1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İşte Olimpiyat'ta olay çıkaranların asıl kimlikleri

İşte Olimpiyat'ta olay çıkaranların asıl kimlikleri

Derbide başrolü oynayanlar Gezi sonrası ortalığı yakıp yıkanlar çıktı. Minibüslerle maça gelen kişiler Çarşı atkılarıyla kendilerini kamufle etti. Tezahüratları bile bilmeyen sözde Çarşı elemanları, maç sonunda da son üç aydır yaptıkları gibi yine ortalığ

A+A-

Beşiktaş-Galatasaray derbisi sonunda çıkan tribün olaylarının ardındaki sis perdesi aralanıyor. Önceki gün kapıdaki turnikeleri kırarak içeri girdikleri tespit edilen eylemcilerin organize şekilde bu planı hayata geçirdikleri ortaya çıktı. Emniyete gelen bilgilere göre; Nurtepe, Gaziosmanpaşa, Kağıthane gibi yerlerde üç aydır neredeyse her gece eylem yapan gruplar, bu kez Olimpiyat Stadı'nı hedef seçti. Maç öncesi minibüslerle semtlerinden alınan ve aralarında DHKP-C üyelerinin de bulunduğu kişiler, statta dikkat çekmemek için Beşiktaş ve Çarşı atkılarıyla kendilerini kamufle etti. Kimileri için biletler ayarlanmıştı, biletsizler için turnikeler kırıldı ve kaçak giriş sağlandı. Statta yaşananları Çarşı Grubu üyelerinden 25 yıldır tribünlerde bulunan Erhan Küçükçavdar, Erdem Fora, Mustafa Tekin ve Erdal Sayar şöyle anlattı:

TEZAHÜRAT BİLMİYORLAR

MUSTAFA TEKİN: Beşiktaş galipken, 34. dakikada 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam' diye sloganlar atılırken Beşiktaş desteklenmedi. Stat içerisinde insanlar sağlıklı değillerdi. Hiç görmediğimiz insanları tribünde gördük. Beşiktaş besteleri ve tezahüratları söyleyemiyorlardı. Ama Gezi sloganı atılınca müthiş bir ambiyans ortaya çıkarttılar.

POLİSLERİ TAHRİK ETTİLER

ERHAN KÜÇÜKÇAVDAR: Maç oynanırken de içeride kavgalar oldu. Polisi içeriye, tribüne çekmeye çalıştılar. Duyduklarımız ortada. Bu marjinal gruplar polislere, 'Buraya gelsenize' diye bağırarak, ekipleri kışkırttılar. Üstelik bunu organize olarak yaptılar. Polis o anda müdahale etse, tahriklere kapılsa olaylar çok büyüyecekti. Ekipler bir faciayı önledi...

1453 GRUBUNUN SUÇU YOK

ERDEM FORA: Bu olayları 1453 grubuna yıkmak tamamının B planıydı. Bu grup yeni bir grup değil. Arkadaşlarımız gelir maçlarda Beşiktaş'ı desteklerler. Polisin tahriklere kapılmaması ve bu marjinal grupların planı tutmayınca olayları 1453'lü arkadaşlara yıkmaya kalktılar. Hedef saptırdılar...

ÇARŞI' YI TEMİZLEYECEĞİZ

ERDAL SAYAR: Tek özlemimiz Çarşı'nın eski haline dönmesidir. Siyasetten uzak, eski haline dönen, dil, din, ırk, parti ayrımı olmayan, siyasi örgüt propagandalarının olmadığı bir tribün özlüyoruz. 2 Haziran'dan öncesine dönmeliyiz. Biz karar aldık, 40 sene önceki eski tribüncüleri getireceğiz.

BEŞİKTAŞ SOLCU DEĞİLDİR...

Çarşı'nın emektar üyeleri son olarak Çarşı'yı siyasetten temizlemek istediklerini şu sözlerle anlattı: Çarşı bir ruhtur. Bir bedene indirgenemez. Şimdi kalkmış 'Çarşı solcudur' diyorlar. Böyle bir şey yoktur. Beşiktaş solcu değildir.

