1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. İşte KCK'nın yeni dönemdeki hain planı

İşte KCK'nın yeni dönemdeki hain planı

Diyarbakır Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde barındıran KCK'nın yeni dönem stratejisi açıklandı.

A+A-

Parlamento gibi çalışan Kongra Gel'in geçtiğimiz günlerde Kandil Dağı'nda yapılan 9. genel kurulunda, alınan kararlar kamuoyuna duyuruldu.

'Siyasi Tutum Belgesi' adıyla yayınlanan belgede, örgütün bundan sonraki süreçte izleyeceği temel strateji 10 başlık altında sıralandı. Türkiye'de halkın sokağa dökülmesi (serhildan), Suriye'nin kuzeyinde özerk bir yönetim oluşturulması, Kuzey Irak'ta Barzani'ye karşı alternatif haline gelmek ve İran'la ateşkese devam edilmesi gibi maddeler dikkat çekti.

İmralı Adası'nda tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'ın talebi üzerine KCK yönetiminde yapılan değişikliğin ardından örgütün yeni dönemdeki yol haritası da ortaya çıktı. Kongra Gel tarafından açıklanan yeni dönem planı özetle şöyle:

- Hükümet üzerinde siyasal baskı oluşturmak üzere halk serhıldanları temelinde demokratik siyasi mücadele hamlesinin tüm toplumsal dinamiklerin harekete geçirilmesi temelinde etkili bir biçimde geliştirilmesi.

- Halk serhıldanlarının Türkiye'ye yayılması, Barış ve Demokrasi Konferansı'nın aldığı kararları pratiğe geçirmek üzere yoğun bir eylem ve örgütsel çalışma içinde olunması.

- Türkiye demokratik siyasetinin örgütlenmesinin demokratik güçlerle birlikte ve seferberlik düzeyinde yürütülmesi.

- Suriye'nin kuzeyinde (Rojava) üçüncü çizgi olma temelinde şimdiye kadar sürdürülen siyasetin daha da geliştirilerek geçici seçim yönetiminin ilan edilmesi ve bunun bir Kürt mahalli idaresini inşa düzeyine ulaştırılması.

- Kuzey Irak'ta (Başur) diğerlerinden farklılığımızı ve demokratik modernite çizgimizi ortaya koyan bir mücadelenin daha aktif bir biçimde yürütülmesi. Önümüzdeki seçimlerin demokratik güçler tarafından kazanılması için çaba harcanması.

- İran'da (Rojhilat) devletle PJAK arasında var olan mevcut ateşkesin devamı için çalışılması.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!