilmişti.

MAAŞ TALTİFİ İÇİN SORU ÖNERGESİ 

Milletvekili Tanal, 25 Nisan 2013 tarihli yeni önergesinde İçişleri Bakanı Muammer GÜLER'in yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti.

1- Taltif adı verilen polis memurlarına yapılan ödemeler tüm başarılı polis memurlarına yapılmakta mıdır?

2- Kısa sürede birçok projeye imza atan büro amirleri de taltif ödemesi almakta mıdırlar?

3- Tüm başarılı polislere taltif adaletli bir şekilde dağılıyor mu? Yoksa kime ne kadar ödeme yapılacağı keyfi tercihlerle mi yapılmaktadır?

4- Kışın soğuğunda, yazın kavurucu sıcağında asfalt üzerinde görev yapan polis memurlarımıza adaletli bir şekilde taltif ödemesi yapılıyor mu? Yoksa yalnızca valilik tarafından başarı belgesi ile mi ödüllendirilmektedirler?

5- Masa başında görev yapan Şube müdürlerine yüksek sahada görev yapan memurlara ise düşük taltif ödemesi yapılmasından nasıl adaletli ödemeler yapılıyor, başarılılar ödüllendiriliyor diyerek siyasi cevaplar vererek, olmayan bir şeyi varmış gibi gösteren açıklamalar yapabiliyorsunuz?

Bu sorulara ise dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in 15.08.2013 tarihli cevabında; 3201 sayılı Kanunun 86 ncı maddesine istinaden başarılı görülen Emniyet Teşkilatı personeli taltifle ödüllendirilmektedir. Taltifler, il, birim, görev unvanı ve rütbe odaklı olmayıp personelin başarıya olan katkısına göre değerlendirilerek verilmektedir. 2008-2012 yılları arasında toplam 684.676 personel maaş taltifi ile ödüllendirilmiştir. Taltifler en az 2 en fazla 24 maaş olarak verilmekte olup, söz konusu tarih aralığında Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli personelin ( işçi ve sözleşmeli personel hariç) % 91 i maaş taltifi ile ödüllendirildiği belirtilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
13 Yorum