SİYASET İSTEMİYORUZ

Çarşı liderleri, "Çarşı grubunu birkaç arkadaş kendi dünya görüşü çerçevesinde Gezi'de meydana çıkan marjinal örgütlere peşkeş çekti. Beşiktaş tribünlerini marjinal gruplardan arındırmak için mücadele edeceğiz. Bu tür marjinal gruplar gidecek, eski Çarşı ruhu geri dönecek. Tribünlerden siyaseti arındıracağız. Art niyetli olanlar da meydana çıkacak ise üzerlerindeki formalarını çıkarıp meydanlara insinler" dedi.

MAÇTAN BİHABER

Derbinin bitmesine saniyeler kala sahaya inerek ortalığı savaş alanına çeviren eylemcilerin futbolla ilgisi yoktu. Maç boyunca tezahüratlara değil Gezi sloganlarına eşlik ettiler. En sonunda da hedefledikleri gibi sahaya hücum ederek izdiham oluşturmaya çalıştılar.

* * *

ARKADAN İTTİLER SAHAYA GİRDİK

Beşiktaş-Galatasaray derbisi öncesi ve sonrasında çıkan olaylarda gözaltına alınıp, ifadelerinden sonra serbest bırakılan gençler, bir başka grubun işin içinde olduğunu söyledi. Büyük bölümünün 18 yaş altında olduğu sahaya giren gençler, genel olarak kendilerinin arkadan itilerek stada ve sahaya girmek zorunda bırakıldıklarını belirtti ve olay çıkarmaya çalışan bir gruptan bahsetti. İşte o ifadeler...

BEKLERKEN KAPI KIRILDI

Stada biletli geldim. Doğu Tribünü N Kapısı'ndan içeri girmek için beklerken kapı kırıldı. Kalabalık itince ben de içeri girdim. O esnada polis memurları usulsüz giriş yaptığımı iddia ederek hakkımda işlem yaptılar. Bilet arkadaşımdaydı. Bu yüzden polis, biletsizim diye işlem yaptı.

ÖZEL GÜVENLİĞİ ALDILAR

Tribüne girmek için N Kapısı'nda beklerken, orada bulunan taraftar grubu özel güvenliği aldı ve kapıyı kırdı. Kırık kapıdan kalabalığın iteklemesi sonucu girdim. Bu esnada görevli polis memuru gelerek usulsüz giriş yaptığımı söyledi ve hakkımda işlem yapıldı.

BİLETİMİ STATTA ATTIM

Samsun'dan biletli olarak Olimpiyat Stadı'na geldim. Biletim olduğu halde stat kapısı kırılınca kalabalıkta galeyana geldim. Sıra beklememek için kırılan kapıdan içeri girerken, görevli polis memurları beni yakaladı ve kaçak geçiş yaptığım için hakkımda işlem yaptılar. İçeri girince de bileti attım

KAVGADAN SAHAYA KAÇTIM

Olimpiyat Stadı'na biletli olarak girdim. Batı Tribünü'nde taraftarlar arasında kavga çıktı. Kavgadan kaçmak için saha içerisine girdim. Çimlere ayak basmadan çevik kuvvet polisleri beni yakaladı ve hakkımda işlem yaptı. Taşkınlık yapmak için saha içerisine girmedim. Ama bir grup ortalığı karıştırıyordu.

KENDİMİ SAHADA BULDUM

Biletimi turnikelerden okutup içeri girdim. Arkamda bulunan taraftarlar itince, ben saha içine girmiş oldum. Polis memurları da taşkınlık yaptığım düşüncesiyle beni aldı ve hakkımda işlem yaptı.

PARAM YOKTU KAÇAK GİRDİM

Maç biletim olmadığı için gişe yanında bulunan tellerden atlayarak içeri girdim. İçeri girdiğimde polis büro memurları gelerek beni yakaladı ve polis merkezine getirdi. Param olmadığı için tel örgülerden atladım, yaptığımdan pişmanım...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!