1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşte hükümetin Emniyet'te "emeklilik" formülü

İşte hükümetin Emniyet'te "emeklilik" formülü

Kurul teklif edecek, onayı bakan verecek. Poliste emeklilik yaşı 37'ye kadar düşecek.

A+A-

Sabah hükümetin İç Güvenlik Reformu Paketi taslağı kapsamında emniyeti paralel yapıdan temizleyecek, "Emeklilik Formülü"ndeki ayrıntılara ulaştı. Daha önce yaş haddine göre işleyen emeklilikte artık bu şart aranmayacak. Emeklilik emniyetin en üst rütbesi olan 1. sınıf emniyet müdürlüğünden 4. sınıf emniyet müdürlüğüne kadar inecek. Terfi edemeyen 2., 3. ve hatta 37 yaşında Emniyet Amirliğinden 4. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne geçmiş polis bile emekliye sevk edilebilecek. Emeklilik formülü Yüksek Değerlendirme Kurulunun teklifi ve Bakan onayına göre işleyecek.

ÜST KADRODA TEMİZLİK YAPILACAK

İçişleri Bakanlığının emniyette köklü değişiklikler içeren yasa tasarısı birbirinden önemli değişiklikleri kapsıyor. Emniyet Teşkilatı'nı baştan sonra revize edecek tasarının hayata geçmesiyle Emniyetin Piramidinin değişeceğini gündeme getiren SABAH, şimdi de emeklilik formülünün detaylarına ulaştı. Polis teşkilatında çöreklenen paralel yapı unsurlarını temizlemek için "Emeklilik Formülü"nde yaş haddi gerekçesi tamamen kaldırılıyor. İçişler Bakanı Efkan Ala'nın talimatıyla, hazırlanan tasarıda bakan, Emniyet Genel Müdürü, il valisi ve il emniyet müdürü, emirleri altındaki polislere "kınama ve aylık kesim cezası"nı re'sen verebilecek. Tasarı kapsamında bir üst rütbeye terfiyi engelleyen gerekçelere de yer veriliyor.

MÜDÜRLÜĞÜN İLK BASAMAĞINA DA NEŞTER

Taksirli suçlar hariç, paraya çevrilse veya tecil edilse dahi alınan hapis cezaları, aylıksız izinde geçen süreler, uzun ve kısa süreli durdurma cezaları, ceza süreleri kadar rütbe terfiini geri bıraktıracak. Her yetersiz performans değerlendirme puanı rütbe terfiini bir yıl geciktirecek. Bu durumun 5 yıl boyunca tekrarı halinde personel emekli edilecek.

BAKAN ONAYLAYACAK

Bu kapsamda en düşük iki cezası olan ve kınama aylık kesim cezaları alan polislerin bir üst rütbeye terfisi yapılamayacak. Bulunduğu konum itibariyle aldığı cezalardan ötürü 5 yıl boyunca üst üstü bir üst rütbeye terfi edemeyen polislerin emniyet teşkilatıyla ilişiği kesilecek. Bunun için amir kadrosundaki sınıfına bakılmayacak. 2., 3. Sınıf Emniyet Müdürlerinin yanı sıra Müdürlüğün ilk basamağı olan 4. Sınıf Emniyet Müdürü için de bu şart geçerli olacak. Komiser Yardımcılığı, Komiser, Baş Komiser ve Emniyet Amirliği'nden sonra 4. sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne 37 yaşında giren polis, terfide 5 yıl sınırına takıldıkları takdirde Yüksek Değerlendirme Kurulu'nun teklifi ve Bakan onayının ardından emekliye sevk edilecek.

KADRO KISITLAMASINA TAKILAN EMEKLİ OLACAK

Böylece rütbeli kadrolarındaki yığılmalar da önlenmiş olacak. Kadro fazlalığı sorunu da "kısıtlı kadro" düzenlemesiyle aşılacak. Yeni Piramide göre 1. sınıf emniyet müdürlüğü sayısı 646 kişilik kadroyla sınırlandırılacak. Her yıl toplanacak terfi komisyonlarında 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfi sırası bekleyen polisler, bu kadronun boşalması halinde 1. sınıf olabilecek. Aksi takdirde bulundukları 2. sınıf emniyet müdürlüğünde bekleme alacak. Beş yıllık bekleme süresini dolduran polis müdürleri emekli olacak. Aynı sistem kademeli olarak 4. sınıf emniyet müdürlüğüne kadar düşerek işleyecek.

611x395_is_guvenligi_paketi_54872b23f174d.jpg

Kaynak: ahaber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
18 Yorum